כסף

מענק עבודה באינטרנט 2020 – איך להגיש ולקבל בקלות מבלי לצאת מהבית?

רשות המסים מאפשרת לכל זכאי להגיש בקשה לקבלת מענק עבודה באינטרנט בקלות, במהירות ומבלי לצאת מהבית ועד שנתיים אחורה. דבר זה יכול לחסוך המון זמן וטרדה מהצד של המבקש.

איך מגישים בקשה באינטרנט בקלות, בכתבה זו.

מהו מענק עבודה?

מענק עבודה או בשמו האחר, מס הכנסה שלילי, הוא תשלום שרשות המסים משלמת לכל עובד בישראל שהשכר שלו נמוך לעומת הממוצע. מדובר על אוכלוסיות מוחלשות יחסית שמקבלות שכר נמוך ועל ידי המענק, רשות המסים מעודדת אותם להישאר במעגל העבודה ובכך ההכנסה שלהם נטו גדלה.

גובה המענק נע בין כמה מאות שקלים לכמה אלפי שקלים לשנה, כך שמדובר על הטבה משמעותית לאותם עובדים. כמו כן, אפשר להגיש בקשה לקבלת מענק עבודה בכל שנה.

מענק עבודה זכאים לקבל גם עובדים שכירים וגם עובדים עצמאים, החל מגיל 23 ומעלה, בין אם יש להם ילדים או לא, והכל אם הם מקבלים הכנסה מעבודה ושהיא נמצאת בטווח מסויים בהתאם לסוג האוכלוסיה. לתנאי הזכאות המלאים, יש להיכנס לכתבה הראשחת בקישור לעיל.

מענק עבודה באינטרנט – מה הכוונה?

גם אם העובד עומד בתנאי הזכאות, התשלום הוא לא אוטומטי ויש להגיש בקשה / תביעה לקבלת מענק עבודה. כאשר הבקשה נעשית בכל שנה עבור שנת מס קודמת, כך שמי שמגיש בשנת 2020 אז המענק הוא עבור 2019.

כמו כן, יש 2 דרכים עיקריות להגשת התביעה: או באמצעות דואר ישראל או באמצעות אתר האינטרנט של רשות המסים. כדי להגיש מענק עבודה באינטרנט, חשוב לעמוד בתנאי זכאות נוסף והוא:

  • הוגשה בקשה למענק עבודה ב-2 השנים האחרונות – לא משנה באיזו דרך.

מי שלא הגיש מענק עבודה בשנתיים האחרונות, למשל לא הגיש בכלל או הגיש רק שנה אחת, אזי הוא לא יוכל להגיש באינטרנט, אלא רק בדואר.

עד מתי ניתן להגיש באינטרנט?

היתרון הגדול בהגשה באינטרנט הוא שניתן להגיש עד שנתיים לאחר שנת המס. כאשר בדואר אפשר להגיש רק שנה אחת אחרונית.

למשל, עד סוף שנת 2020 (31.12.20) ניתן להגיש גם מענק עבודה 2019 וגם מענק עבודה 2018. כאשר עבור שנת 2019, אפשר להגיש אפילו עד סוף 2021.

איך להגיש מענק עבודה באינטרנט?

כדי להגיש מענק עבודה באינטרנט, צריך להיכנס לטופס המקוון של רשות המסים אצלם באתר ושם למלא פרטים אישיים ומידע נוסף לבדיקת תנאי הזכאות. למעשה, בטופס המקוון יש למלא את המידע הבא:

  • עבור איזו שנת מס מוגשת התביעה.
  • מספר תעודת זיהוי ותאריך הנפקתה.
  • מספר טלפון כדי לקבל מסרון (הודעת SMS) עם מספר התביעה.
  • מספר מקומות עבודה / מעסיקים עבור אותה שנה.
  • האם התובע עבד בתור עצמאי באותה שנה.
  • מספר מקומות עבודה של בן/בת הזוג לאותה שנה.
  • שאלות זיהוי – האם הדרכון בתוקף, והאם התובע יצא מן הארץ בשנתיים האחרונות.

מה קורה לאחר מכן?

אחרי מילוי טופס ההצהרה, נשלח מסרון לטלפון הנייד של התובע עם מספר התביעה. בזמן זה, רשות המסים בודקת את נכונות הפרטים שהוזנו במערכת תוך כדי הצלבה עם נתונים של הביטוח הלאומי ודו"חות של המעסיק.

הבדיקה של רשות המסים אוכל כ-90 ימים מרגע הגשת התביעה. יחד עם זאת, חשוב לוודא שהמעסיק הגיש דו"ח של העסקת עובדים עד לפני הגשת התביעה, שאם לא, העובד צריך להוסיף גם טופס 106 שיכול לזרז את התהליך.

במהלך כל התהליך הזה, ניתן לראות את מצב התביעה באתר רשות המסים. אם הרשות דחתה את התביעה והעובד חושב שנפלתה טעות ומגיע לו, הוא יכול להגיש השגה על ההחלטה ויש לגשת למשרד מס הכנסה הקרוב לאזור המגורים. אם ההשגה גם נדחתה, ניתן להגיש ערעור לבית המשפט המחוזי שבאזור השיפוט.

ברגע שנמצא כי הנתונים נכונים והעובד זכאי למענק, רשות המסים מאשרת את התביעה וכעת מחשבת את גובה המענק שיש לשלם.

מתי מקבלים ומה סכום המענק שמגיע?

סכום מענק העבודה שמגיע לעובד נקבע על פי המשתנים העובד ואף מושפע מההכנסה הנוספת שלו או של בן או בת הזוג שלו, כמו גם מספר ילדים, גיל, מצב משפחתי ועוד. כאמור מקודם, גובה מענק עבודה נע בין כמה מאות שקלים לכמה אלפי שקלים בשנה וניתן לחשב זאת בכתבה על חישוב מענק עבודה.

הרשות משלמת ישירות לחשבון הבנק של התובע במספר מועדים בהתאם לגובה המענק ולפי תאריך הגשת התביעה. מספר התשלומים נע בין 1 ל-4 במועדים של ה-15 לחודש יולי, אוקטובר, דצמבר ופברואר לשנה העוקבת.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? אפשר לתרום לנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרום עכשיו דרך פייפאל.


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

טופס משוב

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?


המשוב אנונימי והמידע נועד לשיפור התוכן.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close