חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

תקנות רכז הצעה: מעתה כל אחד יכול להיות משקיע ובעל מניות של סטארטאפ

רשות ניירות ערך מאפשרת לכל אחד להשקיע בסטארטאפים, מגדירה את הסכומים המרביים ומייצרת גוף חדש בישראל בשם "רכז הצעה" שהוא יהיה מפוקח.

רשות ניירות ערך פרסמה תקנות לגבי גיוס כספים ממקורות כגון מימון המונים, עבור סטארטאפים שיוכלו להנפיק מניות או אגרות חוב, כמו גם התקנות כוללות את החובות והזכויות של הצדדים וזאת כדי להגן על ציבור המשקיעים.

גיוס המונים הוא גיוס הון מהציבור הרחב לצורך מטרות מסוימות, בין היתר מבוצע על ידי חברות הזנק (סטארטאפים) שעקב עלויות יקרות של הנפקה בבורסה, בוחרות לפנות ישירות לציבור הרחב לגיוס הון לצורך פעילותן, כאשר הציבור לאחר מכן יוכל להנות מהרווחים, במידה שיהיו כאלה.

לפי התקנות החדשות כל חברה פרטית, אגודה שיתופית או תאגיד אחר שלא הציעו ניירות ערך לפי תשקיף בישראל או בכל מדינה אחרת, תוכל להציע מניות או אגרות חוב בלבד תמורת גיוס כספים של בין 4 ל-6 מיליון שקל בהצעה אחת או בכמה הצעות וזאת במהלך תקופה של 12 חודשים. החברה תוכל לפנות למספר בלתי מוגבל של משקיעים פרטיים תמורת ההקצאה של ניירות ערך הללו.

התקנות החדשות מאפשרות למשקיעים קטנים להצטרף להשקעה בסטארטאפים וזאת כדי שיוכלו לגוון את תיק ההשקעות שלהם ולמצוא אלטרנטיבה אחרת לאפיקי השקעה בסיסיים כדוגמת הבנקים, בתי ההשקעות, הגופים המוסדיים וכו'.

מי יכול להשקיע וכמה?

כל אחד יכול להשקיע והתנאי היחידי הוא ההכנסה של המשקיע הבודד. כאשר המטרה העיקרית של התקנות הם כדי לצמצם את הסיכון של משקיעים קטנים וכדי שלא ישקיעו כסף מעבר למה שהם יכולים.

 1. הכנסה שנתית עד 350 אלף ₪ – ניתן להשקיע עד 10 אלף ₪ בהשקעה בודדת או עד 20 אלף ₪ בכמה הצעות במשך 12 חודשים.
 2. הכנסה שנתית בין 350 אלף ₪ לבין 750 אלף ₪ – ניתן להשקיע עד 30 אלף ₪ בהשקעה אחת או יותר במשך 12 חודשים.
 3. הכנסה שנתית בין 750 אלף ₪ לבין 1.2 מיליון ₪ – ניתן להשקיע עד 5% מההכנסה השנתית או עד 100 אלף ₪ (לפי הנמוך מבינהם) בהשקעה אחת או יותר בהמשך 12 חודשים.

משקיע כשיר שההכנסה השנתית שלו היא מעל 1.2 מיליון שקל – לא יהיה כפוף למגבלות אלו.

רכז הצעה

התקנות הללו מגדירות גורם חדש בישראל והוא "רכז הצעה" שהוא זה שבעצם מתווך בין החברה והיזמים ולבין המשקיעים. גופים אלו עוזרים לחברות להציע את ניירות הערך ומטרת התקנות בין היתר הוא גם הסדרת הפעילות שלהם.

תפקיו של רכז הצעה הם:

 • יבדוק את ההצעות של החברות ושהיא כפופה לחוק ולתקנות.
 • יחליט על נהלים וינקוט באמצעים כדי למנוע ככל האפשר תרמית בניירות ערך.
 • יוודא כי המשקיעים קראו את המידע והאזהרות ואישרו כי הסיכונים מובנים להם לפי שהם יחליטו על ההשקעה.
 • ינקוט באמצעים כדי לוודא שהמשקיעים עונים לתנאי החוק.
 • ישמור על כל המידע של המשקיעים, כולל פרטים מזהים, כך שלא יגיעו לצד שלא רשאי לקבל אותם.
 • יאפשר העברת מידע למשקיעים דרך האתר שלו.
 • יוודא שהמשקיעים שהשקיעו, רשומים במרשם ניירות ערך.

כמו כן, התקנות נועדו להסדיר את הפעילות של רכז הצעה גם מול רשות ניירות ערך כך שהיא מספק ותדווח לה וכמובן תיהיה כפופה לחוק. רכז הצעה ישלם 50,000 ₪ בשנה אגרה לרשות ניירות ערך וגם אגרה נוספת של 2% עבור כל גיוס הון שבוצע דרכו ולא יותר מ-50,000 ₪.

כמה כסף אפשר לגייס?

באמצעות גיוס המונים ניתן להשקיע עד 4 מיליון שקל לחברה אחת באמצעות הצעה אחת או יותר וכל זאת במשך 12 חודשים עוקבים. כלומר אם הסטארטאפ 3 מיליון שקל ואתם מעוניינים לגייס עוד 4 מיליון שקל, אז תוכלו לגייס רק 1 מיליון שקל במהלך 12 החודשים העוקבים. רק לאחר תקופה זו תוכלו לגייס את ההפרש.

מנגד זאת, הרשות מאפשרת להגדיל את סכום ההשקעה בעוד 2 מיליון שקל בתנאים הבאים:

דו"ח בדיקה

חברה רשאית לגייס עוד 1 מיליון שקל אם היא קיבלה דו"ח בדיקה חתום על ידי רשות החדשות או משרד הכלכלה והתעשייה.

עבור חברת מחקר ופיתוח: אם היא קיבלה דוח חתום על ידי רשות החדשנות במשרד הכלכלה המפרט שהתכנית העסקית היא בסדר ושלחברה יש היתכנות טכנולוגית וכן מידע שהידע המפותח בה או זכויות הנובעות ממנה, כמו כן שצוות המורכב מעובדי החברה יעסוק בפעילות של מחקר ופיתוח.

עבור חברות אחרות: אם היא קיבלה דוח חתום של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה שהתכנית העסקית כפופה למדדי הסוכנות ושההצעה היא סבירה וכן שאין בעיות של אי יכולת החזר.

משקיע מוביל

חברה רשאית לגייס עוד 1 מיליון שקל אם יש משקיע מוביל בחברה. במקרה זה, כיוון שלמשקיע מוביל יש יותר ידע וניסיון, אם הוא בוחר להשקיע, אזי הוא מאמין שלחברה יש סיכויי הצלחה גבוהים.

משקיע מוביל הוא משקיע שאין לו זיקה או קשר עסקי או מקצועי עם החברה ונושאי המשרה בה וגם שהשקיע לפחות 10% מהסכום הכסף שהושקע בחברה. בגדול מדובר על קרנות השקעות או אנג'לים.

אילו חברות ישראליות מציעות השקעה מסוג זה?

ישנן 2 חברות ישראליות שהן מציעות אפשרות של השקעה במניות ואגרות חוב בסטארטאפים באמצעות שיטה זו:

 1. פיפלביז (Pipelbiz).
 2. Fundit.

עוד בנושא

 • מימון המונים – כל מה שאתם חייבים לדעת לקמפיין גיוס כספים מוצלח

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil