חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

רשות ההגבלים העסקיים: אי תחרות על עובדים – עבירה על החוק

הממונה על ההגבלים העסקיים החליטה שלא לנקוט בצעדי אכיפה כנגד התאחדות משרדי הנסיעות ויועצי התיירות בישראל בגלל כללי האתיקה שלה. נכון להיום, כללי האתיקה של ההתאחדות אוסרות על סוכנויות נסיעות לשדל עובדים של מתחרים.

בעת רישום ההתאחדות כעמותה בשנת 1991, רשות ההגבלים הציגה מצג לפיו כללי האתיקה הללו אינם מהווים הגבל עסקי ולכן ניתן לרשום אותם בתקנון העמותה – מה שזה אומר, שהיא יכולה לפעול על פיהם.

בדצמבר 2017 החליטה הרשות להגבלים כי היא שוקלת להוציא קביעה ולהטיל עיצומים כספיים על ההתאחדות, חברת אמסלם תיירות ונופש, חברת דיזנהאוז וכן על נושאי משרה בהם, בגין מעורבותם כל אחד לפי חלקו בקביעת קו פעולה אסור של איגוד עסקי ובפעולה על ידו.

הרקע לכך הם הפעולות שעשתה ההתאחדות בעקבות תלונות של חברות אמסלם ודיזנהאוז שמטרתם היה לאכוף על חברת תלמה נסיעות ותיירות את כללי האתיקה שהיו קבועים אז בתקנון ואסרו בין היתר על שידול עובדים של מתחרים אחרים בהתאחדות.

בהמשך להודעת הממונה בדצמבר 2017 ולאחר הליך שימוע, קבעה הממונה כי קיומן של נסיבות מיוחדות וחריגות מטות את ההחלטה לאי נקיטת צעדי אכיפה.

יחד עם זאת, הממונה על ההגבלים העסקיים, עו"ד מיכל הלפרין, מבהירה כי כבילות האוסרת על תחרות עובדים בין חברות מתחרות עשוייה להיות הפרה של חוק ההגבלים העסקיים. ככלל, כבילות מסוג זה, בין אם מדובר על קו פעולה של איגוד עסקי או אם מדובר על הסדר בין מתחרים, יצדיקו נקיטת צעדי אכיפה נגד המפרים.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil