חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

מס הכנסה שלילי (מענק עבודה) או החזר מס הכנסה: מה ההבדל בינהם?

מס הכנסה שלילי (מענק עבודה) וגם החזר מס הכנסה הם סוגים של מסים שמקבלים אותם דרך רשות המסים לאחר הגשת מסמכים רלוונטיים. הם נשמעים במחשבה ראשונה דומים מאוד, אך חשוב לדעת מה ההבדל בינהם והאם הם באמת דומים.

מטרת הכתבה היא לעשות סדר בנושא.

מס הכנסה שלילי או החזר מס הכנסה

לפני קבלת הסבר על ההבדלים בינהם, חשוב להכיר אותם.

1. מהו מס הכנסה שלילי?

מס הכנסה שלילי או בשמותיו הנוספים מענק עבודה, מענק הכנסה, הוא תוספת הכנסה שמשולמת על ידי רשות המסים לאוכלוסיות בעלי הכנסה נמוכה בישראל. למעשה, מדובר על מענק שמטרתו לעודד את העובדים לעבוד יותר כדי לקבל הטבת מס נוספת להכנסה מעבודתם.

ישנם תנאי זכאות שונים לקבלת התקבול הזה, כמו גיל העובד (לרבות אם שכיר או עצמאי), גובה הכנסה בשנת המס, זכות במקרקעין וכן מספר ילדים בשנת המס. על גובה המענק משפיע גם השכר של בן/בת זוג, הכנסות נוספות ועוד.

2. מהו החזר מס?

החזר מס הכנסה, הוא תשלום שמשולם על ידי רשות המסים לאוכלוסיית עובדים ששילמו מס הכנסה יותר ממה שהם היו צריכים לשלם בפועל. הסיבה לכך נובעת מפערי חישוב המס שמבוצע באופן שנתי, לבין גביית המס בפועל באופן חודשי.

תנאי הזכאות לקבלת התקבול הזה הוא האם קיים הפרש חיובי בין התשלום בפועל לבין התשלום שחושב לו, או האם לעובד היו צריכות להגיע הטבות מס שלא קיבל אותם מלכתחילה ולא נכללו בחישוב.

מה ההבדל בין החזר מס לבין מס שלילי?

כבר מתוך ההסבר מקודם, די ברור שמדובר על 2 סוגים שונים של זכויות. אולם חשוב לעשות הפרדה בינהם והנה ההבדלים (בנקודות בלבד, פרטים מלאים בכתבות שלהן):

נושאמס הכנסה שלילי (מענק עבודה)החזר מס הכנסה
מי זכאיבני 23 ואילך, ללא זכות נוספת במקרקעין, בעלי הכנסה שנמצאת בטווחמי ששילם יותר מס בפועל מהחישוב, או שלא קיבל הטבת מס מסויימת
תקופת החזרעד שנתיים אחורהעד 7 שנים אחורה
הסיבה להחזרכדי לעודד אוכלוסיה להשתתף בעבודה.כדי להחזיר לאוכלוסיה מה ששולם ביתר
איך לקבליש להגיש תביעה באתר אינטרנט או בדואריש להגיש תביעה באתר אינטרנט או רשות המסים
גובה התשלוםמכ-1,000 ₪ ועד כ-8,600 ₪ לשנהבהתאם לגובה המס ששולם וסך הטבות המס
מתי מגישיםהחל מ-1.1 עבור שנה קודמת ועד 30.11החל מ-1.1 עבור שנה קודמת ועד 31.12
עצמאי יכול לקבל?כןכן

האם יכול להיות זכאי לגם וגם?

בוודאי! כפי שנראה בטבלה הקודמת, מדובר על דברים שונים והמשמעות היא שאפשר לקבל אותם גם וגם.

במילים אחרות, יכול להיות שעובד מסויים יקבל מס הכנסה שלילי (מענק עבודה) מפני שהוא עומד בתנאי הזכאות לפי גיל, טווח הכנסות ומספר ילדים, וכן באותה שנה הוא גם שילם יותר מס מהחישוב מפני שלא עבד חודש מסויים לדוגמה או שקיבל הטבת מס נוספת כמו ילד חדש שנולד.

למידע נוסף

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil