כסף

הגשת מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) באיחור – איך להגיש בקשה לאחר המועד האחרון?

הגשת תביעה לקבלת מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) עבור כל שנה מוגבלת בזמן ולפעמים מותר להגיש בקשה באיחור עקב נסיבות מוצדקות. הגשת הבקשה באופן זה שונה מהדרך הרגילה לפי הכתוב בכתבה הראשית בנושא באתר פרוטוקול.

מטרת הכתבה היא להסביר את הזכות להגיש מאוחר.

מה הכוונה מענק עבודה באיחור?

מענק עבודה (או בשמו האחר מס הכנסה שלילי) הוא תוספת הכנסה שמשולמת על ידי רשות המסים בישראל לעובדים בעלי שכר נמוך. קיימת אוכלוסיה של עובדים מגיל 23 הורים לילדים או אפילו עובדים ללא ילדים מגיל 55, אשר בעלי שכר שנמצא בטווח מסויים – והם זכאים לקבל המענק.

גובה המענק נקבע על פי נתונים נוספים כמו הכנסות אחרות, מספר ילדים, האם זהו הורה יחיד או אפילו הכנסה של בן או בת הזוג.

המענק לא ניתן באופן אוטומטי ויש להגיש בקשה מיוחדת אל רשות המסים. כדי להגיש את הבקשה יש להכין מסמכים רלוונטיים ולעשות זאת דרך הדואר או האתר וזאת עד לתאריך אחרון שבו ניתן להגיש את הבקשה.

עם זאת, לעיתים העובד לא ידע על כך, או שלא היה יכול להגיש בכל סיבה מוצדקת אחרת. במקרה כזה, העובד יכול להגיש בקשה באיחור שהיא שונה מהדרך הרגילה.

מי זכאי?

כל מי שעונה על כל התנאים הבאים, זכאי להגיש בקשה באיחור:

  • מי שעונה על תנאי הזכאות לקבלת מענק עבודה.
  • מי שלא הגיש את הבקשה בשנתיים האחרונות (אחרת, הוא יכול להגיש דרך האתר).
  • מי שאיחר להגיש את הבקשה בזמן (במועד, עד לתאריך האחרון) באמצעות דואר ישראל.
  • הייתה סיבה מוצדקת בגינה לא הוגשה בקשה בזמן

הערה: לא ניתן להגיש בקשה עבור יותר משנתיים אחרונית בכל מקרה. לדוגמה: עבור שנת 2017, ניתן להגיש לכל היותר עד סוף 2019.

איך להגיש תביעה למענק עבודה באיחור?

מי שעונה על תנאי הזכאות לעיל, יכול להגיש את הבקשה באיחור. על מנת להגיש את התביעה, יש לעבור את ההליך הדו שלבי:

1. בקשה להגשה באיחור

השלב הראשוון הוא להגיש בקשה שמטרה לאשר את הגשת התביעה באיחור. רק אם הדבר יאושר, יהיה ניתן להגיש תביעה למענק עבודה באיחור. יש ראשית כל ליצור קשר עם מוקד מענק עבודה ברשות המסים באמצעות:

  1. טלפון – 4954* או 1-222-4954 או 02-5656400.
  2. דואר אלקטרוני maanak@taxes.gov.il.

יש להסביר מדוע הבקשה לא הוגשה בזמן. כדאי שהסיבה תהיה מוצדקת ככל שניתן, כדי שייתחסו לכך ברצינות. לאחר מכן, הבקשה מועברת לפקיד השומה (משרדי מס הכנסה) באזור המגורים של המבקש.

2. הגשת תביעה מול פקיד השומה

במידה ופקיד השומה השתכנע ואישר את הגשת הבקשה באיחור, המבקש יצטרך לגשת אל משרדי מס הכנסה להגשת התביעה מול פקיד השומה. יש לגשת עם תעודה מזהה (תעודת זהות או דרכון) וכן אישור על ניהול חשבון בנק או צ'ק על שם המבקש.

בפגישה, לאחר זיהוי, פקיד השומה ימלא יחד את התביעה לקבלת מענק עבודה. טופס התביעה כולל מידע לגבי המעסיקים, הכנסות של המבקש ושל בן/בת הזוג, שנה עבורה מוגשת התביעה ומידע נוסף.

הטופס כולל 2 חלקים, החלק העליון נשאר אצל התובע והחלק התחתון נותר אצל פקיד השומה ומשמש בתור הצהרה להגתש התביעה. מספר התביעה על גבי הטופס משתמש כאסמכתא לשם קבלת מידע במוקד הטלפוני או מול אתר האינטרנט ולרבות עדכון מצב התביעה (בקישור זה).

לאחר הגשת התביעה רשות המסים מצליבה נתונים כדי לאמת את הפרטים, ההחלטה אם לאשר או לתבוע נקבעת במשך 90 יום מהגשת התביעה או עד ה-15.07 – המועד המאוחר מבינהם. אם התביעה אושרה, אז מחשבים את סכום המענק ככתוב בהמשך.

עד מתי ניתן להגיש תביעה באיחור?

ניתן להגיש תביעה למענק עבודה באיחור עד שנתיים אחורנית לפני שנת המס הנוכחית, בדומה להגשת תביעה דרך האתר האינטרנט. עבור תקופה שמעבר לשנתיים אחרונית לא ניתן להגיש תביעה או בקשה באיחור.

למשל: עבור שנת 2018 למשל, ניתן להגיש באיחור עד סוף 2020.

סכום מענק עבודה ומועד קבלת הכסף

אם התביעה תאושר על ידי רשות המסים, יחושב סכום המענק. גובה המענק נקבע על פי פרמטרים שונים ובין היתר גיל התובע, האם הוא חד הורי, הכנסות נוספות של התובע, הכנסות של בן או בת הזוג ועוד. ניתן לקרוא עוד על גובה מענק עבודה.

מועד קבלת המענק נקבע לפי מועד הגשת התביעה ובהתאם למספר תשלומים. ככל שהתאריך מאוחר יותר, כך יש פחות תשלומים, אך כל תשלום גדול יותר – כך שהסכום נותר זהה בלי קשר למועד הגשת התביעה.

ערעור על קביעת הזכאות למענק עבודה

  • מי שלא מרוצה מההחלטה לגבי קביעת הזכאות למענק עבודה שהוגשה, רשאי להגיש השגה. ההשגה צריכה להיות מנומקת ובכתב, ויש להגישה תוך 30 ימים מיום שנמסרה הקביעה, לפקיד השומה הקרוב למקום מגורים הקרוב.
  • מי שלא מרוצה מההחלטה לגבי ההשגה שהוגשה, רשאי לערער עליה בפני בית המשפט המחוזי שבאזור שיפוטו נמצא מקום המגורים.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות ואנחנו לא עונים כאן.

למידע נוסף ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך או לפנות בטופס בעמוד ייעודי.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close