חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

נסח טאבו – מה זה, למה הוא חשוב ואיך מוציאים אותו?

מעוניינים לרכוש דירה או לבצע פעולה אחרת בדירה שלכם? אתם חייבים להכיר את המסמך החשוב ביותר – נסח טאבו – שיעשה לכם סדר. המסמך, יציג לכם את כל המידע החשוב לגבי הנכס ויחסוך כאבי ראש.

המטרה של הכתבה הזו היא להסביר לכם מהו נסח טאבו, מדוע הוא חשוב, איך מוציאים אותו, ומתי זקוקים לו.

מה זה נסח טאבו?

טאבו היא לשכת רישום מקרקעין, כך היא נקראה בעבר, למרות שגם היום קוראים לה במונח זה.

נסח טאבו, הוא מסמך מאושר על ידי לשכת רישום מקרקעין הכולל את כל המידע החשוב והנתונים המופיעים במרשם המקרקעין לגבי נכס מסויים. כלומר, נסח טאבו הוא תעודת זהות קניינית של נכס מסויים שמציג את כל המידע החשוב והרלוונטי ביותר לגביו, כמו – בעלים, מיקום, שטח, גוש/חלקה, תיאור הנכס ועוד.

בנוסף לכך, נסח טאבו מציג גם הערות נוספות כמו זכויות מסויימות הניתנות לגורמים אחרים עבור אותו נכס כגון: שיעבוד, הערת אזהרה, ירושה, משכנתא, זיקות הנאה, עיקולים, חריגות בניה ועוד.

חשוב לציין, נסח טאבו מציג רק נכסי מקרקעין הרשומים בלשכת רישום מקרקעין. הנסח לא מציג נכסים הרשומים בפנקסים אחרים כמו רשות מקרקעי ישראל (בעבר מינהל מקרקעי ישראל) או אצל החברות המשכנות. נכס שהרום בפנקסי הרישום בטאבו, בעל זכות קניינים גבוה יותר מאשר רישום במיקומים אחרים.

מדוע נסח טאבו כל כך חשוב?

נסח טאבו, הוא תעודת זהות של נכס מקרקעין ומציג את תמונת המצב לגבי אותו נכס. התמונה המלאה כוללת את כל המידע הדרוש כדי לבצע עסקת מקרקעין מסויימת כמו רכישה או מכירה. תמונת המצב כוללת את הבעלות על הנכס, מיקום הנכס ואף הערות החלות על הנכס כמו שעבודים או משכנתאות.

החשיבות באה לידי ביטוי בעת העברת זכויות במרקרעין – כלומר בעת רכישה או מכירה של נכס. בזמן זה, הרוכש הפוטנציאלי יכול לדעת בוודאות מה הסטטוס המשפטי של הדירה: האם יש חריגות בנייה כלשהן? האם נכס מעוקל או משועבד לגורם מסויים? האם קיימת משכנתא על הנכס? האם יש הערת אזהרה המונעת את מכירת הדירה ועוד.

מובהר בזאת כי עצם רכישת הדירה ואף הסכם רכישת דירה / מכירת דירה – אינו מהווה העברת הזכויות בנכס מקרקעין. לצורך כך חובה לפנות ללשכת רישום מקרקעין כדי לבצע את העברה בפועל של הזכויות בנכס.

הרישום בטאבו עשוי להיות תנאי הכרחי במקרים מסויימים כמו בקשה לקבלת הלוואה לדיור (משכנתא) וכן עשויה להשפיע על מערכת היחסים המשפטית בין בעל הנכס או החוכר לצדדים אחרים בעסקה.

אילו סוגי נסח טאבו קיימים?

כאמור, נסח טאבו הינו מסמך לגבי נכס מסוים, לכן גם קיימים כמה סוגים של מסמכים:

 1. נסח טאבו מלא (רגיל) – מציג מידע עדכני לגבי חלקה, נכס במקרעין או דירה בבית משותף.
 2. נסח טאבו היסטורי – מציג מידע מלא בקשר למקרקעין מסויים כולל רשומות מבוטלות (כמו למשל בעת מכירת הזכות, הבעלים הראשון נמחק ובמקומו נכנס הבעלים השני – שהוא גם זה שמופיע בנסח הרגיל). כלי יעיל לבדיקת כל ההיסטוריה של אותו נכס.
 3. נסח טאבו מרוכז – מציג מידע חלקי ומרוכז לגבי בית משותף ועל הדירות בו. המידע החלקי כולל שמות בעלי זכויות והערות נוספות, שטח תת חלקה והקומה של הדירה. כמו כן, המידע כולל את הרכוש המשותף.

אילו סוגי רישום זכויות קיימים בנסח טאבו?

קיימים כמה סוגי רישום זכויות של נכסים והם:

 • בעלות – הזכות החזקה ביותר באמצעותה בעלים של קרקעי יכול לבצע כל עסקה כפופה לחוק ללא קבלת הסכמה של האחר.
 • שכירות / חכירה – שכירות היא הזכות להחזיק במקרקעין תמורת תשלום. חכירה היא שכירות מעל 5 שנים וחכירה לדורות – מעל 25 שנה של שכירות. מעל 90% מהקרקעות בישראל הם חכירה לדורות.
 • משכנתא – זהו מישכון או שיעבוד של המקרקעין לטובת אחר כדי להבטיח את זכויותיו. כמו קבלת משכנתא לצורך רכישת דירה.
 • זיקת הנאה – זוהי זכות הניתנת כדי לבצע שימוש במקרקעין למטרה מסויימת אך לא כוללת הזכות להחזיק במקרקעין.
 • זכות קדימה – זכות שניתנת לגורם אחר שאינו הבעלים של נכס המקרקעין, כך שהוא יהיה קודם / ראשון לקנות אותו אם יוצע למכירה על ידי הבעלים. זוהי לא חובת מכירה על ידי הבעלים הנוכחיים, אלא חובת ההצעה בראש לבעל הזכות.

איך להפיק נסח טאבו מפנקסי מקרקעין?

ניתן להוציא / להזמין נסח טאבו באופן מקוון עם חתימה דיגיטלית או על ידי הגעה למשרד לשכת רישום מקרקעין של משרד המשפטים וקבלת נסח טאבו מאושר עם חתימה על ידי פקיד. אולם, מבחינה משפטית, הגרסה המקוונת היא עותק ואין לה תוקף משפטי.

לצורך כך, עליכם להצטייד מראש במספרי גוש וחלקה של הנכס או מספר ספר ודף. במקרים בהם מדובר על דירה בבניין מגורים, יש להצטייד גם בתת חלקה. מספר גוש חלקה אפשר לקבל באמצעות אתר האינטרנט של המרכז למיפוי ישראל.

בעת ההפקדה באופן מקוון ולאחר התשלום ככתוב בהמשך, המסמך יישלח כקובץ PDF לכתובת דואר אלקטרוני.

הערה: כל אחד יכול להוציא נסח טאבו על דירה – גם ללא זיקה או הוכחה לצורך מה הוא צריך זאת. בכפוף לתשלום אגרה כמובן.

כמה עולה נסח טאבו ואיך משלמים?

הפקת נסח טאבו רגיל הוא בתשלום נמוך יחסית ועולה 15 ₪ בלבד. הסכום הזה הוא עבור תשלום באמצעות לשכת רישום מקרקעין ואם מדובר על דרכים הבאות ככתוב בהמשך, המחיר עשוי להיות גבוה יותר.

חשוב לציין כי המחיר הוא עבור נסח רגיל ולא נסח היטורי או מרכזי שלאלו סכומים אחרים כמו בעמוד התשלומים הממשלתי.

ניתן לשלם זאת בדרכים הבאים:

 • שירות התשלומים הממשלתי – עם כרטיס אשראי או העברה בנקאית.
 • לשכת רישום מקרקעין מקומית – בעמדות התשלום עם כרטיס אשראי.
 • דואר ישראל – במזומן או אשראי על ידי הפקת שובר תשלום בלשכת רישום מקרקעין. או באמצעות כניסה לאתר האינטרנט של הדואר.

לגבי שירות התשלומים הממשלתי – ניתן לאחזר את הנסח המקוון (לשלוח מחדש) תוך 48 שעות מרגע ההפקדה הראשונה בקישור זה. יש להצטייד באמצעי תשלום או פרטי התשלום.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil