תפריט סגור

בעקבות קריסת שורט טרייד ו- ג'נרל טרייד: רשות ניירות ערך מזהירה מפני גופים לא מפוקחים

בישראל קיימים שירותים רבים המציעים מסחר בניירות ערך, במטבע חוץ, מטבע דיגיטלי, ניירות ערך אחרים ועוד. חלק מהגופים הם כן מפוקחים על ידי רשות ניירות ערך כדוגמת מסלקות, זירות מסחר, קרנות נאמנות, בתי השקעות וחברות נוספות רבות.

בתחום שירותי ברוקטאז' למשקיעים (מסחר בניירות ערך), כיום יש את הבנקים ובתי ההשקעות וכן חברות עצמאיות הפועלות בענף זה. חברות אלו קמות בישראל מכיוון שמסחר בבורסה על ידי הבנקים או בתי השקעות יקר בדרך כלל כיוון שהעמלות שלהן גבוהות.

חברות מסוג שורט טרייד או ג'נרל טרייד ששמענו עליהן בתקופה האחרונה לא מפוקחות בישראל. כך למעשה, לרשות ניירות הערך אין סמכות חוקית לפקח על חברות המציעות שירותי ברוקטאז' בישראל והן אינן תחת פיקוח של שום רשות ממשלתית אחרת בישראל.

חוק ברוקר-דילר

רשות ניירות הערך הודיעה היום כי בכוונתה לבחון חקיקת חוק ברוקר דילר וזאת על מנת להגן על כספי המשקיעים ועניינם על ידי הגדלת הוודאות והקטנת הסיכונים שזה אחד התפקידים העיקריים של הרשות.

החוק יקודם יחד עם משרד האוצר, משרד המשפטים, רשות שוק ההון, בנק ישראל, רשות איסור הלבנת הון וגורמים אחרים כדי להחיל פיקוח על חברות המציעות שירותי ברוקטאז' בישראל.

סיכונים של גופים בלתי מפוקחים

הרשות פרסמה תמרורי אזהרה לפיהם יש מגוון של סיכונים בעבודה מול גופים בלתי מפוקחים בכלל או חברות שירותי ברוקטאז' בפרט. כל השקעה פיננסית כרוכה בסיכון, אך השקעה באמצעות גוף בלתי מפוקח היא משמעותית יותר כך שניתן לאבד אף את כל כספי ההשקעה.

רכישת מניות באמצעות חברות ברוקראז' בלתי-מפוקחות בישראל (בעיקר ככל שהפעילות אינה מפוקחת גם לא בישראל) עשויה לטמון בחובה – מעבר לסיכוני השוק הגלומים בכל רכישת ניירות ערך – גם סיכונים תפעוליים (כמו הסיכון להונאות ומניפולציות), סיכוני אבטחת מידע (סייבר), סיכונים רגולטוריים (למשל כי אסדרה עתידית של הפעילות תשפיע על העוסקים בתחום), וסיכונים נוספים הנובעים מכך שייתכן שהפעילות מתבצעת בהעדר הסדרה של כללי יציבות פיננסית, גילוי נאות, ממשל תאגידי, בקרות, ודרישות התנהלות נוספות שנועדו לצמצם סיכונים.

בנוסף, יש להתייחס בחשדנות כאשר חברת ברוקטאז' בלתי מפוקחת בישראל מבטיחה תשואה גבוהה, קבועה או מובטחת כלשהי. הסיבה היא פשוטה – זו הבטחה ללא כיסוי ולכן משקיעים חייבים להיזהר מכך גם אם נראה כי התשואה היא ללא או עם סיכון.

שורט טרייד ו- ג'נרל טרייד

בתחילת השנה הרשות יצאה בקמפיין "השקעות לא מפוקחות – סיכון לכסף שלכם", עם זאת חלק מן הלקוחות של החברות האלו קיוו כי הכספים שהם השקיעו בחברות הללו לצורך מסחר בניירות ערך בבורסה, מוגנים ונמצאים בחשבונות נאמנות. כמו כן, שחברות אלו מפוקחות על ידי הרגולטורים SIPC או FINRA, אך כפי שהתברר חברות אלו לא היו כפופות לרגולטורים.

שורט טרייד הודיעה בתחילת החודש כי היא מפסיקה לפעול בגלל כניסה לקשיים כלכליים, כיום נראה כי לא כך ומדובר על ביצוע של עבירות מרמה, עבירות בניירות ערך, רישום כוזב ועוד. המשטרה אתמול עצרה 3 חשודים ונראה שמדובר על הונאת פונזי שכן הכסף הושקע בחרת קנאביס והכסף ירד לטימיון וכך המשקיעים והסוחרים הפסידו כסף רב.

ג'נרל טרייד היא חברה בבעלות דודו רוז שהוא גם הבעלים עם שותפו בחברת סימפל טרייד שהיא מכללה ללימודי מסחר בשוק ההון. החברה הודיעה על סגירתה בשבוע שעבר, גם שם מדובר על חשד למרמה והונאה.

חברות אלו מצויות בפירוק על ידי בית המשפט המחוזי בתל אביב, כעת מונו להם מפרקים לצורך איתור הכספים של הלקוחות ופשיטת רגל.

הרשות ציינה כי אם יתברר כי חברות אלו עסקו באופן בלתי חוקי באחד העיסוקים המחייבים רישיון של הרשות, היא תטפל זאת בחומרה רבה.

ההודעה של רשות ניירות ערך מגיעה באיחור, בהצהרה בלבד וללא מעשים. הכדור נמצא כעת אצל הרשות ונקווה לראות כי החקיקה תחל בקרוב לפני שעוד משקיעים יפלו קורבן לביצוע פעולות אלו. חוקים שונים אשר אושרו בעבר כבר מגנים על משקיעים, כגון: איסור מסחר באופציות בינאריות וכן הפיקוח על פעילות זירות מסחר עם רישיון.

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
לתרומה עכשיו.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת עדכונים ומידע לדואר אלקטרוני

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור? (נא לא לשאול שאלות)

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil

קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *