תפריט סגור

מבנה הבעלות החדש על הבורסה יוצא לדרך

רשות ניירות ערך אישרה את מתן היתרי ההחזקה בבורסה למשקיעים בינלאומיים שירכשו את רוב המניות על הבורסה לניירות ערך מחבריה הנוכחיים. חוק שינוי מבנה הבורסה קבע כי בתוך 5 שנים ההחזקה של כל אחד מחברי הבורסה הנוכחיים, שכעת הם בעלי המניות בה, תפחת עד ל-5%.

בחודשים האחרונים, הרשות לניירות ערך בחנה בקשה של מספר משקיעים בינלאומיים לקבל היתרי החזקה בבורסה. מדובר במכירה של 71.7% ממניות הבורסה על ידי הבעלים הנוכחיים שלהם (הבנקים ובתי ההשקעות) לחמישה משקיעים פוטנציאליים.

על פי המתווה, קרן השקעות אוסטרלית, מניקיי (Manikay Partners LLC), תרכוש ותחזיק 19.99% ממניות הבורסה. יתר המניות, כ-51.7%, יימכרו ל-4 משקיעים בינלאומיים נוספים, כך שבסופו של דבר, ארבעת המשקיעים הללו יחזיקו באופן ישיר עד 4.69% ממניות הבורסה והשאר יוחזקו על ידי נאמן שהתמנה לכך.

המשקיעים התחייבו למכור לציבור כ-32.9% ממניות הבורסה שהם ירכשו ויוחזקו על ידי הנאמן. זה יקרה כאשר הבורסה תרצה ליזום הצעה נוספת לציבור שהמטרה היא לפזר את הבעלות וכך להגדיל את השקיפות.

4 המשקיעים הנוספים:

  1. Sunsuper PTY Ltd.
  2. Moelis Australia Asset Management Ltd.
  3. Dalton Investments LLC.
  4. Novo Nordisk Foundation.

מכירת המניות תוביל להפרדה בין הבעלות על הבורסה לבין החברות בה ובכך גם ניגוד העניינים ימוזער תוך כדי מימוש תכלית החוק. שינוי המבנה של הבורסה יאפשר לה להתמקד בעסקיה על פי התכנית האסטרטגית באופן המשרת אותה, את בעלי המניות ואת הלקוחות שלה.

הערכת הבורסה שכניסה של משיקיעים בינלאומיים תחשוף את שוק ההון הישראלי כך שמשקיעים וחברות בינלאומיות יוכלו להיכנס לשוק הישראלי, בין אם להשקיע ובין אם להנפיק את המניות בבורסה הישראלית, כל אחד לפי הרצון שלו.

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה אמרה כי מבנה הבעלות הקודם מנע מהבורסה למלא את ייעודי וכעת הבורסה יוצאת לדרך חדשה כגוף עסקי ותחרותי כמו מקובל בעולם.

בתוך כך, הודיעה היום הרשות על כך שהיא אישרה את מבנה העמלות החדשות של הבורסה כך שהם יותאמו לפי גודל חברות ויצומצמו משמעותית.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? אפשר לתרום לנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרום עכשיו דרך פייפאל.


הירשמו לקבלת עדכונים ומידע לדואר אלקטרוני

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור? (נא לא לשאול שאלות)


קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *