צרכנות

מחירי תוצרת הארץ – כמה עולים ירקות ופירות טריים בישראל היום?

כמה עולים ירקות ופירות בישראל היום? אולי לא כולם יודעים זאת, אבל קיים סקר מחירים של פירות וירקות ממשלתי שנקרא מחירי תוצרת הארץ. מדובר על פרויקט של החברה הממשלתית שוק סיטוני לישראל.

בכתבה זו נסביר על מה מדובר ואיך לראות את המחירים נכונים ומעודכנים להיום.

מהו מחירי תוצרת הארץ?

מחירי תוצרת הארץ הוא סקר שבודק את המחירים הסיטוניים של מעל 160 פירות וירקות שונים ב-2 רמות איכות שלהם. בסקר נמדדים מחירי פירות וירקות בארץ ואפשר לדעת באיזה כמה כסף מקבלים החקלאים בתמורה לתוצרת החקלאית שלהם.

סקר מחירי תוצרת הארץ מאפשר שקיפות גבוהה יותר לגבי המחירים, הן לצרכנים והן לחקלאים. הצרכנים יכולים להעריך מהו פער התיווך הקמעוני על ידי השוואת המחירים שהם קונים בחנויות, בסופרים ובשווקים השונים בעיר. החחקאים מנגד, יכולים לוודא אם המחירים שלהם תחרותיים ועל ידי השקיפות המוחלטת הזו, התחרות גוברת והמחירים יותר מאוזנים.

פרויקט מחיר תוצרת הארץ הוא של חברת שוק סיטוני לישראל, שזוהי חברה בבעלות ממשלתית של משרד החקלאות ופיתוח הכפר ומשרד האוצר. חברת שוק סיטוני היא חברה שנועדה לצורך הקמת שוק סיטוני חדש בישראל בשיטות מתקדמות כך שיוכל להבטיח שירות טוב לכל הפועלים בשוק.

חברת שוק סיטוני לישראל עתידה להקים פלטפורמת שיווק שתשקף את המחירי האמיתיים בשוק, תהווה שחקן מרכזי ותקטין את התלות של החקלאים ברשתות שיווק. דבר זה גם יוביל להורדת המחיר לצרכן.

איך נאספים הנתונים?

מחירי תוצרת הארץ מתעדכנים כל יום (ליתר דיוק, ימי ראשון עד חמישי) החל מהשעה 06:00 בבוקר. הנתונים נאספים החל מהשעה 02:00 בלילה ועד 05:30 בבוקר בשוק הסיטוני בצריפין, ומתבססים על כ-600 תצפיות כל יום שנעשות בשיתוף פעולה עם רוב (כ-85%) מהסיטונאים בשוק זה.

הסיטונאים בשוק מציינים מהו טווח המחירים המאפיין את הפרטי באותו הלילה, וכן את המחיר הממוצע של הפריט על פי הערכת הסיטונאי. כמו כן, הסוקרים אוספים כ-10 קבלות אקראיות. כמובן, שפריטים הם פירות וירקות שהסיטונאי מוכר והתאם לעונה.

כדי לוודא שהמחירים הוגנים, הסקר בודק 2 רמות איכות:

 • פירות וירקות מובחרים – תוצרת החקלאית ברמה הגבוהה יותר.
 • ירקות ופירות סוג א' – תוצרת ברמה השניה במיטבה.

כמו כן, אפשר לראות את המחירים לאורך זמן שעד שנה אחת אחורנית, כולל הצגה בצורה של גרף שכך אפשר לראות את השינוי שחל במחירים לפי אותה תקופה.

איך לבדוק מחירי פירות וירקות?

מחירי תוצרת הארץ זמינה בכמה ערוצים, אתר האינטרנט והאפליקציה בטלפון הנייד.

בעת הכניסה לאתר האינטרנט אפשר לראות רשימת פירות וירקות לפי טבלה מסודרת ונקייה עם אפשרות לסנן מחירים, להשוות, לבחור ועוד. כמו כן, אפשר להציג הכל בצורה של תרשים וכמובן להוריד את המחירים לקובץ אקסל, לשלוח במייל ולהדפיס.

טבלת מחירים כוללת:

 • רשימת פירות וירקות והמחירים שלהם לפי סוג איכות.
 • אחוז שינוי יומי במחירים.
 • השוואה לאורך זמן.
 • סינון לפי סוג תוצרת, כלומר האם מדובר על פירות, ירקות או ביחד.
 • חיפוש של תוצרת החקלאית.
 • בחירת מחיר, כרגע רק מחירים סיטונאים.
 • תאריך.
 • סימון לצורך השוואת מוצרים.

תרשים כולל:

 • תצוגת השוואה לפי זמן או לפי מוצר.
 • בחירת מחיר, כרגע גם סיטוני.
 • תקופה להצגת נתונים.
 • סוג איכות המוצר.

ניתן להיכנס כעת לאתר מחירי תוצרת הארץ בקישור israeli-market.gov.il/Prices, או להוריד את האפליקציה למכשירי אנדרואיד כאן או למכשירי אפל כאן.

בנוסף לכך, משרד החקלאות מפעיל דוח שבועי (כאן) שמציג מחירי פירות וירקות נבחרים בהתאם לסוג המחיר: מחיר של החקלאי, מחיר סיטונאי, מחיר לצרכן בחנויות דיסקאונט ובחנויות בעיר, וכן מחיר משוקלל לצרכן.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות ואנחנו לא עונים כאן.

למידע נוסף ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך או לפנות בטופס בעמוד ייעודי.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close