חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

ארכיון: הקפאת הגבלת רישיון נהיגה לחייב בתקופת נגיף הקורונה

כדי לסייע לאוכלוסיית החייבים בהוצאה לפועל בתקופת נגיף הקורונה בישראל, אושר חוק הקובע הקפאת הגבלת רישיון נהיגה. החוק הוא במתכונת של הוראת שעה (לתקופה מסויימת).

מטרת הכתבה להסביר את הזכאות.

הקפאת הגבלת רישיון נהיגה

בעקבות התפשטות נגיף הקורונה בעולם כולו, ובפרט בישראל, ובמטרה להקל על אוכלוסיית חייבים בהוצאה לפועל, אושרו הוראות לגבי הקפאת הגבלה של רישיונות נהיגה.

חייב בהוצאה לפועל הוא מי שנקבע לגביו פסק דין, כך שנכנס לחובות עקב מינוס או הוצאות או הפסדים וכד'. רשות האכיפה והגבייה יכולה להטיל עליו הגבלות שונות לבקשת זכאים, ובין היתר הגבלה על קבלה, החזקה או חידוש רישיון נהיגה.

לפי החוק החדש, במהלך תוקף החוק (החל מתאריך 27.08.2020 ועד לתאריך 27.02.2021), קיימות הוראות אלו לעומת האמור בחוק הוצאה לפועל:

  • לא תוטל על חייב הגבלה על קבלה או החזקה או חידוש רישיון נהיגה.
  • אם הוטלה הגבלה לפני תחילת החוק, אך היא לא נכנסה לתוקף (כי טרם עברו 30 יום ולא נשלחה הודעה לחייב) – ההגבלה לא תיכנס לתוקף.
  • אם הוטלה הגבלה לפני תחילת החוק ונכנסה לתוקף לפני תחילת החוק – ההגבלה לא תחול על החזקת רישיון נהיגה. (אולם, על קבלה או חידוש, עדיין יש הגבלה).

אוכלוסיית יעד – מי זכאי?

כל חייב בהוצאה לפועל, שהוטלה עליו הגבלה על קבלה, החזקה או חידוש רישיון נהיגה.

מימוש הזכאות

הזכאות היא אוטומטית, החייב אינו נדרש לבצע דבר על מנת לממש את הזכות שלו.

חייב שההגבלה לגביו לא הוקפאה, רשאי לפנות אל לשכות ההוצאה לפועל (סניפי רשויות האכיפה והגבייה) על מנת לברר ולבקש הקפאה כאמור.

מידע נוסף

  • שר המשפטים, באישור ועדת החוקה של הכנסת, רשאי להאריך בצו את תוקף החוק עד לתאריך 30.06.2021, כל עוד הכרזה על מצב חירום בגלל קורונה עדיין בתוקף.
  • עם תום תקופת החוק, ההגבלות האמורות לעיל שהוקפאו, יחולו מחדש ללא צורך במשלוח התראה לפי החוק.

חקיקה ופסיקה

  • חוק ההוצאה לפועל (הקפאת הגבלת רישיונות נהיגה) (נגיף הקורונה החדש – הוראת שעה), התש"ף-2020
  • חוק ההוצאה לפועל, תשכ"ז-1967

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil