טכנולוגיה ודיגיטל

הרשות להגנת הפרטיות: גם כתובות דואר אלקטרוני הן מידע אישי לפי חוק

האם כתובות דואר אלקטרוני הן מידע אישי לפי חוק הגנת הפרטיות? מסמך גילוי דעת של הרשות להגנת הפרטיות מציג את עמדתה לעניין כתובות אימייל. עד היום, ההנחה הרווחת הייתה כי כתובת דואר אלקטרוני משמשת אך ורק כאמצעי פרטי התקשרות, אולם על פי המסמך נראה כי הרשות טטענת שמדובר על מידע אישי.

הצורך במענה על סוגיה זו מצד הרשות להגנת הפרטיות נבע בעקבות פניות אל הרשות אשר בהן ביקשו הפונים להבין האם החובות החלות על מאגרי מידע לפי חוק הגנת הפרטיות חלות גם על רשימה ממוחשבת שכוללת כתובת דוא"ל לצד שמות של אנשים. לדוגמה, כאשר אדם נרשם לרשימת תפוצה באתר אינטרנט מסויים בו התבקש לציין את השם שלו יחד עם דוא"ל.

הגדרה חוקית

לצורך פיתרון הסוגיה הרשות פונה לחוק הגנת הפרטיות, סעיף 7 שמגדיר מהו מאגר מידע ומהם החריגים לו. ההגדרה החוקית:

מאגר מידע – אוסף נתוני מידע, המוחזק באמצעי מגנטי או אופטי והמיועד לעיבוד ממוחשב, למעט –

  1. אוסף לשימוש אישי שאינו למטרות עסק; או,
  2. אוסף הכולל רק שם, מען ודרכי התקשרות, שכשלעצמו אינו יוצר אפיון שיש בו פגיעה בפרטיות לגבי בני האדם ששמותיהם כלולים בו, ובלבד שלבעל האוסף או לתאגיד בשליטתו אין אוסף נוסף.

על פי הסעיף, נראה כי שם בתוספת כתובת המגורים של אדם אינם מהווה בעיה משום שמדובר על דרך התקשרות עם אדם זה. כעת נשאלת השאלה האם כתובת דואר אלקטרוני מהווה רק דרך התקשרות עם אדם ספציפי או שמא מידע על פי חוק?

החוק מגדיר "מידע" כך: נתונים על אישיותו של אדם, מעמדו האישי, צנעת אישותו, מצב בריאותו, מצבו הכלכלי, הכשרתו המקצועית, דעותיו ואמונתו.

כתובת אימייל – דרך התקשרות או מידע?

רשות הגנת הפרטיות קובעת כי במקרים רבים מכתובת דואר אלקטרוני ניתן להסיק מסקנות רבות על האדם וזאת מעבר לפרטי התקשרות בלבד. כלומר, לעיתים כתובת אימייל יכולה ללמד אותנו על מידע לגבי האדם (מידע כאמור לעיל על פי החוק).

כך למשל, ניתן להסיק מכתובת דואר אלקטרוני על ההכשרה המקצועית של אדם מסויים. לדוגמה: advPloni@lawyers.com. בדוגמה זו נראה כי מדובר על אימייל של עו"ד כך שמדובר על הכשרה מקצועית / תואר. הדבר תקף גם לגבי מעמד אישי של אדם (כאשר אימייל משותף לבני זוג), צנעת הפרט, אישיות של אדם, מצב כלכלי או בריאותי ועוד.

נוסף לכך, כתובת אימייל של אדם יכולה לשמש אותו גם כאמצעי הזדהות ברשתות חברתיות ושירותים מקוונים אחרים. לכן כתובת אימייל מהווה מפתח המאפשר לזהות אדם בוודאות מסויימת ולקשר בין פרטי מידע שונים עליו שהם מוחזקים במאגרים שונים וזאת אפילו אם אין רצף מילים בכתובת שיכולות להוות מידע על פי ההגדרה בחוק.

כתובת אימייל – מידע אישי על פי חוק

ללא ספק נראה כי מצד אחד כתובת דואר אלקטרוני מהווה אמצעי התקשרות פופולארי בארץ ובעולם. אולם, הרשות להגנת הפרטיות אינה מנסה לומר כי אין זה כך, אלא מוסיפה שלא מדובר על "רק אמצעי התקשרות" אלא שמדובר גם על מידע על פי חוק.

לכן, שילוב של שם פרטי עם כתובת דואר אלקטרוני מהווה שילוב של מידע אישי ולכן חלים עליהם הוראות החוק כמו על מאגר מידע.

מידע נוסף: גילוי דעת מלא של הרשות – קישור לקובץ.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות ואנחנו לא עונים כאן.

למידע נוסף ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך או לפנות בטופס בעמוד ייעודי.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close