חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

רשות ניירות ערך מסדירה את תחום הברוקראז' (ברוקר-דילר): פרסמה טיוטת הצעת חוק

רשות ניירות ערך פרסמה היום את טיוטת החוק לאסדרת פעילות ברוקטאז' (ברוקר דילר), 3 חודשים לאחר שפרסמה אזהרה לציבור לעניין השקעות לא מפוקחות.

הצעת החוק החדשה מרחיבה את הגופים המפוקחים על ידי רשות ניירות ערך ומכניסה לפיקוח את הגופים שמציעים מסחר בניירות ערך בחוץ לארץ על ידי מערכות כאלה ואחרות. באמצות אכיפת הגופים הללו ואסדרת התחום, ההגנה על המשקיעים תשופר וגם תתרום ליציבות המערכת הפיננסית כולה.

תיקון החקיקה יגרום לכך כי תחום הברוקטאז' יתפתח על ידי כניסת גופים חדשים וכן על ידי הגברת התחרות בין ספקי השירותים השונים לטובת ציבור המשקיעים.

כיום, רוב פעילות הברוקטאז' נעשית על ידי חברי הבורסה, פעילות זו מסדרת בתקנון הבורסה ומפוקחת על ידה. חברי בורסה שהם תאגידים בנקאיים, מפוקחים גם על ידי הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל.

עם זאת, נכון להיום חלק מפעילות הברוקטאז' בישראל ופעילות דילרים אשר לא מהווים זירת סוחר על פי חוק ניירות ערך, אינם נתונה תחת פיקוח והסדרה. גופים אלו לא מפוקחים הן בהיבטי יציבות פיננסים וכספי משקיעים, רמת השירות שלהם ללקוחות, התנהלות במצבים של ניגוד עניינים והיבטים נוספים.

כך למשל, חברות הברוקטאז' שורט טרייד, ג'נרל טרייד וחברת איי.ג'י אינווסטק – נסגרו כולן בתקופה של כחודשיים, כאשר 2 החברות הראשונות נסגרו בהפרש של 7 ימים בלבד. הרשות הודיעה כי חברות אמרלד בייס ו-TradeStation הן חברות לא מפוקחות, זה קרה לאחר שהרשות ראתה כי החברות הללו מכנות את עצמן כחברות בעלות רישיון שניתן על ידיה.

כאמור, החקיקה החדשה תסדיר 2 תחומי פעילות:

  1. ברוקראז' – פעילות של ביצוע עסקאות בניירות ערך עבור אחרים וקבלה והעברה של הוראות לרכישה או מכירה של ניירות ערך.
  2. דילר – פעילות של מסחר בניירות ערך לחשבון עצמי על ידי ביצוע הוראות של לקוחות, וכן מסחר לחשבון עצמי על ידי מי שהוא חבר בורסה.

החוק יחריג מחובת הרישוי גופים אשר פעילותם נתונה לפיקוח ואסדרה במסגרת חוקים אחרים, כגון: מנהלי תיקים ותאגידים בנקאיים.

על פי החוק, הגופים המעוניינים לעסוק בפעילות זו חייבים להיות בעלי רשיון ולעמוד תנאים לקבלת רישיון, הכוללים: דרישה לפעילות באמצעות תאגיד, דרישה למיומנות, אמצעים וכישורים מתאימים לפעילות, עמידה בדרישות הון עצמי, נכסים נזילים וביטוח, כמו גם בחינה של מהימנות המבקש.

בנוסף, יידרש אף היתר שליטה לבעלי שליטה בחברה בעלת רישיון ויקבעו חובות ארגוניות וממשל תאגידי, לרבות חובת מינוי דירקטוריון ונוספות.

על החברות בעלות הרישיון יחולו חובות אמון וזהירות כלפי הלקוח וכן חובות נוספות אשר יגנו על הלקוח, ביניהן חובות בנוגע לניגודי עניינים, הגבלת התמריצים שבעל רישיון יכול לקבל ממי שאינו לקוח, חובות מסירת מידע ללקוח והתאמת השירות ללקוח, והוראות נוספות לגבי טיפול בהוראות לקוח, ובכספי ונכסי הלקוחות.

יו"ר רשות ניירות, ענת גואטה: "הסדרת תחום "הברוקר-דילר" הינו צעד נוסף שמובילה רשות ניירות ערך במטרה לספק למשקיעים מטריית הגנה טובה יותר. אסדרת תחום הברוקראז' מתווסף לתיקוני החקיקה בתחום זירות הסוחר, ההתמודדות עם ההשקעות באופציות בינאריות ופעילויות נוספות שיזמה הרשות לצמצום פעילויות בלתי מפוקחות. הצעת החוק נועדה להעניק הגנה לציבור המשקיעים הפועלים באמצעות מתווכים פיננסים ולתרום לעיצובו של שוק הוגן ותחרותי".

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil