חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

העלאת קצבאות הנכות אושר סופית: הקצבה הבסיסית תעלה עד 770 ₪ בחודש

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון מס' 200), התשע"ח-2018. בהצעת החוק תמכו 84 חברי כנסת ולא היו מתנגדים. כל ההסתייגויות שהוגשו להצעת החוק לא התקבלו.

הצעת החוק שאושרה על ידי מליאת הכנסת זהה לחלוטין למה שאישרה אתמול ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת.

עיקרי הצעת החוק שאושרה:

 

  • קצבת הנכות הבסיסית תעלה ב- 470 עד 770 שקלים לחודש לאדם, ותעמוד על 3,270 שקלים כבר בפעימה הראשונה. בחישוב זה נכלל מיזוג הקח"ן (קצבה חודשית נוספת שמקבלים נכים שנקבעה להם דרגת אי כושר): כל הנכים הזכאים לקצבת נכות כללית יקבלו קח"ן, ובסכום שווה של 452 שקלים בחודש.
  • עד כה ניתן קח"ן רק לבעלי נכות רפואית בדרגה 80% ומעלה (בעלי נכויות רפואיות בדרגות נמוכות יותר הסתפקו ב- 152-351 שקלים עד כה). מעתה, ככל שאדם קיבל קח"ן נמוך יותר, או לא קיבל קח"ן כלל, כך תגדל קצבתו הכללית. עלות תוספת זו: 240 מיליון ש"ח.
  • הקצבה תעלה בפעימה אחת ולא שתיים, ב- 1 במרץ 2018, ללא רטרואקטיביות.
  • הדיסריגארד (סכום שאינו מובא בחשבון בחישוב הכנסת הנכה, על מנת לזכותו בקצבה) יעלה ל-3,700 ש"ח (במקום 2,800 ש"ח כיום).
  • תוספת של 200 ש"ח בחודש לקצבת השר"מ לשתי הרמות הגבוהות.
  • עד סוף שנת 2019 יהיו רשאים שרי האוצר והרווחה להגיש תקנות לאישור ועדת העבודה והרווחה, בהן תפורט הגדלה נוספת של הקצבאות (לא תוקם ועדה לעניין כפי שתוכנן בתחילה). בכל מקרה נקבע בחוק כי עלות כלל הפעימות תעמוד על 4.34 מיליארד ש"ח בשנה.
  • נקבע כי קצבת הנכות הסופית, בתום כל הפעימות, לא תפחת מ-3,700 שקלים בחודש (על פי ההערכות תעמוד על כ-4,000 שקלים).
  • הקצבה תוצמד לשכר הממוצע במשק החל בשנת 2022.
  • למימוש כל המהלכים שלעיל, יוסיף משרד האוצר עוד 100 מיליון שקלים, כך שעלות הפעימה הראשונה תעמוד על 2.24 מיליארד ש"ח בשנה, ועלות כלל הפעימות תגיע כאמור ל- 4.34 מיליארד ש"ח בשנה.

יו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ אלי אלאלוף הציג את ההצעה ואמר: "זה החוק הכי קשה שהייתה לי הזכות להיות מעורב בו. אבל בשביל חוקים כאלה ורגעים כאלה כדאי להיות חבר כנסת. אני חייב להגיד מראש שהחוק הזה, שנוגע ל-250,000 נכים בישראל, הוא לא מספיק טוב. מראש. הוא חוק שהגענו אליו אחרי הצעת חוק ממשלתית, שמוזגה לחמש הצעות פרטיות, אבל לא היינו מגיעים לחוק הזה, בצורה חד-משמעית, לולי המאבק האדיר, המיוחד, האצילי, המאוד משכנע של הנכים עצמם. וגם החברה הישראלית הגיבה בצורה מאוד מכובדת, בהבנה מלאה של הדרישות של הנכים ובצדק. אני רוצה להזכיר שמאז 2003 קצבאות הנכים הוזנחו. לא הייתה שום תוספת רצינית."

ח"כ אילן גילאון: "אנשים מוגבלים זה כל האנשים, זה ביטוח הדדי לכולם, זה איננו סטטוס נרכש, אתה לא בוחר להיות אדם מוגבל. די בכך שלא עברת נכון כביש, לא קיבלת מספיק חמצן בלידה, או לא קיבלת חיסון בזמן, והנה אתה הופך בדיוק לאדם הזה שאתה זקוק לאותה מקפצה כדי להגיע למטרתך, לייעודך בצורה מכובדת ועצמאית. זאת כל התכלית כולה.

ולכן, אל תסתכלו על העניין הזה בחמלה. אין צורך בכך. תבואו בלי דעות קדומות ובהגינות. ההגינות היא הדבר המרכזי, ובעניין הזה יש קצת טעם לפגם משום שבמקור הצענו הצעה שדיברה על כך שקצבת הנכות תהיה כשכר המינימום והיא הוצעה כך כדי שהיא תהיה הכנסה בסיסית, כי לשכר הממוצע במשק אולי אנחנו לא יכולים להבטיח, אבל שכר המינימום הוא השכר הבסיסי ביותר שאנחנו חושבים שאדם צריך שיהיה לו כדי לעבור את מפלס החרדה הקיומי המידי שלו"

ח"כ מיקי רוזנטל: "כשנכה הולך למכולת, הוא לא יכול להתנחם בעובדה שהממשלה פתחה את כיסה והוציאה ארבעה מיליארד שקל. הוא יודע לספור רק מה שיש לו חסר בחשבון, והוא צריך לשקול בין הצרכים שלו, לבין הסכום הפעוט שמדינת ישראל מעניקה לו, והסכום הוא פעוט למרות התוספת.

אני רוצה לבקש בעיקר סליחה מהנכים על התהליך. התהליך היה מבזה. מה שסגרנו בשבוע האחרון, היה אפשר לסגור לפני חמישה חודשים. לפני חמישה חודשים, ועשו פה פוליטיקה על הגב של הנכים, ולא מעט אנשים. עשו פוליטיקה על הגב של הנכים, אפשר היה לסגור את זה. מה ידענו אתמול שלא ידענו לפני חמישה חודשים – שום דבר "

שר העבודה והרווחה חיים כץ זה אחד מהחוקים הדרמטיים. חוק שעלותו 4.342 מיליארד ויש כל כך הרבה לא מרוצים. אף ממשלה לא נתנה כל הרבה בפן החברתי כמו הממשלה הזו. האשימו את ראש הממשלה שניתק את ההצמדה של הנכים לשכר בשנת 2003. הייתה אז אינתיפאדה, אבטלה, רצו להוריד את דירוג האשראי של המדינה – ראש הממשלה הציל את המשק הישראלי. להגיד עכשיו שהוא הוריד את ההצמדה – זה אחד הדברים שהצילו את מדינת ישראל. הצבעתי נגד. בדיעבד הוא הציל את המשק.

הנכים קבלו את ההצמדה, אחדנו את התשלומים. הלכנו למהלך של כניסה לפרטים כי לא כל יום הולכים לחוק כזה. הייתה עבודה של האנשים מאחורי הקלעים, הרבה יותר מזו של אלו שצעקו ולהם מגיע התודות. עשינו מהלך ענק שאיחדנו את הקח"ן עם הקצבה, לא ספרו את הקצבה החודשית הנוספת. ככה הבאנו לשניהם את ההצמדה העתידית. כל דבר בחוק היה במחשבה תחילה. זה צעד ראשון להבאה לשכר מינימום אבל צריך סבלנות.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil