חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

נתוני אשראי: מה זה דוח ריכוז נתונים ואיך קוראים אותו?

החל מתאריך 12.04.2019 נכנס לתוקף חוק נתוני אשראי שקובע לכל אדם בישראל דירוג אשראי ואוסף מידע צרכני על כל אחד. החוק נכנס לתוקף על מנת להנגיש את מידע האשראי שלכם לנותני אשראי אחרים על מנת שגם הם יוכלו להתחרות ולהציע אשראי זול יותר.

החוק מסדיר את עניין שיתוף הנתונים ומחייב את בנק ישראל להקים מערכת נתוני אשראי שבה הנתונים יישמרו וממה הם יימסרו הלאה.

מה זה דוח ריכוז נתונים?

מערכת נתוני אשראי של בנק ישראל מציגה שירות איסוף נתונים והעברתם ללשכות אשראי עם רישיון כחוק, ומשם המידע מועבר אל נותני אשראי, הכל כמובן בהסכמת הלקוח בלבד. אפשר אגב, לבטל את מסירת המידע או את איסוף המידע.

דוח ריכוז נתונים הוא דוח שמציג את כל המידע שנאסף עליכם במערכת נתוני אשראי ממקורות שונים. המידע מועבר אל המערכת בכל פעם שאתם צד בעניין של פעילות פיננסיית מסויימת, בין אם מדובר על דבר חיובי או על דבר שלילי.

הגופים שמעבירים מידע אל המערכת הם בנקים, מנפיקי כרטיסי חיוב, נותני שירותי אשראי חוץ בנקאי, בנק ישראל, בתי המשפט, לשכות הוצאה לפועל, כונס הנכסים הרשמי וכל גוף נוסף שמספק אשראי (ללא חברות ביטוח או קופות גמל וכד').

מטרת איסוף המידע הוא על מנת לתת הערכה לגבי אופן עמידת הצרכן בפני פירעון תשלומים והתחייבויות פיננסיות שונות. אם היסטוריית התשלומים היא חיובית, הדבר מאפשר לצרכן להתמחק על תנאי האשראי המוצעים לו בהווה ובעתיד. המידע הוא של הצרכן בלבד ורק הוא מחליט אם הוא יימסר לגורם אחר או לא.

באמצעות דוח ריכוז נתונים, אפשר לקבל החלטות חכמות הנוגעות לאופן ההתנהלות הפיננסיית ואפשר כמובן להיעזר עם יועץ פיננסי חיצוני.

איזה מידע נמצא בדוח ריכוז נתוני אשראי?

דוח ריכוז נתונים מציג באופן מרוכז את כל ההתחייבויות הפיננסיות של הצרכן והריבית שהוא משלם. ובכלל, הדוח כולל בתוכו את המידע הבא:

 • הלוואות וריביות.
 • מסגרות אשראי.
 • ערבויות בעסקאות – גם כאלו שהועמדו לטובת הלקוח וגם כאלו שהלקוח ערב בהן.
 • פעילויות עם צ'קים ועם הוראות לחיוב חשבון.
 • הגבלות שהוטלו על העובר ושב.
 • תיקי הוצאה לפועל, תיקי חדלות פירעון, או תיקי פשיטת רגל בכונס הנכסים הרשמי.
 • פעולות שביצעתם באמצעות מערכת נתוני אשראי ומידע על הגורמים שהסכמתם שיקבלו את המידע אודותכם.

איך לקרוא דוח ריכוז נתוני אשראי?

דוח ריכוז נתונים בנוי לפי פרקים, כך שכל פרק כולל את המידע הרלוונטי לגביו ובכך הוא מקל על אופן הקריאה של הדוח. אלו הם החלקים:

 • תמצית נתוני לקוח – מוצג המידע בקצרה של הלקוח.
 • חשבונות עובר ושב – כאן מוצגים כל החשבונות של הלקוח לרבות הפעילות הפיננסית של חשבון הבנק.
 • מידע מפורט של עסקאות פעילות – כאן מוצג המידע של כל העסקאות הרלוונטיות של הלקוח בתנאי שהן פעילות.
 • מידע מפורטל של עסקאות לא פעילות – כאן מוצג המידע של עסקאות שכבר הסתיימו.
 • מידע שהתקבל מרשויות וגופים ציבוריים – כך מוצג המידע שהתקבל מאת מדור צ'קים ללא כיסוי של בנק ישראל, הוצאה לפועל, כונס הנכסים הרשמי ועוד.
 • פניות לקבלת מידע על הלקוח – כאשר הלקוח נתן הסכמה לגוף נותן אשראי לקבל מידע עליו, שם נותן האשראי ומידע נוסף יוצג בחלק זה.
 • פעולות מנהליות – בחלק זה, מוצגות כל הפעולות של המערכת, כמו סטטוס בקשה להפקת דוחות וכד'.

חשוב לציין כמה דברים בעניין הדו"ח:

עבור כל עסקה או תיק, הדוח מציג את תמונת המצב האחרונה כפי שדווחה אל מערכת נתוני אשראי, עבור חלק מהמידע מוצג גם עומק היסטורי (מידע של עד 3 שנים אחורה). לכל מידע המופיע בדוח, מוצג הקשר שלכם לעסקה. כך שאם אתם ערבים לעסקה, יוצג "ערב" אם אתם חייבים בעסקה, יוצג "חייב" וכך הלאה.

ניתן גם לראות את המידע של הגוף שמסר את המידע למערכת כולל פרטי התקשרות. ישנן שדות שמופיע בהן קוד וזאת לצורך הקלה בזיהוי השדה.

למרבית עסקאות האשראי המופיעות בדוח יש מבנה קבוע של נתונים. חלק מהנתונים יוצגו תמיד וחלק יוצגו רק אם דווחו ביחס לאותה עסקה. כלומר:

 • חלקים שתמיד יופיעו בעסקה – פרטי העסקה ומהות העסקה.
 • חלקים שלא תמיד יופיעו בעסקה – בטחונות בעניין העסקה, אי תשלום במועד, מחילת חוב, הערות, מסלולי ריבית, פרטי התאגיד הקשור לעסקה, היסטוריית פיגורים והערת ממונה ביחס לעסקה.

כמה עולה הדו"ח?

דוח ריכוז נתונים ראשון בכל שנה (מתאריך 1 בינואר ועד לתאריך 31 בדצמבר) ניתן ללא תשלום כלל, בין אם ביקשתם לקבל אותו באימייל או בדואר. החל מדו"ח שני ואילך באותה שנה, הוא יעלה כ-31 ₪ באימייל או 41 ₪ בדואר רגיל (משתנה לפי מדד).

תוך כמה זמן אפשר לקבל את הדו"ח?

מרגע ההגשה למערכת נתוני אשראי, ניתן לקבל דוח ריכוז נתוני אשראי תוך הזמן לפי אמצעי קבלת התשובה:

 • דואר אלקטרוני – תוך שעתיים בלבד.
 • דואר רגיל – הדוח יופק ויישלח תוך 24 שעות, אולם מועד ההגעה לפי זמני דואר ישראל.

איך להזמין דוח ריכוז נתונים?

ניתן להזמין דוח ריכוז נתוני אשראי באמצעות מערכת נתוני אשראי של בנק ישראל. על מנת לעשות זאת, יש לגשת אל אתר האינטרנט בקישור הבא: www.creditdata.org.il. הזמנת הדו"ח זמין מתאריך 12.04.2019.

למידע נוסף, ניתן להיכנס ולקרוא את מדריך מאגר נתוני אשראי שלנו לקבלת מידע נוסף שחשוב לכם לדעת על המערכת ועל החוק.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil