חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

דמוגרפיה של עסקים 2018: הישרדות עסקים, פתיחה וסגירה ועוד

מדי שנה מפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה דוח בעניין דמוגרפיה של עסקים, הכולל מידע לגבי הישרדות עסקים, פתיחה וסגירה של עסקים ועוד. הדוח כולל מידע כללי אך חשוב בעניין העסקים בישראל.

הסבר על הדוח ומידע נוסף בכתבה זו.

מה זה דמוגרפיה של עסקים?

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת בכל שנה את הדוח השנתי שלה בעניין פעילות של עסקים בישראל ושמו דמוגרפיה של עסקים. הדוח מציג מידע לגבי הישרדות של עסקים, תנועות של עסקים, פתיחה וסגירה, תחומי עיסוק ועוד.

אוכלוסיית העסקים הכלולים במרשם העסקים כוללת את כל היחידות העסקיות / הכלכליות אשר רשומות וחייבות לדיווח לרשות המע"מ ולרשות המוסד לביטוח לאומי. כלומר, כל הגופים העסקיים שחייבים במע"מ או דמי ביטוח ולרבות חברות, עצמאים (עוסק מורשה או עוסק פטור) שותפויות, מעסיקים, מוסדות ללא כוונת רווח, מוסדות ממשלה, רשויות מקומיות ואפילו בנקים וחברות ביטוח שלא חייבים במע"מ אך כן בביטוח לאומי.

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מקבלת את הנתונים השונים לגבי העסקים מהמקורות הללו לצורך הדוח ובכך יש נתונים לגבי תחילה וסיום של עסקים, תאריכי פעילות, סוג העסק ועוד.

הענף הכלכלי לפי הדוח הוא הפעילות העיקרית המבוצעת במקום העבודה בהתאם לסיווג האחיד של ענפי הכלכלה. משרות שכיר הם מספר של כל מקומות העבודה של כלל העובדים השכירים במשק (ישראלים או זרים, שעבדו לפחות יום אחד בשנה, למעט עובד עצמאי או חברה שלא מעסיקים עובדים.

פתיחה וסגירה של עסקים לפי הדוח הוא תאריך פתיחה / סגירה, בהתאמה, של תיק במשרדי מע"מ. מלכ"רים, מוסדות ממשלה, בנקים וחברות ביטוח לא נכללים בסעיף זה שכן הם אינם מדווחים במע"מ. יכול להיות שהעסק בפועל לא פועל, מדווח מע"מ 0, הוא נחשב עסק פעיל בחלק זה.

לידות עסקים שונה מאשר פתיחות עסקים, מדובר על תחילת הפעילות הכלכלית של העסק. עסק נחשב נולד אם דיווח מע"מ בתוצאה חיובית או העסיק עובדים. ולכן הישרדות עסקים הוא מקרה בו העסק ממשיך את הפעילות שלו גם בשנה העוקבת. כאשר עסק פעיל מוגדר כזה שיש לו פעילות חיובית בחודש אחד לפחות בשנה (פדיון חיובי במע"מ או מס' מועסקים חיובי).

עסקים מהירי צמיחה הם עסקים שהעסיקו 10 עובדים לפחות בשנה מסויימת, ובמהלך 3 השנים הבאות היה לו גידול חיובי ב-20% במספר המשרות השכיר (כ-73% גידול ב-3 השנים). אחוז עסקים מהירי צמיחה הוא יחס בינם לבין מספר העסקים הפעילים שמעל 10 עובדים.

דמוגרפיה של עסקים 2016 – 2018

הדוח העדכני ביותר של מדד זה הוא בתאריך 28.07.2019. אלו הנתונים:

  • ב-2018 כ-599,000 עסקים פעילים, כ-4,007,000 משרות שכיר.
  • 67% מהעסקים הם עצמאים, 27% חברות ו-6% סוג אחר כמו שותפויות, מלכ"רים וכד'.
  • נולדו 51,100 עסקים חדשים (8.5% מהעסקים הפעילים), ב-60% לא מועסקים שכירים, עסקים אלו הוסיפו 85,700 משרות שכיר.
  • 88.4% מהעסקים שנולדו ב-2017, שרדו את שנת 2018. רק 29.9% מהעסקים שנודלו ב-2005, שרדו את 2018.
  • ב-2018 אחוז עסקים מהירי צמיחה בענף ההייטק עמד על 10.2%, בהשוואה ל-4.2% עסקים מהירי צמיחה בכל ענפי המשק.
  • 117,000 עסקים בענף שירותים מקצועיים מדעיים וטכניים, 95,500 בענף מסחר סיטוני וקמעוני ותיקון כלי רכב, כ-6,000 בענף הבניה.
  • עסקים בתחום תעשייה, כרייה וחציבה הכי שרידים, לעומת עסקים בתחום שירותי אירוח ואוכל שהם הכי פחות שרידים.

לדוח המלא העדכני.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil