חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

ועדת הכספים אישרה תעריפים מעודכנים ומוזלים להוצאת דרכונים

ועדת הכספים אישרה תעריפים מעודכנים ומוזלים להוצאת דרכונים

אחרי סדרת דיונים שקיימה ועדת הכספים בנושא עדכון האגרות להוצאת דרכונים ולאחר שחברי הוועדה סירבו לאשר את התעריפים שהוגשו ע"י רשות האוכלוסין כפי שהם, העלה היום (ד') יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) להצבעה ולאישור הוועדה, את אותן תקנות שהובאו ע"י הרשות, אך עם תעריפים שונים, שכוללים הפחתות שהוכנסו על-ידו וע"י יתר חברי הוועדה.

כמו-כן, ביטל גפני את ההוראה, לפיה מי שיסרב לתת טביעות אצבעות בעת הוצאת הדרכון הביומטרי, ושדרכונו יחודש עקב כך ל- 5 שנים בלבד במקום ל- 10 שנים, לא יחויב בתשלום אגרה מלאה פעם נוספת במהלך אותן 10 שנים אלא בקצת פחות ממחצית גובה האגרה הרגילה: 130 ₪. הסאגה בנושא עדכון תעריפי הוצאת הדרכונים החלה בעקבות הכנסת הדרכונים הביומטריים לתוקף ע"י רשות האוכלוסין, לאחר שהחוק הביומטרי אושר ולאחר שהוחלט לאמץ את השיטה הביומטרית להנפקת תעודות, כולל תעודות זהות ודרכונים.

חברי ועדת הכספים ובראשם יו"ר הוועדה גפני וח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) דרשו, שוב ושוב, שעל האזרחים לא יוטל 'קנס' בגין החלטת הממשלה לאמץ את השיטה הביומטרית שמייקרת מאוד את הליכי הנפקת התעודות.

לא יתכן שאזרחי ישראל ישלמו קנס על החלטת הממשלה לאמץ את השיטה הביומטרית

יו"ר הוועדה, ח"כ גפני, שב בדיון היום על טענת הוועדה, כי "לא יתכן שאזרחי ישראל ישלמו קנס על החלטת הממשלה לאמץ את השיטה הביומטרית. כשהממשלה קיבלה את ההחלטה הזו, חבריה ידעו את ההשלכות ואת ייקור התהליך". גפני דרש כמו-כן, "שלא תיגבה אגרה נוספת במהלך תקופת היות דרכון בתוקף, בגין בקשה לשינוי פרטים, כגון שינוי שם, שינוי מצב משפחתי וכד'. מדובר בשינויים שלא היו כרוכים בתשלום עד היום וכך הדבר צריך להימשך גם בעתיד". הצטרף לדרישתו ח"כ מיקי רוזנטל, שחזר והדגיש, כי "אסור להעניש אזרחים על החלטת המדינה לאמץ את השיטה הביומטרית".

יועצת משפטית ברשות האוכלוסין במשרד הפנים, עירית וייסבלום, אמרה כי "אין מדובר בקנס שמוטל על האזרחים אלא בתשלום עבור שירות שיש לו עלות". בעניין התשלום בגין הארכת דרכון לחמש שנים בלבד למי שיסרב לתת טביעות אצבע אמרה: "עלות התפעול והשירות להנפקת דרכון היא אותה עלות בין אם מדובר בדרכון לעשר שנים או לחמש שנים. אין מדובר בקנס על האזרח. אנחנו פועלים עפ"י חוות דעת של מומחים, לפיהן מאגר שמסתמך על תמונות פנים טוב לחמש שנים בלבד, כי תווי פנים זה דבר שמשתנה ואילו טביעות אצבע זה דבר שאינו משתנה לאורך שנים ועל-כן העניין הוא שמי שלמערכת תהיה רק את תמונה שלו, יידרש לחדש את דרכונו לאחר חמש שנים והעלות היא עלות הנפקת הדרכון בלבד".

יו"ר הוועדה גפני אמר לוייסבלום: "יש לי רישיון נהיגה כבר עשרים שנה עם אותה תמונה. הרישיון לא השתנה וגם התמונה לא. אז למה כאן זה מפריע? למה לחייב אזרח לחדש את הדרכון אחרי חמש שנים. אם כך הדבר, אז לכל הפחות על תגבו ממנו תשלום אלא כמו כל אזרח אחר, תשלום רק פעם בעשר שנים". לחילופין אמר גפני, "אם בכל-זאת אתם מתעקשים על תשלום בגלל שיש כאן תפעול, שהאגרה תעמוד על 50% מתעריף אגרה רגילה לחידוש דרכון".

לאחר שלא עלה בידי גפני וחברי הוועדה האחרים לשכנע את נציגי הממשלה על הצורך להוזיל את התעריפים, העלה גפני להצבעה, תוך כדי הדיון, את התקנות שהובאו ע"י רשות האוכלוסין עם תעריפים מוזלים, על דעת כל חברי הוועדה.

התעריפים באינטרנט זולים עד 40 ש"ח

עפ"י התעריפים שאישרה ועדת הכספים למשך שנה וחצי, עד ל- 31.12.18, מתוך כוונה שעז אז יגיעו להסדרת העניין באופן קבוע, תעריפי הוצאת דרכונים באינטרנט יהיו מוזלים ב- 40 ₪ בחודשי החורף, קרי מאוקטובר ועד מרץ וב- 10 ₪ בקיץ, בחודשים מרץ עד אוקטובר, עת הלשכות של רשות האוכלוסין עמוסות מאוד. אגרה רגילה להוצאת דרכון עומדת על 275 ₪ והיום בלחץ יו"ר ועדת הכספים אגרה, זו שהיא אגרת הבסיס הופחתה ל- 265 ₪. ובאינטרנט: 195 ₪.

עתה לאחר ההפחתה על התעריף באינטרנט, תעמוד האגרה על 155 ₪ בלבד בחודשי החורף ועל 185 ₪ בחודשי הקיץ. חידוש דרכון בלשכות של רשות האוכלוסין עולה 275 ₪ לעשר שנים. לגבי מי שלא ייתן טביעות אצבעות, התעריף לאחר חמש שנים יעמוד על 130 ₪ בלבד. כמו-כן, בהחלטת ועדת הכספים ובניגוד לכוונת רשות האוכלוסין ומשרד האוצר, כל מי שיבקש לבצע שינויים בפרטיי הדרכון שלו, כגון שינוי שם, שם משפחה, מצב משפחתי וכד', לא יידרש לשלם ודרכונו עם הפרטים המעודכנים, יהיה בתוקף עד מועד פקיעת תוקפו מלפני הכנסת השינויים. עוד הוחלט שגובה האגרה על הוצאת דרכון בנתב"ג תופחת מ- 1,105 ₪ כיום ל- 815 ₪.

יו"ר הוועדה גפני, סיכם את הדיון בסוגיה ואמר, ש"מכיוון שלא הצלחנו להגיע להסכמות עם האוצר ורשות האוכלוסין, הוועדה החליטה לבדה על גובה האגרות לשנה וחצי הקרובות שבמהלכן, ניתן יהיה לדון על גובה התעריפים לטווח הארוך". עוד אמר, כי "אם באמת רוצים לעודד אזרחים למהר להוציא תעודות ביומטריות וכד', יש לפעול כמו במדינות אחרות ולתת הנחות משמעותיות יותר. גם לגבי הורדת העומסים בחודשי הקיץ, אני סבור שבחודשי החורף, יש לאפשר חידוש דרכונים חינם באמצעות האינטרנט".

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil