חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

תכנית הסיעוד הממלכתית: הקצבה תיהיה 5,000 ₪ בחודש ו-40% יותר בשעות הטיפול

שר האוצר משה כחלון, שר הבריאות יעקב ליצמן, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן וסגן שר האוצר, יצחק כהן הציגו היום את תכנית הסיעוד הלאומית החדשה. תוכנית הסיעוד הממלכתית מוסיפה ומרחיבה את השירותים הניתנים לקשיש הסיעודי ולמשפחתו בביתו ובקהילה, כמו כן התכנית מקלה על הנטל הביורוקרטי ומגדילה את הכנסתו הפנויה.

חשוב לציין שרק לפני שבועיים רק הודיע אבי ניסנקורן, כי בעקבות משבר הביטוח הסיעודי, הגוף שהוא עומד בראשו, ההסתדרות, הכריזה על שביתה כללית במשק מתחילת שנת 2018, כמובן בעקבות תכנית הסיעוד הלאומית החדשה, האיום יבוטל.

התכנית תאושר במסגרת אישור התקציב והתכנית הכלכלית הצפויים בינואר 2018, ותיושם בהדרגה החל מהשנה הבאה.

 • תוספת שעות משמעותית לטיפול סיעודי בבית בחינם – הגדלה של עד 40% במספר שעות הטיפול שיינתנו לקשישים במצב הסיעודי הקשה ביותר.
 • שוויה המקסימלי של הקצבה בכסף יעמוד על כ-5,000 שקלים חדשים בחודש.
 • יצירת רובד חדש לקצבת הסיעוד לקשישים ברמת תפקודית גבוהה של כ-1,000 שקל בחודש להכנסתם הפנויה.
 • הכנסת טיפולי שיניים לקשישים לסל הבריאות – על מנת להקל את ההוצאה הכספית על טיפולים רפואיים לקשישים בישראל.
 • הגדלת מעורבות קופות החולים בבית הקשיש – תכניות שישלבו טיפולי בריאות לקשישים בביתם ע"י רופאים, אחיות ושימוש בטכנולוגיות.
 • הקמת מערך שיקום בקהילה – קופות החולים (לאומית, מכבי, מאוחדת וכללית) יפתחו מערך שיקום בקהילה כדי לשפר את איכות חייו, להאט את הידרדרות הקשיש ולהאריך את תוחלת חייו הבריאה.
 • צמצום ביורוקרטיה – יהיה טופס מאוחד ומבחן אחד לכל קשיש סיעודי.
 • שיפור איכות והגדלה משמעותית של השירותים החברתיים בקהילה – ייבנה מערך שירותים חברתיים בקהילה לטובת הקשישים לצורך הגברת מעורבותם בקהילה ולצורך שיפור רמת החיים שלהם.
 • מתאם טיפול (Case Manager) – יוקצה גורם מקצועי שיעזור לקשיש ולמשפחתו במיצוי הזכויות של הקשיש ובבניית תכנית טיפול אישית ומותאמת עבורו שתהווה כתובת אחת לכל צרכי הקשיש.
 • השתתפות ילדי המאושפזים באשפוז הסיעודי תבוטל.
 • מבוטחי הביטוחים הקולקטיביים מעל גיל 60 יוכלו להצטרף לביטוח קופת חולים ללא תקופת אכשרה וללא חיתום.
 • הגדלת שכר המטפלות והמטפלים לחיזוק ועידוד התעסוקה בענף.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן: "זהו ערב של בשורה ואנו משלימים כאן מהלך שמשנה את פניה של המדינה בתחום הסיעוד. המשמעות של ביטוח סיעודי ממלכתי היא התגייסות לטובת האדם הסיעודי, גם בביתו וגם בקהילה. לצד העלייה בכיסוי הכספי לאנשים סיעודיים, יש כאן צמצום משמעותי של הבירוקרטיה, הפחתת הנטל הקשה שמוטל על המשפחות, הרחבת סל השירותים והכנסה של אנשים רבים יותר לזכאות של סיעוד במוסד.

יש כאן שינוי אמיתי של המציאות הישראלית: מה שהתחיל בעליית שכר המינימום ודחף את השכר הממוצע במשק, המשיך בהעלאת קצבאות הנכים, ומתקדם כעת עם האוכלוסייה הסיעודית. סיסמת הקמפיין שהובילה ההסתדרות במאבק על הביטוח הסיעודי היא "אל תשליכני", היום אנו מקיימים את המצווה הזו. אני רוצה להודות לשר האוצר משה כחלון שהוכיח שוב כי הוא שר אוצר חברתי, לשר הבריאות יעקב ליצמן, סגן שר האוצר יצחק כהן ולחברי הכנסת איציק שמולי ויואב קיש שנרתמו לקידום הנושא".

אחד האתגרים הכי גדולים

שר האוצר משה כחלון: "משבר הביטוח הסיעודי הוא אחד האתגרים הכי גדולים שנתקלתי בהם כשר אוצר. כמו משברים אחרים שטיפלנו בהם גם למשבר הזה אנחנו מגיעים אחרי שנים רבות של הזנחה פושעת. מול עינינו עמדה הבטחה אחת – לא להשאיר אף קשיש ואף אזרח ללא כיסוי סיעודי. זה בדיוק המענה שנותנת התכנית שאנחנו מציגים כאן היום. מדובר בתכנית סיעוד ממלכתית בהיקף של למעלה ממיליארד ₪. התכנית הזאת מעבירה לאזרחים מסר ברור – המדינה מכניסה את היד עמוק לכיס ולוקחת אחריות על האזרחים שלה."

"יש לנו כלכלה חזקה. חזקה מאוד. בחודשים האחרונים שמעתי אינסוף דיונים על מה לעשות עם פירות הצמיחה. ואני אומר לכם בביטחון מלא – אין כסף יותר טוב ויותר נכון מהכסף שאנחנו משקיעים היום בקשישים שלנו. התכנית הזאת מעניקה רשת ביטחון ממלכתית להורים שלנו, לילדים שלנו ולחלשים בחברה."

שר הבריאות יעקב ליצמן: "זוהי בשורה לאומית לאוכלוסיה המתבגרת בישראל. מדובר בהזדמנות היסטורית לתיקון חברתי לקשישים, לסיעודיים ובעצם לכלל אזרחי ישראל שיהיו זכאים לכיסוי רחב של שירותי סיעוד ציבוריים ממלכתיים. אני מברך את רה"מ נתניהו על התמיכה והגיבוי, הוקרתי הגדולה לשר האוצר משה כחלון על הירתמותו למען אזרחי ישראל והקשישים הסיעודיים. זוהי מהפיכה חברתית היסטורית שאנו מקדמים בנחרצות ובהתמדה לאורך השנים במטרה לשנות באופן מערכתי את תחום הסיעוד לטובת הסיעודיים ובני משפחותיהם".

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil