חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

קרטל מדי המים: המחוזי בי-ם הרשיע את חברות מדי המים בביצוע עבירות על חוק ההגבלים העסקיים

קרטל מדי המים: ביהמ"ש המחוזי בי-ם הרשיע את חברות מדי המים בביצוע עבירות על חוק ההגבלים העסקיים

בית המשפט המחוזי בירושלים (כבוד השופט עודד שחם) הרשיע היום (א') את חברות מדי המים ומנהליהן בשורה ארוכה של הסדרים כובלים (חלוקת שוק ותיאומי מכרזים) וזאת בעקבות חקירה של רשות ההגבלים העסקיים שהחלה בשנת 2009.

החברות ומנהליהן הורשעו בכך שבין השנים 2004 ל-2009 תיאמו כ-20 מכרזים שונים שנערכו על ידי רשויות מקומיות ותאגידי מים. המכרזים שתואמו היו מכרזים לרכישה, שיפוץ והסבה של מדי מים. כתב האישום פרס יריעה רחבה של תיאומים וכלל רשימה ארוכה של אישומים בגין פרשות שונות של תיאום מכרזים.

במסגרת הכרעת הדין של בית המשפט המחוזי בירושלים הורשעו חברות ארד וארם (מקבוצת ארד) וכן חברות מדי ורד ומד רימונים. כמו כן הורשעו מנהליהן של חברות אלה בגין מעורבותם בתיאום המכרזים. בית המשפט זיכה את הנאשמים בשנים מתוך 21 האישומים. (תיאום מכרז באשקלון, והפרת תנאי מיזוג)

סוכן בין החברות מי תהיה החברה הזוכה

הכרעת הדין קובעת כי, החברות הציגו מצגים כוזבים בפני העיריות ותאגידי המים לפיהם לכאורה מתקיימת ביניהן תחרות כאשר בפועל סוכם בין החברות עוד בטרם המכרז מי תהיה החברה אשר תגיש את ההצעה הזוכה. החברות אף תיאמו ביניהן העלאת המחירים בשוק כך שהמחירים בהן רוכשות הרשויות המקומיות את מדי המים יהיו גבוהים יותר.

על פי החוק, צרכני המים במדינת ישראל (ביתיים ועסקיים) מחויבים על פי כמות צריכת המים שנמדדת באמצעות מד מים. את מדי המים רוכשים ומתקינים הרשויות המקומיות ותאגידי המים. רכישת מדי המים והטיפול בהם נעשה באמצעות מכרזים אחת למספר שנים.

משמעותו של התיאום הוא העלאת מחירי מדי המים ושיפוצם ובעקבות זאת העלאת מחירי המים לצרכנים בישראל.

האישום המוקדם ביותר קובע שמנהלי חברות מדי המים הגיעו להסכמה בשנת 2004 לפיהן הן יחלקו ביניהם את כלל שוק מדי המים בישראל. האישומים המאוחרים הם משנת 2009 כאשר מנהלי חברות מדי המים תיאמו ביניהם מכרזים של רשויות מקומיות ותאגידי מים לרכישת מדי מים. כתבי האישום הוגשו בדצמבר 2011 לאחר שהקרטל נחשף במסגרת חקירה מקיפה של מחלקת החקירות של רשות ההגבלים העסקיים שהחלה בשנת 2009.

עקב היקפם הכספי של התיאומים והשיטתיות בה הם נעשו, החברות ומנהליהן הורשעו גם בעבירות של קבלת דבר במרמה. הרשעות אלה אינן ההרשעות הראשונות בפרשה. בשנים האחרונות הורשעו במסגרת עסקאות טיעון בנימין בר יהודה ושלומית אור (מנהלי חברת מד תקין) וגבי ינקוביץ (מנהל קבוצת ארד). כמו כן, הורשע עורך דין אשר סייע לאחד מתיאומי המכרזים.

את הרשות מייצגים בתיק עוה"ד תומר דגני חנית, אבי גרוסמן, אסנת שלזינגר והילה כהן.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil