חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

סופית: עד 20% פיצוי עונשי לחברות ביטוח שנהגו בחוסר תום לב

ועדת החוקה אישרה סופית: עד 20% פיצוי עונשי לחברות ביטוח שנהגו בחוסר תום לב

הצעת החוק הקובעת הגדלה של אחוז הפיצוי העונשי אושרה בוועדה פה אחד לקריאות שנייה ושלישית: בית המשפט יוכל לקבוע ריבית מיוחדת של עד 20% מהתגמולים והריבית תחול גם לגבי ביטוח מחלות ואשפוז וביטוח רכב-חובה, שעד כה לא נכללו בביטוחים האישיים בהם חייב בית המשפט לפסוק ריבית מיוחדת; ח"כ מקלב מיוזמי החוק: "הצעת החוק באה לתת ביטחון צרכני ויש בה מסר של הרתעה. מקווה שתשנו את שיטת המצליח"; יו"ר הוועדה ח"כ סלומינסקי: "חברה שפישלה תשלם ביוקר. תעשו סוויץ'- אל תשקרו ואל תתעללו"

ועדת החוקה חוק ומשפט אישרה שלשום (ד') פה אחד לקריאות שנייה ושלישית את הצעת חוק חוזה ביטוח (תיקון מס' 7) (הגדלת הריבית המיוחדת והוספת ביטוחים אישיים), התשע"ו-2016, שיזמו הח"כים אורי מקלב ומשה גפני (יהדות התורה).

סעיף 28א לחוק חוזה הביטוח קובע את סמכות בית המשפט לפסוק ריבית מיוחדת, אם מבטח לא שילם את תגמולי הביטוח שלא היו שנויים במחלוקת בתום לב במועדים הקבועים בחוק. לגבי חלק מהביטוחים בית המשפט חייב לפסוק ריבית מיוחדת אם קבע שחברת הביטוח נהגה בחוסר תום לב, ובחלק מהביטוחים הוא אינו חייב לעשות כן.  היום, בית המשפט יכול לפסוק ריבית נמוכה ביותר של עד 3%, כאשר הריבית מחושבת על סכום תגמולי הביטוח ועל תוספת הפרשי הצמדה על התגמולים.

לפי התיקון ניתן יהיה לפסוק ריבית של עד 20% מהתגמולים.

שיעור זה תלוי בריבית לפי חוק פסיקת ריבית והצמדה והוא ישתנה ככל שיחולו בה שינויים. יצוין כי מאמצע שנת 2012 עומדת הריבית הצמודה על כ-1%. לפי הצעת החוק מדובר בשיעור ריבית מקסימלי ולבית המשפט ניתן שיקול דעת לקבוע פחות מכך. עוד לפי התיקון, החובה המוטלת על בית המשפט לפסוק ריבית מיוחדת תחול גם לגבי ביטוח מחלות ואשפוז (הכולל גם ביטוח סיעודי), וביטוח רכב (חובה) – שעד כה לא נכללו בהגדרת "ביטוחים אישיים" בסעיף 28א.

יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) פנה לנציגי חברות הביטוח: "החברות משלמות רק אחרי שהוציאו את הנשמה. עצם התשלום לא מעיד על שום דבר אם בית המשפט הוא זה שמחייב אתכם לשלם. אנחנו מלינים על העוול של העיכוב בתשלום כאשר משכתם והטרדתם עד שאדם הצליח להוציא מכם, במקום שתתנו בחפץ לב. אם הכל בסדר ממה אתם מפחדים? חברה שפישלה תשלם". ביחס לחששות החברות מריבית גבוהה, אמר סלומינסקי: "אנחנו מציבים לשופט רף. הפסיקה אינה אוטומטית אלא לפי רמת ההתעללות של החברה. חברות הביטוח יעשו את החשבון מראש ויעצרו לפני שהן משחקות בחיי אדם. אם ימשיכו ויתעללו- ישלמו ביוקר".

החברות משלמות רק אחרי שהוציאו את הנשמה

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה): "אנחנו מדברים על מי שבית המשפט פסק שסירובו לשלם לא נעשה בתום לב. על כל תביעה לבית המשפט יש 30 שלא הוגשו. יש בהצעת החוק מסר של הרתעה והיא באה לתת ביטחון צרכני. החוק לא ימוטט את חברות הביטוח ואני מקווה שלא נצטרך להפעיל אותו ושתשנו את ההתנהלות של שיטת המצליח""

עו"ד רות מייסלף טיסי, היועצת המשפטית של איגוד המוסכים: "רוב התביעות מסתיימות בפשרה. המוסכים נפגעים מההתנהלות כי הם לא מקבלים תשלום עד שחברות הביטוח לא משלמות ללקוח וכן נפגעים במוניטין ובאמון הלקוחות כאשר חברות הביטוח מגלגלות את האשמה על המוסך בטענות של עלות גבוהה מדי".

עו"ד ירון אליאס, היועץ המשפטי של איגוד חברות הביטוח: "נזרקות כאן אמירות חסרות ביסוס כאשר יש עובדות אמפיריות שנאספות על-ידי המפקח על הביטוח. החברות עומדות בכל סטנדרט השוואתי בהתנהגות סבירה. לפי נתוני משרד האוצר, חברות הביטוח שילמו ב-2015 ביום ממוצע 40 מיליון שקלים תגמולי ביטוח מסוגים שונים". בהתייחסו לחריפות הסנקציה הבהיר כי "זו תהיה טעות לבחון את הריבית הנוכחית, שלפי כל ההערכות לא תישאר כה נמוכה. יש לחשב ממוצע של ריביות היסטורית כי ברמות ריבית גבוהות המשמעות היא סנקציה של 80% ולא 20%. אתם נותנים כוח הרסני בידי בית המשפט, ללא איזונים ובלמים".

היו"ר ח"כ סלומינסקי סיכם את הדיון והבהיר כי "אין צורך בתקופת היערכות והחוק יחול מרגע פרסומו אך רק על תביעות חדשות שיוגשו לבית המשפט. החברות לא צריכות היערכות- רק לעשות סוויץ'- אל תשקרו ואל תתעללו, פשוט תשלמו"

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil