ביטוחצרכנות פיננסית

אושר סופית: שינוי שיטת תשלום עמלת הפצה לסוכן לשירותים פיננסיים

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (קופות גמל)(תיקון מס' 17)(איסור זיקה בין עמלת הפצה לדמי ניהול), התשע"ו-2016 של חברי הכנסת מיקי זוהר, מיכל בירן וקבוצת חברי כנסת.

לאחר שועדת הכספים אישרה לקריאה ראשונה שבוע שעבר, מוצע כי עמלת הפצה המשולמת לסוכן לא תחושב בזיקה לדמי הניהול שחברה מנהלת גובה מעמיתיה, על מנת למנוע הטיה מצד הגופים הפיננסיים כלפי סוכנים פנסיונים כדי שימליצו ללקוחותיהם על מוצרים פנסיונים שדמי הניהול שלהם גבוהים. בדברי ההסבר להצעה נכתב: "מטרת חוק זה היא למנוע הטייה מצידם של הגופים הפיננסים כלפי סוכנים פנסיונים על מנת שימליצו  ללקוחותיהן על מוצרים פנסיונים, שדמי הניהול שלהם גבוהים.

למרבה הצער, שיטת התגמול של הסוכנים הפנסיונים הרווחת בישראל מתבססת על אחוז מתוך דמי הניהול המשולמים על ידי הלקוח לגוף הפיננסי. שיטה זו המונהגת על ידי הגופים הפיננסים יוצרת תמריץ עבור הסוכנים הפנסיונים להמליץ דווקא על מוצרים, שדמי הניהול שלהם גבוהים יותר. נורמה בעייתית זו לעיתים מגיעה לכדי אילוץ הסוכנים הפנסיונים להמליץ על מוצרים יקרים יותר, אם ברצותם לזכות בתגמול כלשהו על עבודתם. זהו עיוות, הפוגע בציבור החוסכים, ויש לתקנו."

ח"כ זוהר: ההצעה הזו מגינה על הציבור, ועוזרת לסוכני הביטוח לפעול על פי עיקרון של טובת הלקוח ולא שסוכן הביטוח יפעל לפי בצע כסף. אופן החישוב מציב את הסוכן בסיטואציה בלתי אפשרית. יש חברות שלא מתגמלות כלל את הסוכן, כאשר הוא מציע דמי ניהול נמוכים. זה אבסורד. בעזרת ההצעה נוכל לעזור לסוכן לתת שירות טוב יותר לאזרח ולא למטרות האישיות שלו.

ח"כ בירן: זהו יום משמעותי ומרגש במיוחד עבורי. מהיום בו נבחרתי לכנסת, המאבק הפרלמנטרי העיקרי שלי הוא המאבק לפנסיה הוגנת וראויה לאזרחי ישראל. היום התקדמנו צעד נוסף במאבק זה. הצעת החוק פותרת את ניגוד העניינים המובנה של סוכני הביטוח בין יכולתם להתפרנס לבין טובת המבוטחים. בזכותה, חוסכים רבים יוכלו לחסוך עד מאות אלפי שקלים מחסכונות הפנסיה שלהם. המאבק על החיסכון הפנסיוני של תושבי מדינת ישראל הוא כנראה לא הפופולארי ביותר  אבל זהו המאבק על עתידו של דור שלם.

61 תמכו ללא מתנגדים.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות ואנחנו לא עונים כאן.

למידע נוסף ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך או לפנות בטופס בעמוד ייעודי.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close