חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

אושר סופית: הסדרת הסכמים בעסקאות פינוי-בינוי

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק התחדשות עירונית (הסכמים לארגון עסקאות), התשע"ז-2017.

החוק המוצע נועד להתמודד עם תופעה רווחת שבה בעלי דירות אשר חתמו על הסכם לארגון עסקת פינוי ובינוי עם מארגן נותרים כבולים חרף התעכבות העסקה. לפיכך, מטרתו העיקרית של החוק המוצע היא לתחם את תקופת הכבילה תוך תמרוץ המארגנים לפעול ביעילות, בזריזות ובשיתוף מלא של בעלי הדירות במידע טרם חתימה העסקה ובמהלכה.

הצעת החוק נועדה בעיקרה למנוע מצבים בהם יזמים בתחום הפינוי בינוי ובעסקאות לשדרוג מבנים במסגרת תמ"א 38, החתימו חלק מבעלי הדירות, לא השלימו את תהליך הפינוי –בינוי ובשל הבלעדיות מנעו כל התקדמות בהמשך תהליך הפינוי בינוי.

הצעת החוק קובעת את התנאים בהם תתבטל עסקה לאור חוסר התקדמות וקובעת כללים לשקיפות וחשיפת המידע. בין התנאים שנקבעו בחוק קיימת דרישה לקיום כנס דיירים בו ישתתפו לפחות ארבעים אחוז מהדיירים (ובמקרים מסוימים תתחלק ההשתתפות בשני כנסים) וזאת על מנת להבטיח שהעסקה תהיה קהילתית ולא תהיה התנהלות של היזם בצורה פרטנית ולכן תמנע מצב של הפרד ומשול.

סעיפים נוספים בחוק יוצרים מנגנון שמאפשר לדיירים לצאת מההתקשרות עם היזם במקרה שהעסקה מתארכת ללא קנסות. חובת הודעה על המארגן על עמידתו בלוחות הזמנים המחויבים בחוק. חובת העברת מידע בתוך פרק זמן קצוב ועוד.

עוד קובע החוק אפשרות ביטול עסקה כאשר הממונה נותן אישור של פקיעה ההסדר, ולאחר מכן תמחק הערת האזהרה אותה רשם המארגן ברישום המקרקעין.

יו"ר ועדת הרפורמות ח"כ רחל עזריה: "במקרים רבים המארגן סוחר בחתימות של הדיירים וכל מי שחתם איתו נותר כבול באותו הסכם והם לא יכולים להתקשר עם יזמים אחרים לביצוע הפרויקט. זה אחד החסמים המרכזיים המונעים קידום פרויקטים וכמובן פגיעה באותם דיירים שלעתים קרובות הם מאוכלוסיות מוחלשות."

בקריאה שלישית 44 תמכו 1 התנגד 2 נמנעו.

עוד בנושא:

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil