חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

הרשות לאיסור הלבנת הון מפרסמת הבהרה עבור גופים פיננסיים ועסקיים

הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור מפרסמת מסמך הבהרה לגבי אופן יישום גישה מבוססת סיכון בגופים פיננסיים ועסקיים

​ארגון ה- Financial Action Task Force (FATF) הוא הארגון הבינלאומי הקובע את הסטנדרטים הבינלאומיים למאבק אפקטיבי בהלבנת הון ומימון טרור. ה- FATF מוביל מגמה עולמית שעיקרה אימוץ גישה מבוססת סיכון במאבק בהלבנת הון ומימון טרור.

​כחלק ממגמה זו, מפרסמת הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור מסמך הבהרה שנועד לסייע ולהוות כלי עזר בידי גופים פיננסיים ועסקיים בהטמעת גישה מבוססת סיכון כחלק ממשטר הציות של הארגון בתחום הלבנת הון ומימון טרור.

ההנחיות מבהירות, כי על המוסד הפיננסי או העסקי לזהות את סיכוני הלבנת הון ומימון טרור אליהם הוא חשוף, או ייחשף בעתיד, בהתאם למערכות היחסים העסקיות או הפעילות הפיננסית המזדמנת, המזוהים עם אותו מוסד. זאת, בין היתר, לפי מקורות מידע רשמיים והיבטים נוספים של סיכון הלקוח, מדינה או אזור גיאוגרפי, מוצרים, שירותים ופעולות פיננסיות וכן לפי אופן אספקת השירות או המוצר.

בהתאם להערכת הסיכונים האמורה וכחלק ממשטר הציות, המוסד הפיננסי או העסקי יקצה משאבים בדרך יעילה יותר ויפתח אסטרטגיה ומדיניות לניהול והפחתת סיכונים מתאימה, בלי להכביד יתר על המידה על לקוחות בסיכון נמוך.

המסמך שפורסם על ידי הרשות מפרט את השלבים בניהול סיכונים על ידי הגוף הפיננסי והעסקי תוך יישום גישה מבוססת סיכונים, יצירת הליכי זיהוי והכרת לקוח, ניטור לקוחות ועסקאות, דיווח לרשות, הדרכה מקצועית והעלאת מודעות בקרב עובדי הארגון, ביצוע ביקורת וניהול סיכונים מתמשך ומתעדכן, והכל בהתאם לפרופיל הסיכון של המוסד הפיננסי או העסקי.

יישום גישה מבוססת סיכון תסייע בקידום הכלה פיננסית, מאחר וגישה זו דוגלת בבחינת כל מקרה לגופו, להבדיל מפרקטיקות של נקיטת צעדים באופן גורף לגבי סקטורים או אוכלוסיות שלמות מבלי להתחשב ברמת הסיכון של הלקוח הספציפי (סיטואציה המכונה De-Risking). בכך, תינתן גישה לשירותים פיננסיים ועסקיים למגוון סוגי הלקוחות. בנוסף, יישום גישה זו תסייע למוסדות הפיננסיים והעסקיים לנהל בצורה אפקטיבית את הסיכונים הפוטנציאליים של הלבנת הון ומימון טרור אליהם הם חשופים.

עוד בנושא:

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil