חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

הממשלה אישרה: הטבות מס משמעותיות במסלול ירוק יינתנו לפרויקטים שיבנו לשכירות לטווח ארוך

הממשלה אישרה היום את הצעת שרי האוצר והכלכלה לעידוד שוק שכירות ארוכת טווח: המשמעות – הטבות מס משמעותיות במסלול ירוק יינתנו לפרויקטים שיבנו לשכירות לטווח ארוך

הצעת שר האוצר משה כחלון ושר הכלכלה והתעשייה אלי כהן כוללת הענקת הטבות מס מוגדלות לבניית פרויקטים של שכירות ארוכת טווח וכן קיצור הליכים בירוקרטיים לכל יזם שיבקש לבנות פרויקטים לשכירות.

כחלק מסל הפעולות של משרד האוצר להוזלת מחירי הדיור והגדלת ההיצע, יתווסף כעת עידוד בנייה של שכירות מוסדית אשר תהווה תחליף לרכישת דירות, ותסייע בהפחתת ביקושים לרכישת דירות.

עד היום ניצול הטבות המס פחות מ-2%

ניתוח של השנים האחרונות מעלה, כי ניצול הטבות המס ביחס להתחלות הבנייה הוא פחות מ- 2%. לפיכך, קידם משרד האוצר הפחתה משמעותית של שיעורי מס במטרה לעודד חברות לבנות בניינים נוספים, אשר לפחות מחצית מהדירות יוקצו להשכרה לטווח ארוך.

עד היום, חוק לעידוד השקעות הון קובע כי על בניין חדש להשכרה ישולם מס שבח ממכירה או מהשכרה בגובה 11%. בהצעה שאושרה היום בממשלה נקבע מסלול הטבות נוסף, לפיו יוענקו הטבות מס מוגדלות לחברה שתשכיר נכס לתקופות של 10 שנים ו- ו-15 שנים. בנוסף, יופחת מס הרכישה על הקרקע שעליה ייבנה הבניין להשכרה בשיעור של 0.5%, עבור מי שישכיר את הדירות ל-15 שנה.

ההצעה קובעת כי ההטבות לא תינתנה רק לבניין חדש אלא גם לבניינים בהם יתבצעו תוספות בנייה, תמ"א 38 וכן בניינים שייעודם שונה לשימוש למגורים בשכירות ארוכת טווח.

מסלול ירוק

חידוש נוסף בחוק הקיים הוא הוספת 'מסלול ירוק' בו תתאפשר לחברות שיקדמו שכירות ארוכת טווח, זכאות אוטומטית להטבות המס למי שיתחייב מול רשות המיסים לעמוד בתנאים כפי שיפורטו להלן:

  • קבלת הטבות המס כפופה לקבלת היתר בנייה לאחר פרסום החוק, השלמת בניית הבניין, או השלמת תוספת הבנייה עד ליום 31 לדצמבר 2022 או שינוי ייעוד הקרקע עליו נמצא הבניין. כמו כן יכלול הבניין 30 דירות לפחות.
  • תנאי נוסף, הוא גובה השכירות הממוצע לדירת מגורים בבניין, שלא יעלה על סכום שייקבע על ידי רשות המיסים ובהתייעצות עם רשות ההשקעות במשרד הכלכלה.

שיעור המס על השבח הריאלי יתקבלו על פי מדרג בכל 5 שנים מלאות:

  • לתקופה של 5 שנים – 11%
  • לתקופה של 5 שנים נוספות (סה"כ 10 שנים) – 9%
  • לתקופה של 5 שנים נוספות (סה"כ 15 שנים)- 7.5%

כמו כן, חברה שתרכוש בניין להשכרה, תקבל הטבה במס הרכישה בשיעור של 0.5% בלבד (במקום 6%) בכפוף לעמידה בתנאי החוק כשלפחות מחצית מהדירות יושכרו לתקופה של 15 שנה.

ההטבות מותנות בהשכרת הדירות למלוא התקופות, ובהמצאת התחייבות כפי שיקבע מנהל רשות המיסים.

​שר האוצר, משה כחלון: "החוק יהווה זריקת מרץ לשוק השכירות ארוכת הטווח. שכירות לטווח ארוך מהווה אלטרנטיבה לזוגות צעירים אשר אינם מעוניינים או מסוגלים לרכוש דירה והיא חלק בלתי נפרד מפתרון משבר הדיור. יש צורך לשלב את המגזר הפרטי בשוק השכירות בכדי להגדיל את היצע הדירות באופן דרמטי. המסלול הזה יקודם לצד הפרויקטים של חברת דירה להשכיר שכבר היום משווקת אלפי דירות לשכירות ארוכת טווח במחירים מוזלים באזורי ביקוש"

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן: " תיקון חוק עידוד השקעות הון יפחית את הרגולציה לקבלת הטבות המס לבניית דיור להשכרה באופן משמעותי, ומשכך יסייע להגדלת מספר הפרויקטים הנבנים למטרת שכירות ולהגדלת ההיצע עבור שוכרי הדירות בכלל והזוגות הצעירים בפרט".

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil