חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

המדינה תרכוש דירות עבור אנשים עם מוגבלות במסגרת פיילוט חדש

משרד הבינוי והשיכון בשיתוף פעולה ייחודי עם ג'וינט ישראל לרכישת דירות עבור אנשים עם מוגבלות במסגרת פיילוט חדש

שר הבינוי והשיכון, אלוף (במיל') יואב גלנט, והמשנה למנכ"ל ג'וינט ישראל, ד"ר סיגל שלח, חתמו אתמול על הסכם ראשון מסוגו לרכישת 25 דירות בעלות תקציבית של כ-42 מיליון ש"ח עבור אנשים עם מוגבלות. מדובר בפיילוט ראשוני לרכישת דירות עבור אכלוס אנשים עם מוגבלות, במטרה להעניק להם הזדמנות למגורים בדירות עצמאיות והשתלבות בקהילה.

פיילוט חדש של משרד הבינוי והשיכון בשיתוף ג'וינט ישראל, קרן משפחת רודרמן ושותפים נוספים, שצפוי לצאת לדרך כבר בימים הקרובים, יספק דירות עבור אנשים עם מוגבלות. במסגרת הפיילוט המקדים, יירכשו 25 יחידות דיור בעלות של כ-42 מיליון ש"ח עבור אכלוס של עד 75 אנשים עם מוגבלות.

בכל דירה יתגוררו עד שלושה אנשים עם מוגבלות, אחרי שיבחרו את הדירה שבה ירצו להתגורר, ואם יגורו עם שותפים, יבחרו גם את השותפים לדירה. כל אחת מהדירות שיירכשו ישמשו אך ורק עבור מטרת מיזם הדירות, וייעודה לא ישונה.

דיור עצמאי בקהילה

מטרת המיזם היא ליצור דיור עצמאי בקהילה לטווח הארוך, תוך כדי הענקת שירותים תומכים. מדובר בפרויקט חדשני, אשר יאפשר לראשונה לאותם בעלי מוגבלויות לגור עצמאית ולהשתלב בקהילה, במקום החלופות המוסדיות הקיימות כיום, דוגמת מעונות או הוסטלים.

הזכאים להשתתף במיזם יקבלו, נוסף על קצבאות מהמוסד לביטוח לאומי, גם את שירותי ״דיור נתמך״ – תוכנית שפותחה בג'וינט ישראל-מסד נכויות המקדמת את שילובם של אנשים עם מוגבלות בקהילה. באמצעות ליווי הדוק, תוכנית ״דיור נתמך״ מסייעת לאנשים עם מוגבלות והוריהם להתכונן למעבר למגורים עצמאיים בקהילה על ידי: איתור מגורים, התאמתם לצרכיהם, הדרכה פרטנית והכשרה לכישורי חיים עצמאיים.

חברי הצוות גם מלווים את המשתתפים בכל צעד באופן המותאם להם אישית, במגוון נרחב של תחומי חיים: ניהול משק בית, חיפוש דירה ושותפים, תעסוקה, חברה ופנאי, זוגיות, מיצוי זכויות וחיבור לשירותים בקהילה. הזכאים להשתתף בפיילוט הם אנשים עם מוגבלות המוכרים על ידי המוסד לביטוח הלאומי כבעלי אי-כושר השתכרות בשיעור של 75% ומעלה, הזכאים לסיוע בשכר דירה בהתאם לכללי משרד הבינוי והשיכון.

גם לאנשים עם מוגבלויות מגיע לחיות בכבוד

שר הבינוי והשיכון, אלוף (במיל') יואב גלנט: ״גם לאנשים עם מוגבלויות מגיע לחיות בכבוד. מיזם הדירות שאנו חותמים עליו היום מהווה צעד משמעותי ותקדימי עבורם. מיזם זה ייתן פתרון דיור מתאים וראוי לאנשים עם מוגבלויות, אשר רוצים להשתלב בקהילה ולחיות חיים רגילים בתנאים המתאימים להם. הדאגה לאוכלוסיות חלשות ובמיוחד לציבור האנשים עם מגבלות היא מבחן מוסרי ראשון במעלה למדינת ישראל ולאופי הנהגתה – זהו המצפן המנחה עבורי, וזו הרוח שבה פועל משרד הבינוי והשיכון בשיתוף עם ג'וינט ישראל וקרן משפחת רודרמן".

המשנה למנכ"ל ג'וינט ישראל, ד"ר סיגל שלח: "רמת המיסוד בישראל היא גבוהה מאוד ביחס לארצות הברית ולמדינות מפותחות אחרות, וללא ספק שילוב של אנשים עם מוגבלות בקהילה יאפשר לייצר הזדמנות לשילוב אמתי ומשמעותי ולהסטת משאבים לכיוונים אלה בעתיד.
הנושא של יצירת פתרונות דיור בקהילה הוא אחד המשמעותיים שבהם. אנחנו מתחילים עכשיו להוביל את המגמה של יציאה ממוסדות ומבתי הורים ויצירת הזדמנויות לאנשים עם מוגבלות לגור באופן מכובד, איפה שהם רוצים ועם מי שהם רוצים כמוני כמוכם בקהילה״.

שירה רודרמן, מנכ"לית קרן משפחת רודרמן: "כבר למעלה מעשור מקדמת קרן משפחת רודרמן את מימוש זכות היסוד הבסיסית של דיור עצמאי בקהילה. לתפיסתנו, לא ייתכן כי במאה ה-21 אנשים עם מוגבלות יידחקו החוצה ויחיו במסגרות סגרגטיביות, בלי להיות חלק אינטגרלי מהחיים הקהילתיים בישראל. אני שמחה על הצטרפות משרד הבינוי והשיכון למהלך פורץ הדרך שאנו מובילים יחד עם מסד נכויות בג׳וינט, ומאמינה כי כולנו נרוויח משילוב מלא ומגוון בקהילה של כלל תושבי מדינת ישראל, לרבות אוכלוסיית האנשים עם מוגבלות".

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil