חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

הרשות לאיסור הלבנת הון: 'דגלים אדומים' לארגונים ללא כוונת רווח

הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור במשרד המשפטים מפרסמת מסמך ובו "דגלים אדומים" לארגונים ללא כוונת רווח

הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור במשרד המשפטים מפרסמת מסמך בנושא תסמיני הלבנת הון ומימון טרור הקשורים לפעילותם של ארגונים ללא כוונת רווח. המסמך יכול לסייע, בין היתר, לארגונים ללא כוונת רווח, בעלי התפקידים בהם וכן מי שקשור או עובד עמם (כגון רו"ח, מתנדבים, ועוד), לזהות תסמינים אשר עשויים להעיד על ניסיונות לנצל ארגונים אלה לפשיעה או למימון טרור.

המסמך הינו חלק מפעילות כוללת ומתמשכת של הרשות להעלאת מודעות גופים וארגונים שונים לסיכוני הלבנת הון ומימון טרור בתחומם. זאת בהמשך למסמך דגלים אדומים שפרסמה הרשות לפני שבועיים בתחום הנדל"ן.

לפי המסמך, הגם שמדובר במגזר חשוב מאוד המשמש עוגן לפעילות החברה האזרחית, הרי שמאפייני פעילות של רבים מן הארגונים ללא כוונת רווח עשויים להוות נקודות חולשה בהקשר של האפשרות לניצול לרעה למטרות הלבנת הון ומימון טרור, וביניהם פעילות באמצעות רשתות לוגיסטיות מורחבות, אשר מתפרשות על פני יותר מאזור גאוגרפי אחד; שימוש במזומן, המקל על הסתרת זהות התורמים והנתרמים; גישה למקורות רבים של כספים; אנונימיות האישים והגופים התורמים להם, ועוד.

דוגמאות נפוצות לתסמינים וקווים מנחים

המסמך כולל רשימה של דוגמאות נפוצות לתסמינים וכן קווים מנחים להתנהלות מתאימה בהתקיים אחד התסמינים. כך למשל, עבריינים ופעילי טרור יכולים לנצל לרעה ארגונים ללא כוונת רווח, בין היתר באמצעות העברת כספים דרכם לצורך פשיעה או תמיכה בפעילות טרור, שימוש בהם ככסות לתוצרי פשע או תמיכה לוגיסטית בארגון טרור; הקמת ארגון ללא מטרת רווח למטרות צדקה אשר בפועל תכליתו להוות ערוץ הלבנת הון או מימון לארגוני טרור; וכן, הסתננות תומכי או גורמי טרור לארגון ללא מטרת רווח לשם הסטת חלק מהכספים שגויסו למטרות צדקה לגיטימיות, לארגוני טרור. כל האמור, לעיתים, ללא ידיעת התורמים, ההנהלה ויתר העובדים בארגון.

בהתקיים אחד או יותר מהדגלים האדומים, מומלץ כי נושאי המשרה בארגון יבררו האם פעילות מסוימת מציבה את הארגון בסיכון, וככל שעולה חשד כי התבצעה עבירה – יש לדווח לרשויות אכיפת החוק. מובן כי עצם קיומם של דגלים אדומים אינו מעיד בהכרח על פעילות בניגוד לדין, ומומלץ כי נושאי המשרה בארגון יבחנו במצבים אלו האם קיים הסבר המניח את הדעת.

ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, ד"ר שלומית ווגמן – רטנר: "הניסיון העולמי מלמד כי ארגוני פשיעה וארגוני טרור מחפשים מגוון דרכים על מנת להסתיר את תוצרי הפשיעה או את יעדם. בנסיבות אלה מבקשת הרשות להגביר את מודעותם של גופים וארגונים שונים לתסמינים העשויים להצביע על סיכון להלבנת הון ומימון טרור בתחום פעילותם, למניעת מצב בו ארגון ינוצל ללא ידיעתו למטרות אלה."

דגלים אדומים ארגונים ללא כוונת רווח – קובץ

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil