חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

אושר סופית: זכאות לקבלת מענק לידה עבור לידה בבית

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון מס' 191), התשע"ז-2017, של ח"כ תמר זנדברג. (זכאות לקבלת מענק לידה).

מוצע לשלם למבוטחת מענק לידה גם אם ילדה בבית, ובלבד שהלידה התקיימה בהתאם להוראות חוזרי משרד הבריאות ושמיילדת או רופא מסרו למשרד הבריאות תצהיר לפיו הם נכחו בלידה וכי הלידה התקיימה בהתאם להוראות.

בדברי ההסבר נכתב: "קיים אינטרס ציבורי מובהק להבטיח כי לידות יתקיימו בתנאים המאפשרים שמירה על בריאות היולדת והילוד. עד כה ננקטה הגישה לפיה הדרך היחידה להגיע לתוצאה זו היא על ידי לידה בבית החולים. מסיבה זו, כדי לעודד נשים ללדת בבית החולים, מותנה מענק הלידה בלידה בבית החולים. בעוד שניתן להבין התניה זו ביחס לדמי האשפוז האמורים לכסות את עלויות האשפוז, הרי שבהתניה זו יש מידה רבה של אי צדק בעיקר בנוגע למענק הלידה אשר מטרתו היא רכישת ציוד לילוד ומשכך אין רלוונטיות למקום שבו הוא נולד.

בנוסף העיתים השתנו. מחד גיסא עלתה מאוד רמת האוכלוסייה ואין עוד יסוד להניח כי יולדת תלד שלא בבית חולים, ללא התנאים הנדרשים ללידה. מאידך גיסא התפתחה בארץ תרבות של לידה אלטרנטיבית המתבצעת בעיקר בבית היולדת. ראוי להדגיש בהקשר זה כי הלידה האלטרנטיבית מתבצעת באמצעות מיילדות מומחיות וכי כל המחקרים בארץ ובעולם מוכיחים כי אין ללידה כזו כל השפעה שלילית על בריאות היולדת או הילוד. מוצע על כן לנתק את הקשר בין מענק הלידה לנושא מקום הלידה שכן כל ילוד זכאי לתמיכה שווה בראשית חייו."

ח"כ זנדברג: "החוק הזה פשוט מבטל את האפליה של יולדות על פי מקום הלידה שלהן. להוצאה של הלידה ולאחריה אין קשר למקום הלידה ולכן הוא לא צריך להיות מותנה בה. 600 – 800 נשים בשנה יקבלו את המענק הזה שמגיע להם." 35 תמכו ללא מתנגדים.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil