חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

אושרו תרופות ותכשירים שרוקח יוכל לספק ללא מרשם רופא

בתום דיון סוער, ברוב של 6 בעד, מתנגד אחד ונמנע אחד, אישרה אתמול ועדת הבריאות של הכנסת את תקנות משרד הבריאות, וקבעה מהם התרופות והתכשירים שיוכל רוקח לספק בעצמו ללקוח, ללא מרשם רופא.

מדובר בתרופות ותכשירים (ללא מרשם רופא) הכוללים 21 חומרים פעילים בתנאים ומגבלות שונים, בהם כאלה המשמשים ל: טיפול באקנה (לדוגמה בנזאמיצין), טיפול בעצירות (לדוגמה: לקסאדין, איזילקס), טיפול בדלקות עור / עיניים (לדוגמה סינטומיצין, טרוצידין), טיפול בזיהומי עור (לדוגמה: הידרואגיסטן), טיפול בהשמנת יתר (לדוגמה: קסניקל), טיפול במיגרנה (לדוגמה: אימיטרקס, סומטריפטן), ועוד.

המרשם יינתן לאחר שהרוקח עיין במידע הרפואי הנוגע לפניית הלקוח, באופן השומר על פרטיותו. הרוקח יהיה רשאי שלא לתת למטופל את התרופה ולהפנותו לרופא. בנוסף, חובה עליו ליידע את המטופל אם מרשם של רופא יאפשר לו לקבל את התרופה במחיר זול יותר. התקנות ייכנסו לתוקפן חודש לאחר פרסומן.

במהלך הדיון הביעו ח"כ עבדאללה אבו מערוף (הרשימה המשותפת), רופא במקצועו, וסגן יושב ראש הסתדרות הרופאים בישראל, ד"ר אלברטו אולצ'ובסקי, התנגדות נחרצת לתקנות. "אזרחים ומטופלים ייפגעו באופן בלתי מתקבל על הדעת. מאלצים רוקחים להיות מאבחנים, זה לא חלק מהעבודה שלהם ומנוגד לחוק.

" יש חוק ברפואה, לפיו רק אחרי אבחון נותנים תרופה. זה חוסר הגינות כלפי המטופל "

לפעמים פריחה שנראית פשוטה מבטאת למעשה מחלה מערכתית. אנחנו מפקירים חולים בידי מי שלא הוכשר לכך?, אמר אולצ'ובסקי. "יש חוק ברפואה, לפיו רק אחרי אבחון נותנים תרופה. זה חוסר הגינות כלפי המטופל", אמר ח"כ אבו-מערוף. "יש להסיר כל אחריות מהרופא במקרים בהם רוקח מספק מרשם", הוסיף.

לעומתם, אמר מנהל אגף רוקחות במשרד הבריאות, ד"ר איל שורצברג: "בחנו בדקדקנות את רשימת התכשירים, והשווינו למדינות אחרות בעולם. הרשימה צומצמה כך שאנחנו בטוחים מעבר לכל ספק שמדובר בתכשירים שיכולים להינתן בצורה בטוחה על ידי איש מקצוע, בעל ניסיון של 5 שנים לפחות ובעל תואר שני לפחות, שעבר את ההכשרה המתאימה". יו"ר הסתדרות הרוקחים, דודו פפו, הוסיף: "מנסים להלך אימים על הוועדה". מנהל הוועדה המקצועית בארגון הרוקחות בישראל, ד"ר רון תומר: "האזרחים לא מטומטמים. אם המטופל לא ירגיש טוב אחרי קבלת התכשיר, ברור שיחזור לרופא".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו): "הרוקחים הם אנשים משכילים עם שיקול דעת. תנו לנו להקל על טרטור האזרחים. זה לא מונע מכל מי שרוצה לגשת לרופא".

ח"כ מירב בן-ארי (כולנו) הדגישה כי רוב התרופות שיינתנו על ידי רוקח הן לשימוש חיצוני בלבד, ומהרשימה הראשונית שגובשה כבר בשנת 2014 הוצאו תכשירים, בהם בין היתר קודאין.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil