תפריט סגור

יזמים בתחום תחבורה חכמה ורכב אוטונומי? הנה כמה כלים חשובים עבורכם

תעשיית הרכב כמו תעשיות רבות נוספות עוברות מהפיכה בשנים האחרונות, וזאת על ידי כניסת טכנולוגיות ופיתוחים רבים הכוללים רכבים אוטונומיים, תחבורה שיתופים, טכנולוגיות למניעת תאונות ועוד.

ישראל הפכה להיות מזמן למרכז ידע ופיתוח בכל התחומים ובעיקר בתחומי התחבורה החכמה, יש מעל 500 חברות ומעל 300 קבוצות מחקר וגם העניין העולמי בישראל גדל. כך למשל חברת אינטל רכשה את מובילאי בשנה שעברה בסכום עתק של מעל 15 מיליארד דולר.

מדינת ישראל מפעילה כלים ומסלולים שונים הן מרשות החדשנות (לשעבר המדען הראשי) והן ישירות על ידי המשרדים הממשלתיים. בתחום התחבורה יש כמה כלים שסטארטאפים ויזמים חייבים להכיר חלקם אפילו ישירות ממשרד האנרגיה.

הנה כמה דברים בנושאי רגולציה, שירותים ותמיכה כספית במיזמים בתחום התחבורה:

רגולציה

1. פטור מותנה

פטור מותנה הם הקלות בתחום מסי יבוא שבמסגרת התכנית ניתן לייבא סחורה לביצוע עבודות או פעולות לתקופה של 5 שנים בתשלומי מסי יבוא חלקיים לפי תקופת שהותם בארץ. ליבואן אין צורך להשיג מימון לרכישת הטובין / סחורה שבדרך כלל יקרות מאוד, אלא מספיק שמתקיים תנאי שכירות כדי לייבא אותם לארץ.

הנוהל מתאים לחברות המבצעות ניסויים ברכב. לדוגמה: רכבים חשמליים, רכבים אוטונומיים ועוד.

למידע נוסף: קישור לנוהל | קישור לטופס

2. בדיקת כלי רכב לניסוי בכבישים ציבוריים

בשלבי מחקר ופיתוח עולה הצורך לבדוק מערכות בתנאי אמת. לצורך כך יש נוהל שמהווה מעטפת לשמירה על בטיחות ציבור המשתמשים בעת עריכת הניסויים. במידת הצורך יאושר ביצוע ניסויים תוך חריגה מתקנות התעבורה תחת הנחיות. הנוהל מתאים לפני תחילת בדיקות על רכבים בדרכים ציבוריות.

הנוהל מתאים ליזמים המבקשים לבצע ניסויים בכבישים ציבוריים בכלי רכב בעלי מערכות טכנולוגיות מתקדמות.

למידע נוסף: קישור לנוהל

3. יבוא כלי רכב ומערכות למחקר

ניתן לקבל החרגות מדרישות רגולטוריות שונות לשם יבוא כלי רכב, מערכות ומוצרי תעבורה למטרות מחקר ופיתוח תוך כדי הוכחת בטיחות תפעולית. על מנת לבקש לייבא אחד מאלה, יש לפנות למשרד התחבורה.

הנוהל מתאים ליזמים ומפתחים גם אם לא עוסקים בתחום היבוא ואין להם רישיונות יבוא וסחר. ניתן לבקש זאת בכל שלבי המחקר.

יצירת קשר:

 • מנהלת מחלקת ייבוא, כרמית אפלמן: apelmanc@mot.gov.il
 • מנהל מחלקת תקינה, מהנדס ג'מיל אבו חלא: abukhallaj@mot.gov.il

למידע נוסף: קישור לנוהל

שירותים

1. נספחויות מסחריות

מינהל סחר חוץ שבמשרד הכלכלה מפעיל מערך של 43 נספחים מסחריים לטובת יצירת וחיזוק קשרים בחו"ל. הנספחים נמצאים במקומות שבהם נפח סחר משמעותי ושיש פוטנציאל להרחבתו.

הנספחויות עוזרות בקידום ייצוא וסחר, עידוד השקעות, טיפול וקידום הסכמי סחר, איתור ויצרת הזדמנויות עסקיות, חזוק הקשרים אם ארגונים בינלאומיים, טיפול בחסמים ובהסברה כלכלית.

יצירת קשר: בטלפון 02-666-2667 או במייל foreign-trade@economy.gov.il

למידע נוסף: מערך הנספחים | בלוג מינהל סחר חוץ

2. מכון היצוא

מכון היצוא הוא השער לעשיית עסקים עם חברות ישראליות. ענף הרכב במכון היצוא עוקב אחר מגמות עולמיות בתעשייה ומסייע ליזמים וחברות בישראל להצליח בחדירה בשוק הבינלאומי וזאת בשיתוף פעולה עם הנספחים ההמסחריים. המכון מסייע למעל 350 חברות שונות הכוללות חברות הייטק, יצרנים ועוד.

מכון הייצוא מספק כלים של ריכוז וארגון משלחות לחו"ל, תערוכות ובינתים בינלאומיים, הפצת מידע עסקי, שיתוף פעולה, שיח עם יועצי רכב ועוד. לאחרונה הושק קטלוג דיגיטלי של הענף המשמש כלי נוח לאיתור חברות ישראליות לפי קטגוריות.

למידע נוסף: ענף הרכב במכון היצוא

3. אתרי ניסוי סגורים והקצאות כבישים

לפעמים, שלב הכרחי בלשבי המחקר והפיתוח הם ניסויים בתנאים מבוקרים וסטריליים. הממשלה החליטה על הקמת מרכז ניסויים ארצי לתמיכה ביזמים בשלבים אלו. כבר היום פועל מרכז תמיכה חברת נתיבי איילון המסייע באיתור נתיבי כביש ומתחמים לשימוש היזמים.

המרכז מתאים ליזמים המעוניינים להסתייע באתרי ניסוי סגורים בתהליך הפיתוח וניתן לגשת בכל שלבי הפיתוח.

יצירת קשר: נתיבי איילון, אלדד שחם, eldads@ayalonhw.co.il או בטלפון 054-7212080

4. קהילת יזמים EcoMotion

EcoMotion היא קהילה דינאמית הכוללת מעל 600 חברות הזנק (סטארטאפים) ומעל 7000 חברי קהילה מתחום התחבורה החכמה הכוללים יזמים, אנשי אקדמיה, פקידי ממשלה, נציגי תעשיות רכב ומשקיעים ממדינות שונות. EcoMotion מארגנת אירועים שבהם היזמים נחשפים להזדמנויות, משקיעים וטכנולוגיות חדשות, כמו גם עוברים סדנאות וחולקים בידע.

הקהילה נוסדה על ידי מנהלת תחליפי דלקים במשרד ראש הממשלה, המכון הישראלי לחדשנות ומשרד הכלכלה וזאת למטרת יצירת פלטפורמת תמיכה לשיתוף ידע, עבודה ושיתוף פעולה.

למידע נוסף: עמוד פייסבוק | אתר אינטרנט

5. מסדי נתונים

מסדי נתונים הם תשתית חדשנות. בתחום התחבורה יש מעל 150 מאגרים ממשלתיים, חלקם פתוחים וחלקם ייפתחו בקרוב. גם רשויות מקומיות מבינות כי מידע פתוח עוזר להתפתחות כלכלית.

למידע נוסף: מסדי נתונים ממשלתיים | אתר המידע עיריית ירושלים | אתר המידע עיריית תל אביב | אתר המידע עיריית באר שבע

תמיכה כספית

1. תכנית הזנק

תכנית הזנק בלשכת המדענית הראשית במשרד האנרגיה מסייעת ליזמים לקראת הוכחת היתכנות של פרויקטים בתחומי האנרגיה והפחתת התלות בנפט לתחבורה. התמיכה ניתנת עבור כל הפרויקטים בתחום האנרגיה, תמיכה במחקר ובפיתוח בשלבים מוקדמים והיזם לא מוותר על אחוזי בעלות בחברה.

התכנית מיועדת לכל אזרח ישראלי, תאגיד רשום, רשות מקומית, מוסד להשכלה גבוהה, מכללה אדמית או מוסד שקיבל היתר או רישיון לפי חוק המועצה להשכלה גבוהה.

במסגרת התמיכה, החברה או היזם מקבלים תמיכה ממשלתית עד 62.5% מהתקציב המאושר או עד 750,000 ₪ (הנמוך מבינהם) – היזם חייב להשקיע 37.5% מהתקציב המאושר. תקופת המסלול היא עד שנתיים ומספר הפרויקטים מהאושרים בשנה הם 7. נוסף לכך, כל הוצאה הקשורה ישירות לפרויקט היא מוכרת.

יצירת קשר: ד"ר גדעון פרידמן, gideonf@energy.gov.il או 02-5006764.

למידע נוסף: מכרז המדינה

2. פרויקטי חלוץ והדגמה

פרויקט זה בלשכת המדענית הראשית במשרד האנרגיה מסייע ליזמים בתחום האנרגיה והפחתת התלות בנפט. התמיכה ניתנת עבור כל הפרויקטים בתחום האנרגיה, תמיכה במחקר ובפיתוח בשלבים מוקדמים והיזם לא מוותר על אחוזי בעלות בחברה.

המסלול מיועד לגופי תעשייה ואקדמיה.

במסגרת התמיכה, הגופים מקבלים תמיכה ממשלתית עד 50% מהתקציב המאושר או עד 3 מיליון ₪ (הנמוך מבינהם) – היזם חייב להשקיע 50% מהתקציב המאושר או עד 1.5 מיליון שקל (הנמוך מבינהם). תקופת המסלול היא עד שנתיים ומספר הפרויקטים מהאושרים בשנה הם 15. נוסף לכך, כל הוצאה הקשורה ישירות לפרויקט היא מוכרת.

יצירת קשר: ד"ר גדעון פרידמן, gideonf@energy.gov.il או 02-5006764.

למידע נוסף: מכרז המדינה

3. קרן בירד אנרגיה

קרן בירג אנרגיה (BIRD Energy) תומכת במיזמי מחקר ופיתוח משותפים של חברות מישראל וחברות מארצות הברית בתחומי אנרגיה מתחדשת והתייעלות אנרגטית. היתרון הוא שחברות ישראליות עובדות שיתוף פעולה עם מוסדות מארה"ב והזים אינו מאבד אחוזי בעלות על החברה.

התכנית מיועדת לחברה ישראלית שתעבוד בשיתוף פעולה עם חברה אמריקאית או מוסד מחקר אמריקאי שידעו להציג חדשנות בתחומי אנרגיה מתחדשת והתייעלות אנרגטית.

במסגרת התמיכה, החברות מקבלות תמיכה ממשלתית עד 50% מהתקציב המאושר עבור שני השותפים יחד או עד 1 מיליון $ (הנמוך מבינהם) – היזם חייב להשקיע 50% מהתקציב המאושר. בשנה מאושרים 5 פרויקטים וכל הוצאה הקשורה ישירות לפרויקט היא מוכרת.

יצירת קשר:

 • ד"ר גדעון פרידמן, gideonf@energy.gov.il או 02-5006764.
 • לימור, קרן בירד, Limorn@birdf.com או 03-6988300

מידע נוסף: אתר האינטרנט קרן בירד

4. תכנית תקינה בינלאומית

מכון התקנים בשיתוף עם מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה מעודדים תעשיינים בתהליכי פיתוח של תקנים בינלאומיים. ההשתתפות מהווה אמצעי לשיפור הפעילות העסקית של החברות, להגדלת יכולת התחרות שלהן, להגדלת הייצוא ולחיזוק התעשייה הישראלית.

התכנית מיועד לחברה שהתאגדה בישראל ואשר מקיימת בישראל ייצור או פיתוח. במסגרת התכנית, מכון התקנים ומינהל סחר חוץ מעודדים שילוב של נציגי ישראל בוועדת התקינה הבינלאומית באמצעות סיוע במימון ההשתתפות.

יצירת קשר: רויטל מאוד, מתאמת פעילות התקינה הבינלאומית, Revital_m@sii.org.il או 03-6467675

למידע נוסף: אתר מכון התקנים

5. פיתוח מערכות לניטור תנועה בתחום התשתיות

התכנית ניתנת עבור בחינת טכנולוגיות חדשיות בחזית הפיתוח לניטור תנועה. התקציב שהוקצה לתכנית הוא 30 מיליון שקל. התכנית מיועדת ליזמים אשר מצטרפים לאחת החברות הממשלתיות בתחום התחבורה. ניתן לפנות בכל עת ובקרוב יפורסמו הצעות לתמיכות במחקר וסקרי שוק, בחינת היתכנות ועוד.

יצירת קשר:

 • נתיבי איילון, אלדד שחם, eldads@ayalonhw.co.il או 054-7212080
 • חוצה ישראל, קובי קרני, Koby.karni@gmail.com או 050-3762934
 • נתיבי תחבורה עירוניים, לנה ברונשטיים, lenab@nta.co.il או 050-3621112
 • רכבת ישראל, יזהר כהן, yizharc@rail.co.il או 054-3512007
 • יפה נוף, תומר קירמאייר, Tomer_k@yefenof.co.il או 052-3222906
 • נתיבי ישראל, אריק אבוטבול, arika@iroads.co.il או 054-3200461
 • מוריה, יאיר סינגר, yair@moriah.co.il או 052-4531641

6. תכנית פיילוטים בתחום התחבורה החכמה

תכנית הפיילוטים מאפשרת קבלת מימון כספי ותמיכה רגולטורית להדגמת מערכות בשלבי פיתוח מתקדמים. הדגש בתכנית הוא על טגנולוגיות ותפיסות הפעלה חדשניות שיובילו לאימפקט משמעותי באחד התחומים שהוגדרו בתכנית הלאומית: הפחתת גודש בכבישים, צמצום מספר תאונות דרכים, הפחתת צריכת נפט ועידוד השימוש בתחבורה ציבורית.

בתהליך הערכת הבקשות ניתן משקל רב לתועלת המצופה מהדגמת המערכת לחברה המפתחת את הפיתרון, לבעלי התשתיות ולרגולטור. פרטים נוספים יפורסמו בקרוב.

יצירת קשר: גדי הורנשטיין: 03-7157929 או Gadi.Hornstein@innovationisrael.org.il

7. מינהלת תחליפי דלקים ותחבורה חכמה

המינהלת מתכללת את פעילות הממשלה בתחומי תחליפי הדלקים ותחבורה חכמה הכוללים כלים שונים עבור קהלי היעד, אירועים שנתיים, תכניות נקודתיות, הסרת חסמים ומחשבה מתמקדת כדי לקדם את האקו-סיסטם הישראלי.

יצירת קשר: מנהל תחום שוק מקומי, דניאל צוקר, danielz@pmo.gov.il או 03-7779101

למידע נוסף: אתר המינהלת

8. תכניות משרד הכלכלה

כסף חכם – סיוע דו שנתי לחברות ישראליות המשווקות לחוץ לארץ במטרה להשיג גידול משמעותי בהיקף המכירות. התכנית נועדה למטרת הרחבת פעילות השיווק בחוץ לארץ ובחינת מהלך שיווקי חדש. במסגרת התמיכה, החברות מקבלות תמיכה ממשלתית עד 500,000 שקל לשווקים מועדפים (הודו, סין ויפן) – היזם חייב להשקיע עד 50% או עד 1 מיליון שקל. יצירת קשר: שרה דיאמנט-סידיס, MF@economy.gov.il או 02-6662916. למידע נוסף: אתר התכנית.

מאגדי תשתיות – מסלול לסיוע, תפעול ושיווק של מתקני הדגמה מסחריים בשווקים בינלאומיים לקידום שיווק המוצרים והשירותים של חברות בחו"ל תחת מאגד של 5 חברות. במסגרת התמיכה, החברות מקבלות תמיכה ממשלתית עד 50% מההוצאות או עד 1 מיליון $ (הנמוך מבינהם) – היזם חייב להשקיע 50% מההוצאות. למידע נוסף: אתר התכנית.

של"ב שער לשיווק בינלאומי – סיוע לבעלי היקף ייצוא נמוך או כאלה שטרם ייצאו, המעוניינים להרחיב את פעילותם לייצא ולשווק מוצרים או שירותים ולחדור לשווקים בינלאומיים. במסגרת התמיכה, החברות מקבלות תמיכה ממשלתית עד 50% מהתקציב המאושר או עד 200,000 שקל (הנמוך מבינהם) – היזם חייב להשקיע 50% מהתקציב המאושר. למידע נוסף: אתר התכנית.

יצירת קשר: רוני אלקובי, Shalav@economy.gov.il או 02-6662665

9. מסלולי רשות החדשנות נוספים

מסלול תנופה – נועד לסייע ליזמים בחילת דרכם ושמעוניינים לבדוק היתכנות של מיזם. במסגרת המסלול ניתן לקבל עד 200,000 שקלים לפרויקט. למידע נוסף: אתר התכנית.

חברות מתחילות – עידוד חברות מתחילות העוסקות במחקר ובפיתוח. התקציב המאושר הוא עד 10 מיליון שקל לפרויקט וניתן לקבל עד 50% מהתקציב היזם מחויב להשקיע 50% מהתקציב. תקופת המסלול היא בין שנה לשנתיים. למידע נוסף: אתר התכנית.

קרן המו"פ – תמיכה כספית בחברות בתהליכי פיתוח של מוצרים חדשים או שדרוג טכנולוגיה קיימת. תמיכה ממשלתית בין 20%-50%, ניתן להציג הוצאות של מו"פ בלבד והתשלום הוא מתגמולים עתידיים בלבד. למידע נוסף: אתר התכנית.

חממות טכנולוגיות – מערך סיוע הכולל מעטפת לביצוע מחקר, פיתוח וארגון. ניתן לקבל עד 3 מיליון שקל והרשות מממנת עד 85% מהתקציב המאושר, היזמן מחויב ל-15%. למידע נוסף: אתר התכנית.

מעבדות לחדשנות – הסיוע ניתן על ידי מעבדות לחדשנות בתאגידים שונים וזה מתאים לחברות בלשבי פיתוח מתקדמים. תמיכה ממשלתית עד 85% לתקרת תקציב של מיליון שקל. למידע נוסף: אתר התכנית.

המערך הבינלאומי – מסלולי שיתוף פעולה עם גורמים בינלאומיים כגון האיחוד האירופי וקרנות דו לאומיות שונות. למידע נוסף: אתר התכנית.

ISERD – תכנית נוספת של שיתופי פעולה עם גורמים בינלאומיים. למידע נוסף: אתר התכנית.

יצירת קשר: גדי הורנשטיין: 03-7157929 או Gadi.Hornstein@innovationisrael.org.il

אירועים

בקרוב ייערך הכנס ה-6 של Smart Mobility Summit, הכנס יעסוק בנושאים שונים הכולל הצגה ומחקר של חדשנות בנושאי דלקים חלופיים ותחבורה ניידת חכמה וזאת כדי להביא את המטרות הללו לפועל.

בכנס יהיו מעל 2500 משתתפים מ-35 מדינות ו-400 פגישות עסקים לעסקים. זו הזדמנות ליזמים להכיר משקיעים, קובעי מדיניות, אנשי מקצוע, יזים אחרים, חוקרים ומובילים בתעשייה. סטארטאפים יוכלו להציג את הפתרונות שלהם בתחום ויהיו גם פרסים.

האירוע יתקיים בתיאטרון הבימה בתל אביב בתאריכים 29-30 באוקטובר 2018.

למידע נוסף ולרשמה: www.fuelchoicessummit.com

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? אפשר לתרום לנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרום עכשיו דרך פייפאל.


הירשמו לקבלת עדכונים ומידע לדואר אלקטרוני

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור? (נא לא לשאול שאלות)


קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *