טכנולוגיה ודיגיטל

ועדת המדע והטכנולוגיה תקדם חקיקה על בסיס תקנות הגנת המידע של אירופה (GDPR)

בדיון בוועדה, סירבה פייסבוק להתחייב שהשימוש במידע של ישראלים ייעשה בהתאם לחוק הגנת הפרטיות

ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת קיימה היום דיון בנושא השלכת דליפת המידע מפייסבוק והשימוש לרעה במידע של ישראלים. את הישיבה פתח יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב: "אנו עדים לכל הפרסומים האחרונים בעולם אודות פייסבוק אבל אל לנו להתעלם מכל מה שנעשה כיום ברשת בשימוש במידע אישי. אינני רואה הבדל בין שימוש צרכני במידע של אנשים לשימוש במידע שכזה לצרכי בחירות – שניהם פסולים. מה שקרה כאן עם הסיפור הגדול סביב פייסבוק בשימוש במידע אישי של החברה או דרך החברה שהיא הביעה חרטה על מה שנעשה – עלינו לעקוב שיש גם 'קבלה להבא' שאכן דברים כאלו לא יתרחשו שוב".

מנהלת מדיניות בפייסבוק ישראל, ג'ורדנה קוטלר הניחה בפני חברי הוועדה מסמך מפורט על הפעולות אותן נוקטת פייסבוק כדי למנוע גישה ושימוש בנתונים אישיים של משתמשים ברשת החברתית. במסמך מתחייבת פייסבוק לנקוט גישה מחמירה יותר במידע נגיש למפתחים ואתרים חיצוניים וכן מעקב של כל משתמש אחר משתמשים וחברות שעקבו אחר פעילותו. בנוגע לפרשת הדלפת המידע, אמרה קוטלר: ״כפי שאמר המנכ״ל שלנו, מארק צוקרברג, מה שקרה עם קיימברידג' אנליטיקה הוא הפרת אמון ואנחנו מאוד מצטערים על כך. עשינו טעויות ואנחנו נוקטים בצעדים כדי לוודא שזה לא יקרה שוב. אנו מתמקדים כעת בהשבת האמון של הקהילה שלנו ולשם כך נוקטים בפעולות ספציפיות״.

עו"ד גילי בסמן ריינגולד, היועה"מ של הרשות להגנת הפרטיות, דיווחה על החקירה המתנהלת ברשות כנגד פייסבוק: "התשובות שקיבלנו מפייסבוק אינן מספקות. בעידן המידע, תאגיד כמו חברת פייסבוק שמקיימת פעילות בישראל, בעברית לקהל הישראלי, לא יכולה להסתתר מאחורי מבנה תאגידי כזה או אחר על מנת להתחמק מהדין הישראלי. מדובר בפלטפורמה שפונה לישראלים, שהכנסותיה מפרסומות המוכוונות לישראלים כך שאי אפשר להתעלם מהזיקה לישראל. הדין הישראלי וסמכויות הרשות להגנת הפרטיות חלות על כל פעולות איסוף ועיבוד המידע בישראל."

עו"ד לביא אובנת, מנהל מחלקת אכיפה ברשות, הוסיף: "הפניה שביצענו הייתה לפייסבוק ישראל, שאחת מטענותיה הראשונות היתה שהיא אינה מחזיקה ואינה מעבדת מידע אישי על ישראלים בישראל ולכן התשובות שאנחנו מבקשים לקבל לא מצויות אצלה. הם הפנו אותנו לפייסבוק אירלנד שלטענתם היא היישות שאוספת מידע על ישראלים. פייסבוק אירלנד השיבו לדרישות הרשות בצורה חלקית ולא מספקת, וציינו שהם מבחינתם כפופים אך ורק לרשות להגנת הפרטיות האירית. לא יכול להיות מצב שפייסבוק ישראל טוענים שאין להם תשובות עבורנו ופייסבוק אירלנד משיבים לנו על בסיס וולונטרי בלבד. מה גם ששיתוף הפעולה הוולנטרי עשוי להיפסק בכל רגע נתון".

יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב, סיכם את הדיון: "המסקנות העולות ממהלך הדיון, הן חדות וברורות – לא ייתכן להשאיר את המצב כפי שהוא היום. כמו שמדינות אירופה השכילו להבין שצריכה להיות תקינה מחייבת בנושא, גם אני אפעל לקדם בשבועות הקרובים חקיקה שתתבסס על תקנות הגנת המידע האירופאיות החדשות (GDPR) רק עם ההתאמות הנדרשות שיהיו לטובת הציבור הצרכני בישראל ושמירה על פרטיותו".

בתוך כך, תקנות הגנת הפרטיות (אבטחת מידע) נכנסו היום לתוקף, התקנות החדשות מסדירות את הנושא של מאגרי מידע ודרכי האבטחה שלהם.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

טופס משוב

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?


המשוב אנונימי והמידע נועד לשיפור התוכן.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close