תפריט סגור

מחקר: מסחר אוטומטי (אלגוטריידינג) בישראל אחראי למעל 90% מהפקודות בבורסה

בנק ישראל פרסם היום מחקר אודות האסטרגטיות שנוקטים מחוללי הציטוטים (אלגוריתמים) בבורסה לניירות ערך והקשר בינן לבין מדדים לאיכות המסחר.

בשנים האחרונות פותחו אלגוריתמים שונים למסחר בניירות ערך (מחוללי ציטוטים) הן בארץ והן בעולם, אלגוריתמים אלו מאפשרים מסחר אוטומטי ללא מגע אדם (נקרא גם: אלגו-טריידינג).

פעילות מחוללים אלו והשפעתם על המסחר בניירות ערך מיקדו אליהם את תשומת לב הפעילים בשוק ההון, בין היתר, משקיעים, סוחרים, חברות למסחר בנוסטרו ועוד. הם גם מיקדו את תשומת לב הרגולטורים שכן הם עשויים לתרום לאיכות המסחר בגלל הטמעת מידע חדש במהירות. בכך הם מאפשרים את ה- א-סימטריה במידע ומזרז את הליך גילוי המחיר, ולכן זה מגדיל את נזילות הנכסים.

מצד שני, הם עלולים לנצל את כוחם עקב יכולתם להגיבר בתדירות גבוהה ולאמץ אסטרטגיות מסחר שפוגעות במשקיעים אנושיים ובכך כן להגדיל את ה- א-סימטרייה במידע ולפגוע בנזילות הנכסים.

חוקריים בבנק ישראל (אורי קז וד"ר רועי שטיין) מחטיבת המחקר בחנו את פעילותם של האלגוריתמים הללו בבורסה בתל אביב על בסיס נתוני הבורסה. להלן ההמצאים:

ראשית, המחוללים בישראל אחראים על למעלה מ-90% מהפקודות, גבוה יחסית לעומת העולם, אך שיעור העסקאות שבהם מבצעים בפועל נמוך מהותית מהשיעור בעולם.

שנית, פעילות המחוללים בישראל מתרכזת בהספקת נזילות דרך עשיית שוק (מתן פקודות רכישה ומכירה בו זמנית) וכאן החשיבות שלה. האסטרגטיה מבוססת על טכנולוגיה מתקדמת לעשיית שוק, משפרת נזילות ומתואמת עם הירידה במרווח ובתנודתיות התוך יומית ועם עלייה במהירות גילוי המחיר. יחד עם זאת, הניתוח מראה כי עושי שוק מפחיתים את פעילותם בימים רועשים וייתכן שהם מייצרים נזילות מדומה, כך שהנזילות פחותה בימים בהם היא נחוצה יותר.

פעילות של מחוללים שאינם פועלים כעושי שוק לא עוזרות לשיפור במדדים לאיכות ולעיתים אף פוגעת בהם.

עוד נראה כי עושי השוק הרשמיים מצמצמים את המרווח במידה מסויימת אך מתאפיינים בתופעה שמחמירה בימים רועשים. כך שהם אינם יעילים כעושי שוק.

לבסוף, עושי השוק המאוזנים מתואמים בינם לבין עצמית בוודאות כך שפעילות זו עלולה להגביר את השברירות של השוק המשני ולהגביר את הסיכון הפיננסי המערכתי.

למחקר המלא

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? אפשר לתרום לנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרום עכשיו דרך פייפאל.


הירשמו לקבלת עדכונים ומידע לדואר אלקטרוני

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור? (נא לא לשאול שאלות)


קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *