חדשות כלכלה

מבנה השליטה בבנק הפועלים משתנה: שרי אריסון תיפרד מהבנק

בנק הפועלים והפיקוח על הבנקים הודיעו היום על שינוי מבנה השליטה בבנק, כך שבעלת השליטה, שרי אריסון, תיפרד מהשליטה ותישאר עם החזקה של עד 5%.

כיום בנק הפועלים בעל שווי שוק של 36.2 מיליארד שקל, קבוצת אריסון מחזיקה 20.06% מבנק הפועלים ולמעשה המהווה גרעין שליטה בבנק. החזקה זו בבנק מתאפשרת באמצעות היתר שליטה שניתן על ידי הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל.

אז מה קרה היום?

לפני שנציין את האירוע שחל היום, יש לציין כי בתקופה האחרונה ניסתה שרי אריסון למכור את כלל החזקותיה בבנק, אך משא ומתן שחל בין הצדדים לא צלח ולכן בעלת השליטה החליטה למכור את החזקותיה בדרך אחרת – פיזור השליטה בבנק הפועלים דרך הבורסה.

על מנת ששרי אריסון תוכל למכור את מניות הבנק בבורסה, היא נאלצה לפנות (על פי חוק) לפיקוח על הבנקים כדי לקבל אישור לכך. האישור היום שניתן לה הוא שינוי ההיתר שניתן לה. כלומר, היתר השליטה (מעל 20%) בבנק הופך להיות היתר החזקה (עד 5%) בבנק – הדבר יחייב את בעלת השליטה למכור לפחות 15.06% מהחזקותיה.

ההיתר החדש אושר על ידי נגידת בנק ישראל, גב' קרנית פלוג, הוא מחליף ומבטל את ההיתר הקודם שניתן (היתר שליטה).

מתי זה קורה ואיך?

היתר השליטה יוחלף בהיתר החזקה בהתקיים אחד התנאים הבאים והמוקדם מבינהם:

  • ירידה בשיעור ההחזקות מתחת ל-20%.
  • ביום 31.12.2018.

לבעלת השליטה ניתנה אפשרות להתחיל למכור את החזקותיה בבנק לא יאוחר מיום 15.09.2019 ולאחר מכן היא מחוייבת להתחיל למכור. למרות זאת, ברגע שתתחיל למכור את החזקותיה, היא תחוייב להשלים את המכירה כך שבסופו של דבר תחזיק עד 5% וכל זאת תוך 4 שנים בלבד. במידת הצורך, הפיקוח על הבנקים עשוי לאשר לה להאריך את התקופה בעוד שנתיים בלבד.

כלומר, החזקותיה של אריסון ירדו עד ל-5% וזאת עד לתאריך 15.09.2023 או שנתיים נוספות באישור הפיקוח. התקופה הארוכה ניתנה בכוונה וזאת על מנת למנוע את התנודתיות של שער המניה של בנק הפועלים.

במהלך התקופה הזו, שרי אריסון לא תוכל לבצע רכישות כלל של מניות, אלא מכירה בלבד.

מה עוד קורה?

על מנת למנוע ניגוד עניינים בדירקטוריון של בנק הפועלים, כל הדירקטורים שמונו על ידי משפחת אריסון יאצלו להתפטר מתפקידם. מדובר על אפרת פלד, מאיר ויצ'ינר וגם עורך דין עידו שטרן. אף קרוב משפחה של אריסון לא יוכל לקבל דמי ניהול או הטבות שונות, אך כן יוכלו לספק שירותים.

בנוסף, בעלת השליטה לא תוכל להתערב למעט החזקת מניות בבנק ובנוסף לא תוכל להגדיל את האשראי מעבר למה שקיים היום. עוד נכתב כי שיעור הצבעה של קבוצת אריסון באסיפות לא יעלה על 5% וזאת על מנת למנוע הצבעות שלטובתה.

מה יקרה לאחר מכן?

לאחר מכירת החזקותיה של בעלת השליטה בבנק, בנק הפועלים יישאר ללא גרעין שליטה בדומה לבנק לאומי ובנק דיסקונט. בנק ישראל ציין כי לא רואה עדיפות בין גרעין שליטה לבין החזקה מבוזרת.

ישראכרט של בנק הפועלים גם בדרך למכירה אפשרית לרוכש פוטנציאלי, אולם, באם העסקה לא תתבשל, סביר להניח כי מניות ישראכרט יפוזרו בין בעלי המניות של בנק הפועלים כדיבידנד בעין.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

טופס משוב

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?


המשוב אנונימי והמידע נועד לשיפור התוכן.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close