טכנולוגיה ודיגיטל

רשות ההגבלים העסקיים אישרה בתנאים את מיזוג רשת-ערוץ עשר

הממונה על ההגבלים העסקיים אישרה היום מיזוג בין רשת מדיה בע"מ לבין ערוץ 10 החדש בע"מ זאת לאחר כחודשיים להודעה של המיזוג בין החברות. עם זאת, המיזוג אושר בתנאים, כאשר התנאי הוא שרשת תמכור את אחזקותיה בחברת החדשות הישראלית בע"מ בה הוא מחזיק במשותף עם שידורי קשת בע"מ. מכירת האחזקות תבוצע לפני המיזוג בין הצדדים ("Fix it first").

החלטת הממונה על ההגבלים העסקיים מבוססת על התוצאות של הבדיקה שהרשות ערכה. לפי הממצאים, אי מיזוג בין החברות עלול להוביל לכך שערוץ עשר תצא מהשוק בסבירות סבירה – דבר שמעלה חשש חמור לפגיעה בתחרות. כתוצאה מיציאת ערוץ עשר, כלומר סגירה של חברת חדשות מרכזית אחת מתוך 2 חברות חדשות בשוק.

לאחר מסקנה כזו, הממונה על ההגבלים אישרה את המיזוג בין הצדדים שמכיוון שהוא עדיף מבחינה תחרותית על פני התנגדות למיזוג, וזאת למרות הפגיעה בתחרות האפשרית.

החלטת הממונה מבוססת על דוקטרינת "הפירמה הכושלת". מיזוגים מאושרים במסגרת מסלול זה רק במקרים נדירים ביותר, מכיוון שעל מנת להיות במסלול זה, על החברות לעמוד ב-3 תנאים מצטברים.

  1. הפירמה הנרכשת (במקרה זה ערוץ עשר) היא כושלת, כלומר, הפרימה לא תוכל להמשיך בפעילותה בשוק אלמלא המיזוג.
  2. אין אף רוכש תחרותי שהמיזוג עמו עדיף מבחינה תחרותית.
  3. התוצאה של המיזוג עדיפה מתחינה תחרותית מאשר יציאתה המוחלטת של הפירמה הכושלת או לפחות השווה לה.

על מנת לבדוק תנאים אלו, רשות ההגבלים בדקה כמה בדיקות.

כך למשל, הרשות בדקה את מצבו הפיננסי של ערוץ 10 בשנים האחרונות ובמיוחד לאחר פיצול ערוץ 2. הנתונים הראו כי ספק משמעותי אם החברה תמשיך להתקיים ללא המיזוג עם רשת. הסיבה לכך הוא שהחברות קשת ורשת עברו לימי שידור מלאים – כך שעוגת הפרסום השתנתה לטובת קשת.

בנוסף, ערוץ 10 היה תמיד תחת אי שיוויון לעומת הערוצים רשת וקשת, כיוון החברות הללו חילקו בינהן את הוצאות חברת החדשות, לעומת זאת, ערוץ 10 נשא את הוצאות חברת החדשות שלו לבד. כך שערוץ 10 בגלל כל הבעיות לעיל ובפעילות הכלכלית הנוכחית הוא ערוץ כושל כלכלית.

הרשות גם בדקה קיומו של רוכש חלופי שמיזוג עמו עדיף מבחינה תחרותית. ערוץ 10 ניהל מגעים עם כמה רוכשים פוטנציאליים, אך מאמצים אלו לא נשאו פרי. לכן לא נמצא קונה חלופי שהוא עדיף על פני רשת.

על רקע שני הבדיקות אלו, נראה כי כך או כך, היו נותרים רק 2 ערוצים מסחריים בלבד.

נוסף על כך, הרשות הבחינה כי היעדר מיזוג עלול להוביל לכך שתישאר חברת חדשות מרכזית אחת שתוחזק במשותף על ידי קשת ורשת. כך שמדובר על מצב תחרותי נמוך ביותר. מ-2 סיבות:

  1. יישארו פחות חלופות של שידורי חדשות לציבור.
  2. שיתוף פעולה בין קשת ורשת עלול להפחית את התמריצים להתחרות בכלל.

לכן, התנאי שהוטל יבטיח כי יישארו 2 חברות חדשות מרכזיות ועצמאיות וגם הזיקה הקיימת בין רשת לקשת תנותק.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

טופס משוב

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?


המשוב אנונימי והמידע נועד לשיפור התוכן.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close