תפריט סגור

איך להחליף ספק גז בבית משותף ובבית פרטי? – מדריך

לא מרוצים מספק הגז הביתי שלכם? משלמים מחיר יקר? רוצים לעשות השוואת מחירים בתחום הגז ולא יודעים איך להתחיל? המדריך הזה מיועד עבורכם.

ראשית כל, חשוב לציין כי אתם לא חייבים להתחתן עם ספק הגז שלכם וזה בכלל לא משנה אם אתם גרים בבית פרטי או בבית משותף (בניין מגורים). פשוט מאוד.. לא מרוצים מהשירות או מהמחיר? אתם רשאים להחליף את ספק הגז בכל עת.

כך תוכלו לבחור ולהחליף את ספק הגז הביתי שלכם. לעיתים גז זה נקרא גם בשם גפ"מ (גז פחמימני מעובה) או גז בישול. בהמשך הכתבה יהיה לכם מידע איך ניתן להשוות מחירים, למי להתלונן, רשימת ספקי גז מורשים בישראל ועוד.

לפני החלפת ספק הגז הנוכחי

לפני שאתם בכלל מעוניינים להחליף את ספק הגז שלכם, עליכם לבצע מספר דברים (לא חובה, אך מומלץ מאוד).

השירותים שאתם מקבלים

ראשית כל, בדקו אילו שירותים אתם מקבלים מספק הגז שלכם, אמנם זה נשמע מובן מאילו, אך זה חשוב כדי לקבל הצעות מחיר של ספקי גז אחרים וכדי לבצע השוואת מחירים. פירוט השירותים מופיעים בחשבונית שלכם.

היכנסו למערכת השוואת מחירים – משרד האנרגיה מפעיל אתר אינטרנט ייעודי להשוואת מחירים, פרטים נוספים בהמשך הכתבה.

קבלו הצעות מחיר מכמה ספקי גז – הדבר הנוסף והמומלץ הוא לקבל הצעות מחיר מפורטת ובכתב של כמה ספקי גז באזור מגוריכם, אם הם יבקשו נתונים נוספים אודות היקף הצריכה החודשית שלכם, ספקו להם זאת, או לפחות תנו להם הערכה (במידה ומדובר על בניין של מספק דיירים).

בשלב זה מומלץ לא להציג את המחיר שאתם משלמים כיום, אלא לומר להם את המחיר רק לאחר קבלת הצעת המחיר וזאת שהצעת המחיר תהיה בלתי תלויה ככל הניתן במחיר שאתם משלמים כיום.

בדקו כי ספקי הגז הללו בעלי רשיון כחוק – חשוב לבדוק כי לחברת הגז שלכם יש רשיון לשווק גז לצרכנים על פי חוק וזאת על ידי משרד התשתיות, האנרגיה והמים. מידע נוסף על רשימת ספקי גז מורשים לשיווק גז נמצאת בהמשך הכתבה.

בקשו הצעת מחיר חדשה מספק הגז הנוכחי – חכו רגע, לפני שאתם שוללים את החברה הנוכחית שלכם, בקשו מהם הצעת מחיר מחודשת והסבירו להם שקיבלתם הצעת מחיר נמוכה יותר מספקים אחרים. קבלו מהם הצעת מחיר כתובה.

שאלו את השכנים אודות ספק הגז שלהם – צרו קשר עם השכנים שלכם בבניינים סמוכים או עם בעלי דירות פרטיות עם ספקי גז שונים מהספק שלכם, שאלו אותם על המחיר שהם משלמים, על טיב השירות, האיכות של הגז ועוד פרטים שעשויים להשפיע על קבלת ההחלטה שלכם.

החלפת ספק גז בבית משותף

אם אתם גרים בבית משותף (בניין מגורים), אתם רשאים להחליף את ספק הגז שלכם כמו גם את כל הספקים המספקים לכם שירות לבניין, לדוגמה: חברת המעליות, חברת ניהול ואחזקה וספקים אחרים.

היוזמה להחלפת ספק גז יכולה לנבוע מאחד הדיירים או מוועד הבית שלכם בבניין. הספק חייב לתת תנאים זהים לכלל הדיירים ואינו יכול להציע הטבות או תנאים אחרים לאחד הדיירים בבניין. אך מנגד זאת, הספק רשאי להציע תעריפים בהתאם להיקף הצריכה שלכם וזאת כל עוד התנאי זהה לכלל הדיירים.

כדי להחליף ספק גז בבית משותף יש לקבל החלטה מהדרכים הבאות:

 1. הסכמה של מעל 50% מכלל הדיירים המחוברים למערכת הספקת הגז המרכזית.
 2. כינוס אסיפה של בעלי הדירות המחוברים למערכת הגז המרכזית, וקבלת החלטה ע"י רוב הנוכחים, בכפוף לכללים שנקבעו בחוק.

אם הצובר משרת מספר בניינים יש לקבל הסכמה זו עבור כל בניין. כלומר או 50% מכלל הדיירים בכל הבניינים או קבלת הסכמה של רוב הנוכחים באסיפה וזאת בכפוף להנחיות בחוק.

ניתן לקבל החלטה באסיפה אם מתקבל רוב של:

 • בבניין של עד 10 דירות: לפחות 3 מבעלי הדירות.
 • בבניין של 11-30 דירות: לפחות 25% מבעלי הדירות.
 • בבניין של 30 דירות ומעלה: לפחות 20% מבעלי הדירות.

לאחר ההחלטה יש לפרסם אותה בלוח המודעות של הבניין כולל את שמות הנוכחים באסיפה.

לבסוף, יש לשלוח לספק הגז הנוכחי מכתב סיום התקשרות, וניתן להוסיף גם את ההחלטה של בעלי הדירות בבניין, אך אינכם מחויבים להציג להם את זה. האפשרות הנוספת היא שליחת מכתב סיום התקשרות על ידי ספק הגז החדש שלכם.

החלפת ספק גז לצרכן יחיד

אם ספק הגז משרת רק את הדירה שלכם, ואינכם תלויים בדיירים אחרים (כגון בית משותף), אתם יכולים לקבל החלטה על החלפת ספק הגז שלכם בצורה קלה ומהירה יותר.

כדי להחליף את ספק הגז, פשוט עליכם לשלוח לספק הגז הנוכחי הודעה בכתב על סיום התקשרות הכוללת את הפרטים האישיים שלכם (שם מלא, תעודת זהות, כתובת, טלפון וכד'), מכתב סיום ההתקשרות חייב להיות מלווה גם בחתימתכם ואתם רשאים להוסיף עוד פרטים אם זה חשוב לכם.

האפשרות הנוספת היא שליחת הודעת סיום ההתקשרות על ידי ספק הגז החדש שלכם וזאת לאחר חתימה על ייפוי כוח המאפשר להם לשלוח את המכתב מטעמכם.

השוואת מחיר גז בישול (גפ"מ) בישראל

מעוניינים להשוות מחירי הגז הביתי? כעת זה אפשרי. משרד התשתיות והאנרגיה הקים אתר אינטרנט ייעודי שמטרתו היא לספק לצרכנים מידע אודות מחירי הגז (גפ"מ) לצרכן הביתי.

גז במיכלים (בלונים) משווק על פי משקל (מחיר לק"ג), בעוד שגז באספקה מרכזית נמכר על פי נפח (מחיר למ"ק). כדי להשוות בין המחיר למיכל למחיר גז מרכזי, יש לדעת כי מ"ק גז מכיל 2.352 ק"ג, כך שבלון גז במשקל 12 ק"ג מכיל 5.1 מ"ק גז.

ניתן להשוות מחירים באופן הבא:

 • לפי סוג שירות – התקנת מתקן גז, חיבור מתקן גז, תשלום דו חודשי קבוע, הספקת מ"ק גז, חישוב משוקלל.
 • לפי כמות – מיכל גז 12 ק"ג, מיכל גז 48 ק"ג, מכרזיית מכלים, צובר.
 • לפי אזור מגורים או רשות מקומית.
 • לפי ספק גז ספציפי.

לכניסה למערכת השוואת מחיר גז: lpgpricecomparison.energydmz.org.

אילו נתונים ספקי הגז מחויבים לכלול בחשבונית?

 1. סכום קבוע לתשלום כולל מע"מ (דמי שימוש קבועים).
 2. מחיר למ"ק גז ואם המחיר למ"ק גז משתנה לפי כמות הצריכה, הפרטים הבאים צריכים להופיע:
  • מחיר לכל כמות צריכה (מחיר לכל מדרגת צריכה)
  • מחיר ממוצע משוקלל למ"ק גז
  • המחיר לכל כמות הצריכה של הצרכן
  • כמות הצריכה הכוללת של הצרכן.
 3. כתובות כלל צרכני הגז הקשורים לאותה מערכת מרכזית או קוד זיהוי לאתר האינטרנט של הספק, המאפשר גישה לרשימת כתובות כזו.

ספקי גז מורשים בישראל

בישראל ישנם מעל 40 ספקי גז מורשים בעלי רישיון לשווק גז לצרכנים מאת משרד התשתיות, האנרגיה והמים. בין הספקים הם אינטר גז, אמישראגז, גזגל, דורגז, ישראגז, סופרגז, פזגז ועוד.

לפני שאתם רוצים להתקשר בהסכם עם ספק גז, בדקו האם יש לו רישיון לשיווק גז בישראל. על מנת לעשות זאת, היכנסו לקישור של משרד התשתיות וגלו האם הספק נמצא ברשימת בעלי הרישיון או לא. הרשימה כוללת את שמות החברות, פרטי יצירת קשר, סוג הרישיון ופרטים נוספים.

לרשימת הספקים.

בדיקה תקופתית

על פי חוק הגז, חייב ספק הגז לבצע בדיקת תקינות למתקן הגז לפני חיבורו, וכן לבצע בדיקה תקופתית אחת ל-5 שנים לפחות (או לתקופה קצרה יותר בהתאם להוראות שנקבעו על ידי השר או בתקן ת"י 158). הספק חייב להפסיק את אספקת הגז לצרכן שלא יאפשר את ביצוע הבדיקה.

מחמם מים המופעל בגז ומותקן בתוך דירה, חייב לפי התקינה בבדיקה תקופתית אחת לשנה. הספק אינו רשאי לגבות תשלום עבור הבדיקה, אשר כלולה במחיר הגז המסופק לצרכן.

הגשת תלונה על ספק גז

לא מרוצים מספק הגז שלכם? ספק הגז לא מבצע תיקונים ובדיקות או כל בעיה אחרת, ניתן לפעול כך:

 1. פניה אל מוקד שירות הלקוחות של ספק הגז שלכם.
 2. פניה באמצעות טופס פניות ותלונות הציבור למשרד האנרגיה (לרוב אם מדובר באירוע ביטחותי).
 3. פניה אל רשות ההגבלים העסקיים אם מדובר במונופול/קרטל או תיאום מחירים.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? אפשר לתרום לנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרום עכשיו דרך פייפאל.


הירשמו לקבלת עדכונים ומידע לדואר אלקטרוני

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור? (נא לא לשאול שאלות)


קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

כתבות נוספות

תגובה 1

 1. יוסי ליבר

  אמ:לק- שוק הגז בישראל ריכוזי ולכן עדיף תמיד (גם במצב בו הספק נוכחי משווה מחיר) להחליף לספק חדש, וכל עוד הוא לא מהספקיות הגדולות במשק.

  ובאריכות:
  כיום 70% מצרכני הגז בישראל מקבלים שירותים משלש חברות (אמישרגז, סופרגז, פזגז). אי לכך, המחירים גבוהים ממה שהם יכולים להיות. אם נתח השוק של הספקיות הגדולות ייקטן- המחירים בהכרח ימשיכו לרדת, בדומה למה שקרה בשוק הסלולר.
  לכן כמו שבעבר הצטרפתם לגולן טלקום וכו' , תעודדו כעת כניסה של חברות חדשות והצטרפות לחברות קטנות של גז. רק כך ספקי הגז יילחמו על הצרכנים ולא ייקבעו את המציאות בשטח עבורם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *