קריירה והשכלה

אושר סופית: גם מי שלא דתי רשאי לסרב לעבוד ביום המנוחה (שבת)

ועדת הכספים אישרה היום מחדש לקריאה שנייה ושלישית את תיקון להצעת חוק שעות עבודה ומנוחה לעניין סירוב לעבוד ביום המנוחה השבועי באישור של 57 חברי כנסת וזאת לאחר שאושרה שנית על ידי ועדת הכספים לפני שלושה שבועות.

חוק שעות העבודה והמנוחה קובע כי יום המנוחה השבועי של עובד נקבע על פי דתו. עם זאת, על פי החוק הקיים, עובד שמסרב לעבוד בשבת (או ביום המנוחה שלו על פי דתו) רשאי לעשות זאת רק אם הוא עושה זאת מסיבה של שמירת מצוות על פי הדת.

מעסיק של עובד כזה, רשאי לדרוש ממנו להגיש תצהיר המבסס את הכרתו הדתית של העובד וקיום המצוות. כך למשל, אם מדובר על עובד יהודי, אזי עד היום הוא היה צריך להגיש תצהיר כי אינו נוהג בשבת ושומר כשרות ומצוות.

הצעת החוק החדשה נועדה לבטל את הדרישות הללו ולאפשר לכל עובד לסרב לעבוד ביום המנוחה השבועי שלו, אם מדובר על עובד יהוי אזי הוא יכול לסרב לעבוד בשבת גם אם הוא מסורתי או חילוני. התפיסה כי רק יהודי השומר שבת וכשרות רשאי לסרב לעבוד בשבת היא מנוגדת למקומה של השבת בתפיסה ולא עולה בקנה אחד עם עיקרון חודש הדת והמצפון.

החוק החדש שאושר סופית היום נועד לאפשר לכל אחד לסרב לעבוד ביום המנוחה הקבוע בחוק מכל סיבה שהיא ולא רק למי ששומר מצוות שבת וכשרות למינהן. זאת מבלי להסתכן כי המעסיק יפטר את העובד או לא יקבל אותו לעבודה.

עוד נקבע כי החוק לא יחול על עבודות הנוגעות לביטחון הציבור, הבריאות שלו או עבודות הקשורות בקיום ואספקת שירותים חיוניים וזאת בדומה לאפשרות הסירוב שקבועה בחוק לגבי עובד ששומר מצוות.

בנוסף, ההוראה לא תחול על מקומות עבודה לגביהם יינתן אישור של ועדת שרים המורכבת מראש הממשלה, שר העבודה והרווחה והשר לשירותי דת.

החוק ייכנס לתוקף החל מתאריך 1.1.2019 והוא יחול גם על עובד שהתחיל את עבודתו אצל המעסיק לפני יום זה. עם זאת, לעניין ועדת השרים החוק יכנס לתוקף מיידית ומרגע כניסת החוק לתוקף תתכנס הוועדה לדון בבקשות כל 3 חודשים, כך יוכלו המפעלים גם לאמוד את מצבם ולהחליט האם ברצונם לפנות לוועדה בבקשה להחרגה בטרם יכנס לתוקף בפועל.

בנוסף השרים החברים בוועדת השרים יוכלו להעמיד נציגים מטעמם מתוך המשרדים שימלאו את מקומם בקבלת החלטות לגבי חריגים במסגרת דיוני הוועדה, במקרה שהוועדה תמצא כי טענות המפעל נכונות יהיה צורך בנימוק בכתב ואלה ידווחו לעבודת העבודה והרווחה אחת לשנה על ההיתרים שניתנו.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות ואנחנו לא עונים כאן.

למידע נוסף ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך או לפנות בטופס בעמוד ייעודי.

תגיות

כתבות נוספות

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close