דין ומשפט

חוק הזנות 2018: אושר חוק איסור צריכת זנות וקנס מנהלי

בסוף חודש דצמבר 2018 אושר סופית חוק איסור צריכת זנות שמטרתו להביא לצמצום שירותי הזנות בישראל על ידי חינוך, הסברה, שיקום לאוכלוסיית זנות ועוד.

ראשיתו של החוק הוא בגלל ההכרה כי תעשיית הזנות מגלמת מאפיינים פוגעניים עבור אוכלוסיית הזנות ולכן יש צורך לפעול בצורה של הסברה, שיקום, חינוך וכן אכיפה. בחודש יוני 2016 הוקם צוות בין-משרדי שבחן את הכלים לצמצום צריכת הזנות בישראל ובחודש דצמבר 2017 פרסם דוח עם המסקנות והמתווה.

מהדוח עולה כי קיימים 3 מאפיינים הנוגעים לכניסה למעגל הזנות וההימצאות בו והם:

  1. סיבות כלכליות, נפשטיות וחברתיות אשר גם מקשות על היציאה מן המעגל ולכן נראה כי מדובר על תוצר של בחירה אוטונומית.
  2. נזקים בריאותיים ופיזיים שעלולים לגרום להידבקות במחלות, נזקים כמו תסמונות, התמכרויות ועוד.
  3. האוכלוסיה, בעיקרה נשים, נמצאות במעין מלכוד, בין היתר בגלל הידרדרות למצבי מצוקה ומשבר.

מה זה חוק הזנות?

חוק הזנות נועד כדי להביא לצמצום הזנות בישראל על ידי קביעת איסור צריכת זנות, חינוך והסברה לאוכלוסיה על ההשלכות של כך, הרחבת דרכי טיפול ושיקום לאוכלוסיות הנשים במעגל הזנות וכן אכיפה כנגד מי שצורך שירותים אלו.

החוק קובע כי עבריין זנות הוא מי שצורך מעשה זנות או אפילו אם הוא נמצא במקום המשמש, באופן מלא או חלקי, למעשי זנות, במטרה לצרוך זאת. כך שאדם הנמצא במקום שזה עיקר השימוש בו, הרי שהוא ייחשב עובר על החוק שכן ייחשב כמי שמטרתו לצרוך שירותים אלו.

מי שעובר על החוק כאמור ייקנס בקנס מנהלי על פי הקבוע בחוק (יפורש בהמשך) ואולם החוק גם קובע אמצעי חלופי לקנס מנהלי שנועד להקנות ידע לעובר על כך ולהגביר את המודעות.

תחולת חוק הזנות

חוק הזנות ייכנס לתוקף תוך 18 חודשים מיום הפרסום, כלומר החל מתאריך 01.07.2020. החוק הוא הוראת שעה למשך 5 שנים בלבד ובמהלך התקופה יבוצעו מחקרים שמטרתם לבחון האם החוק יושם כמו שצריך וכיצד הוא משפיע.

קנס מנהלי על עוברי החוק

על מי שעובר על חוק הזנות יוטל בקנס מינהלי בסך 2,000 ₪ בגין עבירה ראשונה וכן קנס כפול עבור עבירה חוזרת. צרכן יקבל הודעת תשלום שניתן יהיה לשלם אותה, אך יוכל להגיש התנגדות לבית המשפט ובקשה להישפט.

בנוסף לקנס תובע יכול להגיש כתב אישום כנגד הנאשם ובית המשפט יכול לפסוק קנס כאמור לפי חוק העונשין בסך של 75,300 ₪.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

טופס משוב

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?


המשוב אנונימי והמידע נועד לשיפור התוכן.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close