תפריט סגור

בית המשפט: מחירי מזון שבפיקוח מאפשרים לשכבות חלשות להנות מתזונה מאוזנת

מינהל אכיפה, מסחר ומדידה במשרד הכלכלה והתעשייה מבצע פעולות אכיפה כנגד עסקים המפקיעים את מחירי המוצרים שפיקוח כדוגמת, לחם, חלב, ביצים, שמנת וגבינה וזאת על מנת למנוע מניצול ופגיעה בצרכנים, בעיקר של השכבות החלשות.

ב-5 החודשים האחרונים של 2018 הוגשו כ-60 כתבי אישום נגד מפקיעי מחירים של מוצרי מזון שבפיקוח וניתנו 62 גזרי דין הכוללים קנסות של עד מאות אלפי שקלים, זאת כאשר מרבית ההפקעות אצל מכולות ומינימרקטים.

עם זאת, על פי נתוני משרד הכלכלה, נראה כי 25% ממפקיעי מוצרים שנענשו בעבר בגין הפקעת מחירים, עדיין ממשיכים להפקיע וזאת בעיקר עקב רווח הכלכלי. לכן, עולה מכך כי נדרש לבצע החמרה נוספת על מקפיעי המחירים כדי למגר את התופעה.

כך למשל, לאחר חקירה של מינהל האכיפה כנגד עסק לממכר מזון בחולון בחשד להפקעת מחירים של חמישה מוצרי מזון בסיסיים: לחם, חלב, אשל, גבינה ומלח, הוגש כתב אישום על ידי הלשכה המשפטית במשרד הכלכלה. בית משפט השלום בתל אביב הרשיע את הבעלים וגזר עליו קנס של 27 אלף שקלים הכוללת הפעלת התחייבות כספית קודמת. הנאשם חתם על התחייבות בגובה 30 אלף שקל למניעת הפרה עתידית.

בית המשפט הדגיש כי חוק הפיקוח על מחירי מצרכים ושירותים נועד לאפשר לשכבות החלשות ליהנות מתזונה מאוזנת, ומכוחו נקבעים מחירים מרביים למוצרי מזון בסיסיים כגון לחם, חלב, ביצים, גבינות, מלח ועוד.

בראשון לציון, התגלתה הפקעת מחירים של 4 מוצרי מזון: חלב, שמנת, אשל וחמאה בשיעור של 57%. בעקבות הביקורת הוגש כתב אישום ובית משפט השלום ברמלה, גזר על הנאשם קנס של 20,000 ₪, לאחר שהודה בביצוע העברות. בפסק הדין, הודגש כי מדובר בגזל של אנשים קשי יום הנדרשים למוצרים בסיסיים וכן של הציבור כולו.

בבאר שבע, התגלתה הפקעת מחירים של 8 מוצרי מזון וביניהם: חלב, שמנת, ביצים, גבינה וחמאה בשיעור של 70%. בית המשפט, גזר על בעלת העסק קנס עונשי בסך 18,000 ש"ח, וחייב אותה לחתום על התחייבות בגובה של 30,000 ש"ח.

בירושלים, התגלתה הפקעת מחירים של 5 מוצרי מזון וביניהם: שמנת חמוצה, חלב, גבינה ומלח בשיעור של למעלה מ – 100%. בית משפט השלום בירושלים, גזר קנס עונשי בסך 22,600 ₪. החברה המפעילה חתמה על התחייבות בגובה של 30,000 ש"ח למשך שלוש שנים, ולפיה היא לא תפר חוק זה.

עוד בנושא

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
לתרומה עכשיו.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת עדכונים ומידע לדואר אלקטרוני

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil

קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

כתבות נוספות