ביטוח

בשורה: מחירי שירותי בריאות נוספים (ביטוח משלים) של קופות החולים יוזלו

משרד הבריאות הורה על הפחתת תעריפי הביטוחים המשלימים של קופות החולים הקרויים בשם שירותי בריאות נוספים (שב"ן) שהם לא חלק מסל שירותי הבריאות.

קופות החולים מספקים לחבריה את שירותי הבריאות הבסיסיים על פי סל שירותי הבריאות הלאומי ללא תשלום וכן תוכניות שונות הכוללות שירותי בריאות נוספים בתשלום נוסף (נקרא גם ביטוח משלים). ההוזלה תחול על שירותי הבריאות הנוספים שעבורם משלמים המבוטחים בקופות החולים.

כל חבר קופת חולים זכאי להצטרף לשירותי בריאות נוספים שהקופה מציעה תמורת תשלום וללא תלות במצב הבריאות או בגיל של המבוטח. התשלום אחיד לכל החברים לפי אותה קבוצת גיל וקופת החולים לא יכולה לחייב אתכם להצטרף לשירותים אלו או להתנות קבלת שירותי בריאות בסיסיים בהצטרפות לתכנית.

כל קופת חולים בוחרת אילו שירותים להציע למבוטחים שלה בתנאי שהם לא מופיעים בשירותים הבסיסיים. קיימים הבדלים בין קופות החולים ובין תוכניות השב"ן השונות. שירותים אלו כוללים:

 • תרופות שלא כלולות בסל שירותי הבריאות.
 • רפואה משלימה.
 • רפואת שיניים.
 • חוות דעת רפואית.
 • בדיקות תקופתיות.
 • השתלות וניתוחים מעבר לזכאות על פי חוק בריאות ממלכתי.
 • ועוד.

למה מחירי השב"ן יוזלו?

פקודת בריאות העם מסדירה את תקופת ההמתנה בה רופא אינו יכול לטפל או לייעץ במסגרת הרפואה הפרטית לאדם בו טיפל או נתן ייעוץ במסגרת הרפואה הציבורית. כצעד משלים לתקנות הצינון, נקבעו מבחני תמיכה לקופות החולים לתמרץ מעבר מניתוחים ממימון פרטי למימון ציבורי.

כצעד משלים נוסף וכחלק מהמהלך הכולל, קופות חולים אשר משתתפות במבחני התמיכה ואשר התחייבה להפחית את ההוצאה בעניין בחינת מנתח בתכנית השב"ן במקביל לניתוחים על פי סל הבריאות הממלכתי, יחוייבו להפחית את דמי החבר של תכניות השב"ן שלהן בהתאמה.

בהתאם לכך, משרד הבריאות אישר את הפחתת דמי החבר של קופות החולים. כמו כן, חשוב לציין כי מדובר על הפחתת דמי חבר ראשוניות וצפויות הפחתות נוספות עם המשך הבשלת התכנית ועם גידול כמות הניתוחים המבוצעים במסגרת ציבורית.

קופת חולים כללית

כללית מפעילה 2 תכניות שב"ן: כללית מושלם ו- כללית פלטינום. סך כל ההפחתה בתכניות אלו עומד בשלב זה על סכום של 116.6 מיליון ₪ במונחים שנתיים.

 • כללית מושלם – ההפחתה מתחילה מ-0.5 ₪ לחודש בגיל 19 ועד להנחה של 8 ₪ לחודש בגילאים 70 ומעלה (כל תקופת גיל ההפחתה גדלה).
 • כללית פלטינום – ההפחתה מתחילה מ-1.5 ₪ לחודש ועד 9.6 ₪ עבור גיל 70 ומעלה (כל תקופת גיל ההפחתה גדלה).

קופת חולים מכבי

מכבי מפעילה 3 תכניות שב"ן: מכבי כסף, מכבי זהב ו- מכבי שלי. סך כל ההפחתה בתכניות אלו עומד בשלב זה על סכום של 169.5 מיליון ₪ במונחים שנתיים.

 • מכבי כסף – ההפחתה היא כ-6.1 ₪ מגיל 18 ומעלה.
 • מכבי זהב – ההפחתה היא 10.71 שקלים עד גיל 17 וכן 4 שקלים מגיל 18 ועד ל-8 שקלים בגיל 71 ומעלה (כל תקופת גיל ההפחתה גדלה).
 • מכבי שלי – ההפחתה היא 0.65 ₪ מגיל 46 ומעלה.

קופת חולים לאומית

לאומית מפעילה 2 תכניות שב"ן: לאומית כסף ו- לאומית זהב. סך כל ההפחתה בתכניות אלו עומד בשלב זה על סכום של 24.2 מיליון ₪ במונחים שנתיים.

 • לאומית כסף – ההפחתה החל מ-0.75 ₪ מהלידה ועד ל-3.43 ₪ לגיל 70 ומעלה.
 • לאומית זהב – ההפחתה היא 5.5 ₪ עד גיל 17, הפחתה 8 ₪ מגיל 25 עד 29, הפתחה של 1.31 ₪ מגיל 30 ועד להפחתה של 7.05 ₪ בגיל 70 ומעלה.

קופת חולים מאוחדת

מאוחדת מפעילה 2 תכניות שב"ן: מאוחדת עדיף ו- מאוחדת שיא. סך כל ההפחתה בתכניות אלו עומד בשלב זה על סכום של 30.7 מיליון ₪ במונחים שנתיים.

אין עדיין פירוט של ההפחתה לפי גילאים והיא תפורט בהמשך על ידי משרד הבריאות.

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב: "התפיסה שלנו היא להסיט כמה שיותר משאבים לעבר הרפואה הציבורית וכתוצאה מכך להפחית את הפרמיות בפרטי."

סגן שר הבריאות, הרב יעקב ליצמן: "זהו צעד משמעותי לטובת המבוטחים שיקבלו ביטוח משלים במחיר מופחת. אנו ממשיכים ליישם מדיניות חברתית שמטיבה עם אזרחי ישראל בשוויוניות וללא אפליה."

עוד בנושא

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

טופס משוב

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?


המשוב אנונימי והמידע נועד לשיפור התוכן.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close