תפריט סגור

השר להגנת הסביבה: לא יחול פיקדון על בקבוקים גדולים, חברות נקנסו ב-48 מ' ₪

חוק הפיקדון על מכלי משקה בישראל קובע יעדי איסוף ומחזור שנתיים לגבי מכלי משקה גדולים בנפח 1.5 ליטר או יותר. לפי היעדים, שנכנסו לתוקף ב-01.01.2016, יצרן או יבואן מחויב לאסוף 5% לפחות מסך מכלי המשקה הגדולים ששיווק באותה שנה. אי עמידה ביעד האיסוף תגרום להטלת קנס על היצרן או היבואן בגובה 60 אגורות בשל כל מכל משקה גדול שלא אסף התאם ליעד.

בשנת 2017 החל המשרד להגנת הסביבה בהליך ביקורת על היקף איסוף מכלי המשקה בשנת 2016, השנה הראשונה לתחולת היעדים הללו וזאת בשל החשד שהתעורר בדבר האמינות של הנתונים.

תאגיד אל"ה היה הראשון שעמד לביקורת ונדרש להגיש למשרד הגנת הסביבה הוכחות הכוללות את תעודות השקילה, המעידות על משקל המכלים הריקים שנאספו והגיעו למתקני מיחזור. תאגיד אל"ה מאגד את היצרנים והיבואנים האחראיים על שיווק מרבית מכלי המשקה הגדולים, בעלי המניות בו הם: החברה המרכזית לייצור משקאות קלים, יפאורה-תבורי ומעיינות עדן.

בביקורת שביצעה פירמת רו"ח ימין ג'ורג'י נמצא כי קיים פער בין מכלי המשקה שהוכרו על תאגיד אל"ה, לבין הדיווחים על איסוף מכלי המשקה, כפי שנתקבלו. חלק ממצאי דוח הביקורת התבססו על אומדנים סטטיסטיים אשר ניתנים לחישוב בשיטות שונות. התאגיד אף התקשה להציג למשרד תעודות שקילה מגורם שיוחס לו איסוף של אלפי טונות מכלי משקה (רז הנקודה הירוקה).על כן, משרד הגנת הסביבה ביצע את הביקורת והחישובים ליעד האיסוף בהסתמך על תעודות יצוא.

אלפי טונות ללא אסמכתות

בהתאם לכך, תעודות היצוא שנתקבלו במשרד, העידו על איסוף של פחות מ-2,000 טון. אלפי טונות נוספים נותרו ללא כל אסמכתאות מהימנות. בעקבות פערים אלו, נפתחה בחודשים האחרונים חקירה של צוות חקירה מיוחד על רז הנקודה הירוקה, בשילוב המשרד להגנת הסביבה, המשטרה, המכס ומע"מ, במסגרתה אף נערכו מעצרים. החקירה עדיין מתנהלת.

במהלך הביקורת הוצגו נתונים על כמות מכלי משקה גדולים שנאספו והועברו כחומר להפקת אנרגיה (RDF). הנתונים הללו הוצגו בשלב מאוחר על ידי תאגיד אל"ה, ולכן לא הוכרו ביחס לבחינת העמידה ביעדים הפרטניים של היצרנים והיבואנים, אבל כן הוכרו לטובת חישוב העמידה ביעד המצרפי של כלל המשק.

על פי דיווחי כלל היצרנים והיבואנים יעד איסוף, הבקבוקים המצרפי ב-2016 עמד על יותר כ-51.5%. יעד זה, על פי חוק הפיקדון, מסמיך את השר להגנת הסביבה להחליט בשאלה אם להחיל פיקדון על מכלי המשקה הגדולים.

לאור הנתונים ולפי הסמכות הנתונה לו בחוק, השר זאב אלקין החליט לדחות את החלת דמי הפיקדון על מכלי המשקה הגדולים. בשל אי העמידה ביעדי האיסוף הפרטניים, המשרד להגנת הסביבה יפעל להטיל על יבואני ויצרני הבקבוקים קנס מצרפי של 48 מיליון שקל על כלל החברות.

החישוב התבצע כך:

  • יעד האיסוף: 405,896,484
  • האיסוף שהוכר לתאגיד: 235,655,279
  • הפער: 80,241,205
  • הקנס: 60 אג' לכל בקבוק (הפער) = 48 מיליון שקל.

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
לתרומה עכשיו.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת עדכונים ומידע לדואר אלקטרוני

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil

קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *