צרכנות פיננסית

מנורה מבטחים וההסתדרות מציגים: דמי ניהול נמוכים (גבוהים מהממוצע) למקבלי עד שכר מינימום

בעלי שכר מינימום ומטה שיש לכם קרן פנסיה במנורה מבטחים ואתם משלמים דמי ניהול מקסימליים? דמי הניהול שלכם ירדו – אך זה לא מספיק.

היום נחתם בין מנורה מבטחים וההסתדרות, הסכם הבנות לפיו, תקרת דמי הניהול בקרן הפנסיה תופחת למקבלי שכר נמוך. כלומר, חוסכים לפנסיה שמקבלים שכר מינימום (5300 ₪ נכון להיום) ומטה, בין אם הם עובדים בשכר חודשי, יומי או שעתי, ישלמו דמי ניהול מופחתים ב-50% מהמקסימום:

  • דמי ניהול מהפקדה – במקום דמי ניהול מקסימליים של 6%, החוסכים ישלמו דמי ניהול של 3%.
  • דמי ניהול מצבירה – במקום דמי ניהול מקסימליים של 0.5%, החוסכים ישלמו דמי ניהול של 0.25%.

מנורה מבטחים תחיל את ההסכם על כל החוסכים שמקבלים פחות משכר מינימום ודמי הניהול המופחתים יחולו בחודש ספטמבר 2018, כלומר עוד חודשיים. המהלך יבוצע אוטומטית ואין צורך לפנות אל המעסיק שלכם או אל מנורה מבטחים.

לכאורה, ההסכם החדש הוא מעולה וסוף סוף החוסכים ישלמו פחות וכך למעשה הפנסיה תגדל. כך למעשה, האוכלוסיה החלשה ביותר וללא כוח מיקוח תוכל להרוויח מכך.

על פני מחקר של מכון ון ליר שבוצע על ידי אביה ספיבק ו- שחר צמח ב-2017 נראה כי הורדה של 3.5% בדמי ניהול מההפקדה והורדה של 0.3% בדמי ניהול מהצבירה תגדיל את הפנסיה בכ-11.1% (בהינתן תנאים נוספים כגון הפקדה מגיל 30 ותשואה של 4.24% שנתית). הערכת מנורה מבטחים וההסתדרות כי בעקבות ההסכם, הפנסיה תגדל בכ-8.8% לאנשים בני 35 וכ-7% לאנשים בני 45.

הציבור לא רוצה לפעול ולכן משלם בגדול

עם זאת, על פי נתוני מערכת פנסיה נט של רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון נראה כי ב-12 החודשים האחרונים שנסתיימו בחודש מאי 2018, דמי הניהול הממוצעים של קרנות הפנסיה החדשות המקיפות הוא נמוך ממחצית מדמי הניהול המקסימיליים. כך למשל, נראה כי דמי הניהול הממוצעים אצל מנורה מבטחים הם 2.35% ו-0.22%, מההפקדה ומהחיסכון בהתאמה – שיעורי דמי ניהול נמוכים יותר ממה שמוצע בהסכם החדש.

בחודש שעבר, היה דיון בועדת הכספים ונתוני רשות שוק ההון הראו כי 72% ממי שמשלם דמי ניהול מקסימליים – הם אנשים שמקבלים שכר מינימום ומטה. דבר שמראה כי האוכלוסיה החלשה פשוט משלמת יותר, ובהתחשב דמי ניהול ממוצעים נמוכים ממחצית דמי ניהול מרביים, נראה כי גופים וחברות עסקיות רבות מקבלות הטבות בדמי ניהול מקרנות הפנסיה ובפרט מנורה מבטחים.

ההסכם החדש לא פותר את הבעיה הגדולה ביותר והיא אי הבנה או נכון יותר, אי רצון של הציבור לפעול ולדאוג לפנסיה ולחיסכון של עצמו. אתם חייבים לדאוג לפנסיה שלכם, יש מידע רב סביב הנושא, הן על ידי הרגולטורים והן על ידי אתרי אינטרנט ואתרי חדשות כמונו.

אז מה כן צריך לעשות?

ההסכם החדש ייכנס לתוקף רק בחודש ספטמבר, עם זאת יש כמה דברים שאתם חייבים לדעת.

ראשית כל, ניתן לבדוק בדוח הפנסיה שלכם כמה דמי ניהול אתם משלמים נכון להיום. אם אתם משלמים את המקסימליים (ואפילו אם פחות) אתם רשאים לפנות אל נציג שירות ולדרוש דמי ניהול נמוכים יותר.

שנית, אתם לא נדרשים להישאר במנורה מבטחים, החוק כיום מאפשר ניוד כספים בין גופי חיסכון ופנסיה כך שאתם אתם רוצים, אתם יכולים לנייד את החיסכון הפנסיוני שלכם.

כמו כן, אתם יכולים לבדוק במערכות פנסיה נט וכן גמל נט על מנת לראות מהם התשואות של הגופים המוסדיים שלכם. כלומר, כמה כסף עשתה קרן הפנסיה שלכם.

בנוסף לכך, אתם יכולים לבדוק מהם דמי הניהול שמציעים הגופים השונים באמצעות מחשבון דמי ניהול של רשות שוק ההון וזאת ללא צורך להזין את הפרטים האישיים שלכם. באותה הזדמנות, נדגיש כי קיימים קרנות פנסיה בעלי דמי ניהול מוזלים, בחודש נובמבר 2018 ייכנסו קרנות פנסיה ברירת מחדל נבחרות שיציעו דמי ניהול נמוכים יותר אך מנגד שהגופים יישארו יציבים, שכן היום 2 קרנות הפנסיה הנבחרות הן מיטב דש והלמן אלדובי.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות ואנחנו לא עונים כאן.

למידע נוסף ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך או לפנות בטופס בעמוד ייעודי.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close