תפריט סגור

מגש הכסף – סדרה על המצב הכלכלי והחברתי של ישראל [כולל ביקורות]

מגש הכסף זו סדרת טלוויזיה דוקומנטרית (תיעודית) ששודרה בישראל בשנת 2015 ועיקרה על המצב הכלכלי והחברתי במדינת ישראל. הסדרה נוצרה על ידי ואמיר בן דוד ושודרה על ידי ערוץ 8.

הסדרה, מגש הכסף, מורכבת מ-3 פרקים, כאשר הפרק הראשון מועבר על ידי גיא רולניק (מייסד TheMarker), הפרק השני מועבר על ידי ירון זליכה (לשעבר החשב הכללי של ישראל) והפרק השלישי מועבר על ידי דני גוטווין (פרופ' לחוג לתולדות ישראל).

על פי הנתונים, הסדרה הפכה להיות וויראלית תוך שבועיים – 3 השבועות הראשונים מאז שידורה והעברות שנחשפו מעל 1 מיליון איש דאז. הסדרה כמובן הביאה גל של ביקורות, בין היתר תעמולה פוליטית שמאלנית, נקודות מבט שונות על הדברים, שיטות חישוב ומידע נוסף.

המטרה של הכתבה הזו היא להציג סרטונים של 3 הפרקים של מגש הכסף לרבות הנושאים עליהם הסרטונים. לאחר מכן אנו להציג כמה קישורים רלוונטיים עם ביקורות לכאן ולכאן.

פרק ראשון – השליחות של גיא רולניק

גיא רולניק הוא מייסד האתר TheMarker, יש לו אג'נדה כלכלית ברורה והוא ידוע כאחד שעושה את עבודתו ומציג את ביקורותיו על השלטון, הון, גורמים בשוק הפרטי ועוד.

בפרק הראשון של מגש הכסף, גיא רולניק מדבר על נושאים שונים בכלכלת ישראל, לרבות כי ישראל נשלטת על ידי קבוצה קטנה של בעלי הון, שאותם בעלי הון עושים כסף על חשבון הציבור, הם גם שולטים על אמצעי התקשורת הגדולים בישראל ועוד. כמו כן הוא נוגע בנושאים על שירות המדינה, שירות ציבורי ועוד.

פרק שני – ירון זליכה שומר הקופה

ירון זליכה הוא פרופסור לכלכלה והיה החשב הכללי של מדינת ישראל בין השנים 2003 עד 2007. במהלך כהונתו, זליכה הוביל מהלכים רבים וצבר המון ביקורות עד לכדי כך שהוא חשף שחיתויות שונות ומבקר המדינה דזא הוציא צו הגנה זמני למניעת פיטוריו.

בפרק השני של מגש הכסף, ירון זליכה מדבר על שיעור העוני בישראל, פערים חברתיים, העדפת ההון על פני האזרח, פטור ממסים לתאגידי ענק, יוקר המחייה, תחרות מעטה ומונופולים בישראל, השחיתות בישראל ומחירי הנדל"ן.

פרק שלישי – דני גוטוויין ושודדי מדינת הרווחה

דני גוטוויין הוא פרופסור לחוג ולתולדות עם ישראל, הפעילות הציבורית שלו מאופיינת במאבקים נגד מדיניות ההפרטה, אי שיוויון חברתי כלכלי ועוד.

בפרק השלישי של מגש הכסף, דני גוטוויין מדבר על ההיסטוריה של ישראל מבחינה כלכלית חברתית ולרבות הנושאים של האינפלציה, ביטול סובסידיות, תכנית הייצוב, יצירת טייקונים, חיסול עבודה מאורגנת ועוד.

מגש הכסף ביקורת

היה צפוי וברור כי הסדרה לא תעבור ללא ביקורות של מי שהוזכר בכתבה, בהקשרים פחות חיוביים. כמו כן, נוצרו ביקורות אחרות של אנשים מקצועיים אחרים שהציגו את העמדה בצורה אחרת לרבות בגלל שיטות חישוב או הגדרה אחרות לאותו מונח. נוסף, היו גם ביקורות של גופי תקשורת אחרים, הן בהקשרים כלכליים והן בהקשרים פוליטיים.

בין הביקורות ולפי דברי המבקרים, הסדרה נעשתה באופן מוטה ולפי שפת סרטי תעמולה – באופן שלצופים קשה לערער על מה שהוצג בה. ביקורת מבין הביקורות היא שהסדרה נועדה לעורר מחאה וזאת על ידי כלים בהם הסדרה נעשתה כמו אופן צילום הסדרה שנעשה בכיתות, שידור באמצעות ערוץ 8, אתר הארץ ורשתות חברתיות אחרות ועוד.

למשל, אתר מידה פרסם כתבה "כל כזבי מגש הכסף" המבקרת את הסדרה ומציגה אותה כמניפולציה, הזיה כלכלית וכן תעמולה פוליטית של השמאל הפוליטי. אתר NRG (מקור ראשון) ציין כי יש צורך לאזן את צד הימין והוסיף 7 הערות. דורון סער שציין באמצעות פוסט ארוך בפייסבוק ביקורת על הסדרה. ועוד מידע נוסף למי שמעוניין באתר ויקיפדיה.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? אפשר לתרום לנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרום עכשיו דרך פייפאל.


הירשמו לקבלת עדכונים ומידע לדואר אלקטרוני

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור? (נא לא לשאול שאלות)


קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *