שוק ההון

בנק לאומי מוכר את לאומי קארד לקרן ורבורג פינקוס ב-2.5 מיליארד ₪

בנק לאומי וקבוצת עזריאלי הודיעו במוציא שבת כי הם חתמו הסכם עם קרן השקעות ורבוג פינקס לפיו הם מוכרים את אחזקותיהם בחברת לאומי קארד. ערב חתימת ההסכם, בנק לאומי מחזיק בעקיפין 80% בחברת האשראי לאומי קארד והשאר, 20%, מוחזקים על ידי קבוצת עזריאלי.

על פי ההסכם, לאומי קארד תימכר ב-2.5 מיליארד שקל, כאשר חלקו של בנק לאומי הוא 2 מיליארד שקל וחלקה של קבוצת עזריאלי היא חצי מיליארד שקל. סכום העסקה ישולם ב-3 מועדים: 1.047 מיליארד שקל במועד השלמת העסקה, 342 מלש"ח לאחר שנה ממועד השלמת העסקה ו-1.111 מיליארד ₪ בתוך שנתיים ממועד השלמת העסקה.

במסגרת ההסכם נקבעו גם סעיפים שונים שמטרתם להסדיר את הפעילות המשותפת בין בנק לאומי לבין לאומי קארד. לבסוף, נקבע כי בנק לאומי יקבל אופציה לרכוש בחזרה 20% מלאומי קארד שיוחזקו בחברת הבת לאומי פרטנרס וזאת יהיה באישור הרגולטור. גם אם לא יינתן, זה לא ישפיע על הסכם המכירה.

על פי דיווח, חברת הראל תספק מימון של 850 מיליון שקל לקרן ורבורג פינקס לצורך רכישת לאומי קארד.

ורבורג פינקס (Warburg Pincus) היא קרן שמנהלת נעסים בהיקף של כ-45 מיליארד דולר כאשר 11 מיליארד דולר מתוכם הושקעו בגופים פיננסיים וכולל חברות אשראי. במדינות בהם הקרן קיימת, יש לה היתר החזקה מהרגולטורים. גם בישראל, ככל הנראה, יתקבל אישור על ידי הפיקוח על הבנקים, לאחרונה הפיקוח גם פרסם הקלות שונות לחברות האשראי לצרכי מימון וגיוון מקורות המימון.

כזכור, בחודש ינואר 2017 אושר סופית החוק להגברת התחרות וצמצום הריכוזיות שבמסגרתו חוייבו הבנקים הגדולים, בנק הפועלים ובנק לאומי, למכור את האחזקות שלהם בחברות האשראי, ישראכרט ולאומי קארד בהתאמה תוך 3 שנים כך שהתאריך האחרון הוא 1 בפברואר 2020.

בפני הבנקים עומדים 3 אפשרויות להיפרדות מן כרטיסי האשראי (אפשר לשלב בינהן): מכירת החברה למשקיע או לקבוצת משקיעים, הנפקה לציבור בבורסה והשלישית – חלוקת המניות לבעלי המניות כדיבידנד בעין.

בנוסף, הבנקים חוייבו לעבוד עם עוד חברת אשראי. כך שבמסגרת הסכמי התפעול החדשים בין הבנקים לבין חברת האשראי, נתח שוק של תפעול כלל הכרטיסים של בנק כלשהו לא יעלה על 52%. כך למשל, בנק הפועלים הודיע כי יעבוד עם חברת לאומי קארד ועם כאל. גם בנק לאומי יחל לעבוד עם חברות האשראי האחרות

בתוך כך, נראה כי בנק הפועלים מעוניין להנפיק את ישראכרט בבורסה כך שלא יהיה גרעין שליטה והדבר עשוי להחליש את חברת האשראי. עם זאת, לאחר מכירת לאומי קארד, ככל הנראה יהיה קשה יותר לבנק הפועלים לדרוש פרמיה על ישראכרט עבור ההנפקה.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

טופס משוב

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?


המשוב אנונימי והמידע נועד לשיפור התוכן.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close