תפריט סגור

היקף גיוסי הון IVC-ZAG: סטארטאפים ישראליים גייסו 1.6 מ' ד' ברבעון ה-3 של 2018

ברבעון השלישי של 2018, חברות ההיי-טק הישראליות גייסו 1.6 מיליארד דולר ב- 131 עסקאות – כך עולה מסקר של IVC-ZAG זיסמן אהרוני גייר ושות'. למרות שסכום ההשקעות הכללי היה יחסית גבוה, מספר העסקאות ברבעון ה-3 היה נמוך יחסית בהשוואה לרבעונים האחרונים. רק עסקה אחת היתה גדולה מ- 100 מיליון דולר ברבעון השלישי של השנה: חברת Trax Solutions גייסה 125 מיליון דולר, סכום השווה ל- 8% מסך ההון שגוייס ברבעון החולף.

חברות ההיי-טק הישראליות גייסו 4.5 מיליארד דולר בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה. מספר העסקאות שווה ל- 68% מסך העסקאות שבוצעו בכל שנת 2017. עם זאת, היקף ההון שגוייס בתשעת החודשים הראשונים של 2018 שווה ל- 82% מסך ההון שגוייס בכל 2017.

למרות העליה במספר עסקאות ה-Seed במחצית הראשונה של 2018, רק 21 עסקאות סיד בוצעו ברבעון השלישי – הנמוך ביותר מאז תחילת 2013. מספר העסקאות בסבבים מאוחרים (סבב B וסבבים מאוחרים יותר), היה בדומה לשנים הקודמות, בעוד מספרם של סבבי A ירד בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה. על-פי IVC, מספר העסקאות החציוני ממשיך לעלות בכל הסבבים.

גיוסי הון חברות היי-טק ישראליות q3 2018
גיוסי הון חברות היי-טק ישראליות q3 2018

גיוסי הון לפי סוג וגודל עסקה

ברבעון השלישי של 2018, סך ההון שגוייס בעסקאות הגדולות מ- 20 מיליון דולר, טיפס ל- 1.1 מיליארד דולר. כמו כן, עלה מספר העסקאות הגדולות מ- 10 מיליון דולר, בעוד מספר העסקאות הקטנות מ- 5 מיליון דולר – ירד.

סך גיוסי ההון בעסקאות מגובות הון-סיכון הסתכם ב- 1.3 מיליארד דולר ב- 67 עסקאות ברבעון השלישי של 2018. מספר העסקאות שאינן מגובות הון-סיכון צנח 34% בהשוואה לרבעון זהה ב- 2017. היקף ההון שגוייס בעסקאות אלו הסתכם ב- 285 מיליון דולר, בקצה הנמוך של גיוסים אלו בשלוש השנים האחרונות.

גיוסי הון לפי שלבים וורטיקלים טכנולוגיים

חברות בוגרות גייסו פי שישה יותר הון מאשר החברות בשלבים המוקדמים ברבעון השלישי של 2018. על-פי IVC, עד שנת 2016 המשקיעים העדיפו את שלבי הסיד וה- R&D. בשנת 2017 – ואף יותר מכך במשך 2018 – המגמה השתנתה ומאז המשקיעים מעדיפים בבירור חברות בוגרות בעלות הכנסות.

חברות התוכנה גייסו ברבעון השלישי 760 מיליון דולר הודות ל- 12 עסקאות הגדולות כל אחת מ- 20 מיליון דולר, כאשר החלק הגדול של הכספים הופנה לחברות בתחום ה-Artificial Intelligence. מספר העסקאות בחברות אלו עלה ב- 15% בהשוואה לרבעון השלישי של 2017. היקף העסקאות בחברות AI ישראליות נמצא במגמת עליה ובתשעת החודשים הראשונים של השנה גייסו 17 חברות AI יותר מ- 20 מיליון דולר, כל אחת.

גיוסי הון חברות היי-טק ישראליות לפי גודל עסקה q3 2018
גיוסי הון חברות היי-טק ישראליות לפי גודל עסקה q3 2018

פעילות המשקיעים

ניתוח IVC מצא כי במהלך הרבעון השלישי נרשמה עלייה נוספת בחלקם של הקרנות התאגידיות (Corporate VCs) והסתכם ב- 14% מכלל ההון שהושקע. גם חלקן של קרנות ההון סיכון עלה, אחרי ירידה מתמשכת מאז תחילת 2017, והסתכם ב- 42% מסך ההון הכולל.

מריאנה שפירא, מנהלת המחקר בחברת IVC Research Center מציינת כי: "השיעור הנמוך של גיוסי ההון בסבב הסיד נגרם בשל העדפה ברורה של המשקיעים להשקיע בחברות בשלות, בדומה למתרחש בארה"ב." שפירא מוסיפה כי "אנו מצפים שב- 2018 רמת ההשקעות תשמור על היקף דומה לזה של השנים הקודמות. בהתאם למגמות גיוסי הכספים בהיי-טק הישראלי בשנים האחרונות, נראה שהרבעון השלישי סימן את הנקודה הנמוכה לתקופה האחרונה עבור היקפי השקעות ההון סיכון והמשקיעים הפרטיים".

עו"ד שמוליק זיסמן, שותף מנהל העומד בראש תחום ההייטק במשרד זיסמן, אהרוני, גייר ושות' (ZAG-S&W) אמר כי: "למרות שהרבעון השלישי היה משופע בחופשות ומספר ימי העבודה בספטמבר היה זעום, ההיי-טק הישראלי השכיל לעמוד בתקופה זו בכבוד, ויותר מכך: סכום הגיוס הכולל היה דומה לסכום הגיוס הכולל ברבעון המקביל אשתקד, מהטובים ביותר ב-6 השנים האחרונות, עובדה המצביעה על יציבות השוק. אמנם, כמות החברות שגייסו ברבעון זה ירדה, אך סך ההון שהושקע היה גדול יותר. יש שיראו בכך חסרון, ויש שיראו בכך הבעת אמון בתעשיית ההייטק הישראלית; אנו סבורים שמדובר בהבעת אמון מובהקת".

לדבריו: "היקף הגיוסים ממשקיעים זרים ממשיך להיות גבוה במיוחד. זאת, על אף שחברות ישראליות שזכו בעבר לעדנה מהמשקיעים הסינים, נתקלות היום במשקיעים סינים מתוחכמים ובררניים הרבה יותר. ניתן לזקוף עליות אלו גם לזכות קרנות הון סיכון אירופאיות שמתחילות להשקיע בישראל".

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? אפשר לתרום לנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרום עכשיו דרך פייפאל.


הירשמו לקבלת עדכונים ומידע לדואר אלקטרוני

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור? (נא לא לשאול שאלות)


קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *