ביטוח

נחשפו נתוני כפל הביטוח: 28% בביטוח חיים, 22% תאונות אישיות ועוד

ועדת הכספים קיימה היום דיון בעניין כשל הסנכרון בשוק הביטוחי יוצר הפסדי עתק לציבור המבוטחים וזאת על רקע פרסום מחקר חדש על ביטוחי יתר. המחקר מראה כי 41% מהישראלים משלמים עבור כפל ביטוח ועבור ביטוחים מיותרים וכי כל שנה הציבור משלם מעל 3.6 מיליארד שקלים על ביטוח בריאות כפול.

במהלך הדיון, נציג רשות שוק ההון הציג את נתוני כפל הביטוח בישראל ועל פי הנתונים נראה כי 28% מהכפילויות הן ביטוח חיים, 22% כפל ביטוח תאונות אישיות, 14% עבור ניתוחים מהשקל הראשון, 13% עבור ביטוח סיעודי, 8% עבור ביטוח יעוץ ובדיקות וכן 5% כפל ביטוח מחלות קשות.

בנוסף לכך, הוצגו נתונים לגבי כפל ביטוח בחברות שונות, כלומר, אדם שעושה ביטוח זהה בכמה חברות ביטוח. על פי הנתונים: 40% מהכפילויות הן עבור ביטוח ייעוץ ובדיקות, 17% כפל ביטוח מבנה, 17% כפל ביטוח סיעודי, 15% כפל ביטוח מבנה ותכולה וכן 11% כפל ביטוח חיים למקרה מוות.

כיום, הוראות רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון אוסרות על מכירת כפל ביטוחי והן קובעות כי על המשווק לבצע שאילתא באתר הר הביטוח ולהציג זאת ללקוח, על גופים שיעברו על התקנות יופעלו סנקציות. אתר הר הביטוח היא מערכת שמאפשרת לכל אחד מאיתנו לדעת אילו מוצרי ביטוח רכשנו ואשר הן פעילות וכך לדעת עבור מה אנחנו משלמים ביטוח וכן האם יש כמה מוצרים אשר מספקים את אותו כיסוי ביטוחי.

נציג רשות שוק ההון הוסיף כימבוטחים רבים רוכשים תוספות וכיסויים שונים. למשל בתחום ביטוח תאונות אישיות לחלק גדול מהציבור יש כמה מוצרי ביטוח, חברות הביטוח מציעות להם בטענה כי מדובר על רובד ביטוחי נוסף.

בנוסף, ניתן לראות מצבים בהם למבוטח יש אותו מוצר ביטוחי שהוצע על ידי חברות ביטוח שונות. הדבר אופייני לביטוחי בריאות וביטוחי דירה. עם זאת, מדובר על ביטוח שיפוי, כלומר, לא ניתן לקבל את המוצר פעמיים כמו ניתוח או פיצוי לדירה. כך קורה שהמבוטח למעשה משלם פעמיים על אותו מוצר אך הוא לא יכול להפעיל אותם במקביל אם יצטרך.

רשות שוק ההון הודיעה כי חוזרים מדויקים בעניין כפל ביטוח שיחולו גם על סוכני ביטוח ועל חברות הביטוח. יבוצעו ביקורות ומי שיפר את הוראות הרשות, צפוי לקבל קנסות של עשרות אלפי שקלים ואפילו שלילת רישיון.

יו"ר הוועדה ביקש מהרשות לבדוק האם ניתן להוזיל את מחירי הביטוח כיוון ששולמו מיליארד שקלים, המבוטחים שילמו יותר וקיבלו פחות.

בתוך כך פרסמנו מדריך מקיף בעניין הר הביטוח אשר מספק לכם מידע חשוב וחיוני שבאמצעותו ניתן להבין אילו ביטוחים קיימים אצלכם, כמה אתם משלמים והאם יש לכם כפל ביטוח.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות ואנחנו לא עונים כאן.

למידע נוסף ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך או לפנות בטופס בעמוד ייעודי.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close