תפריט סגור

מבנה החזקות הבורסה משתנה: לפחות 30% הולך לציבור, קרן זרה רכשה 19.9% מהמניות

דירקטוריון הבורסה לניירות ערך אישר אתמול את התקשרות הבורסה עם קרן ההשקעות האמריקאית, מניקיי, Manikay Partners LLC.)), אשר צפויה לרכוש 19.9% ממניות הבורסה לפי שווי של 551 מיליון שקלים. מניקיי היא בעלת ניסיון עשיר והתמחות מיוחדת בעולם הבורסאי והשקיעה והיתה מעורבת במספר בורסות מובילות ברחבי העולם.

במקביל, מספר משקיעים בינלאומיים צפויים לרכוש 51.8% ממניות הבורסה, כאשר לפחות 30% ממניות הבורסה שיירכשו על ידי המשקיעים האמורים, יופקדו בידי נאמן עד להפצתם לציבור הרחב. הנפקת שיעור של לפחות 30% ממניות הבורסה לציבור צפויה להתבצע באופן ישיר (ללא משקיעים מוסדיים) ברבעון האחרון של 2018.

מתווה זה נועד לאפשר מחד מבנה מבוזר יותר המתבסס על בעלי המניות החדשים ומאידך להבטיח יתרת מניות מספקת לביצוע תהליך הנפקה מוצלח לציבור הרחב ושיתופו בהצלחת הבורסה. המבנה החדש כפוף לאישור רשות ניירות ערך.

מבנה ההחזקות הצפוי בבורסה עם השלמת התהליך:

  • הציבור הרחב- לפחות 30% (יבוצע באמצעות הנפקה ישירה)
  • קרן ההשקעות מניקיי – 19.9%
  • מספר משקיעים בינלאומיים – 21.8%
  • מחזיקים קיימים 22.3%, עובדי הבורסה – 6%

כזכור, לפני כשלושה חודשים נענו בעלי המניות של הבורסה לפנייתו של מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאב, למכור 71.7% מהחזקותיהם בבורסה לפי שווי של כחצי מיליארד שקלים, וזאת על פי הסכום המקסימלי שנקבע בחוק לשינוי מבנה הבורסה. בהמשך לכך, בחנה הבורסה בתקופה האחרונה מספר חלופות לכניסת משקיעים שונים לבורסה.

בשלב ראשון נבחנה כניסת בורסות מובילות בעולם אשר גילו עניין בבורסה בתל-אביב, אולם לאחר שהגיעה הבורסה להבנה כי מכירת מניותיה אינה תנאי הכרחי ליצירת שיתופי פעולה אסטרטגיים וזו אף יכולה להגביל את מרחב הבחירה של הבורסה, הוחלט על המתווה האמור. כעת, בכוונת הבורסה לקדם שיתופי פעולה אסטרטגיים מסוגים שונים עם חלק מהבורסות עימן היא נמצאת בקשר.

​איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסה לניירות ערך: ״הציבור הישראלי צריך ליהנות מהצלחת הכלכלה הישראלית ומצמיחתה. הבורסה בתל-אביב היא הפלטפורמה המתאימה והנכונה ביותר לשיתוף הציבור, ולכן אין נכון מכך שחלק משמעותי ממנה יונפק לציבור הרחב. אנו מאמינים שכניסתם של גופי השקעה בינלאומיים לבורסה, המביאים עימם בין היתר ניסיון עשיר והיכרות עם בורסות מובילות בעולם בשילוב החזקת נתח משמעותי על ידי הציבור הישראלי, הוא המבנה הנכון ביותר עבור הבורסה המקומית ויוכל לתרום רבות להמשך התפתחותה וצמיחתה."

עוד בנושא

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? אפשר לתרום לנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרום עכשיו דרך פייפאל.


הירשמו לקבלת עדכונים ומידע לדואר אלקטרוני

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור? (נא לא לשאול שאלות)


קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *