חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

תוצר מקומי גולמי (כלכלה, צמיחה) – מהו ומה הנתונים העדכניים בישראל?

תוצר מקומי גולמי הוא אחד המונחים והמדדים שהמדינה מודדת על מנת לדעת האם הכלכלה והמשק צמחו בתקופה מסויימת עבורה נקבעו הנתונים. המדד מפורסם על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

מטרת הכתבה לספק הסבר בנושא.

מהו תוצר מקומי גולמי?

תוצר מקומי גולמי (תמ"ג) הוא מונח מתחום הכלכלה אשר מודד את ערך המוסף הכולל של כל המוצרים (סחורות) שיוצרו והשירותים שניתנו בתקופה מסויימת כגון שנה במדינה מסויימת כגון ישראל, לפי הפחתת בלאי. ההגדרה המדוייקת לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה היא סך כל הערך המוסף של היצרנים המקומיים (תפוקה פחות צריכת ביניים), בתוספת מיסים נטו (מסים פחות התמיכות על המוצרים) שאינם כלולים בערך התפוקה.

ניתן לחשב את התמ"ג גם על ידי סיכום ההוצאה לצריכה סופית בתוספת השקעה גולמית (השקעות בנכסים קבועים, במלאים ובדברי ערך) וכן הייצוא בניכוי הייבוא.

למעשה, התוצר המקומי הגולמי מודד את הפעילות הכלכלית של מדינה, את הגידול של הכלכלה שלה ואת ההתפתחות שלה על פני זמן ועל פני מדדים נוספים. התמ"ג משמש גם בסיס לחישוב נתונים ומדדים אחרים המבוססים עליו.

מידע נוסף

  • הסבר על התוצר ועל הנתונים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כאן.

חקיקה ופסיקה

  • פקודת הסטטיסטיקה [נוסח חדש], תשל"ב-1972
  • מילון מונחים, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil