תפריט סגור

כללי פטור סוג להלוואות משותפות: בנקים גדולים יוגבלו עד 20%

ב- 14.6.18 פורסמו ברשומות כללי פטור סוג בנושא הלוואות משותפות. מטרתו של פטור הסוג היא לייצר וודאות משפטית ולמנוע עיכובים בעסקאות הלוואה משותפת (קונסורציום אשראי) שאינן מאיימות על התחרות, תוך מיקוד תשומת ליבה של רשות הגבלים עסקיים לעסקאות שעלולות לפגוע בתחרות.

הלוואות משותפות הן הלוואות הניתנות ע"י מספר גופים פיננסיים במשותף ונועדו לאפשר מימון בהיקפים גדולים או של פרויקטים מורכבים, כאשר ארגון ההלוואה המשותפת וניהולה מתבצע על ידי מארגן הלוואה אחד או יותר. פטור הסוג מאפשר למספר גופים פיננסיים לתת הלוואות משותפות לגופים עסקיים, ללא צורך בקבלת אישור מקדים מרשות הגבלים עסקיים.

מתן אשראי על ידי מספר גופים פיננסיים מאפשר למלווים להקטין את סיכוני האשראי שלהם, ומאפשר לשני הצדדים להקטין את עלויות העסקה שלהם, על ידי התקשרות עם גוף אחד (מארגן ההלוואה) במקום עם מספר גופים. יתרונות אלה רלוונטיים בעיקר לגופים פיננסיים קטנים שחסר להם הידע והניסיון המקצועי בניהול הלוואה בסדר גודל גדול. נוכח הפחתת הסיכונים והעלויות, המלווים יכולים להציע תנאי אשראי טובים יותר ללווים.

עם זאת, כאשר מדובר בהלוואות משותפות בהם משתתפים הבנקים הגדולים עולה חשש כי נוכח החיוניות של הבנקים הגדולים ללווה וכוח השוק שלהם כלפיו, בנקים גדולים יצורפו להלוואה המשותפת גם במחיר של פגיעה בתנאי האשראי הניתנים ללווה.

בנוסף, מאחר שלבנקים הגדולים ידע וניסיון רב בארגון הלוואות משותפות, ובמקרים מסוימים הם אף הגופים היחידים להם הידע בארגונם, עולה חשש כי שיתוף פעולה מתמשך ביניהם עלול להביא לצינון התחרות ביניהם על ארגון הלוואות משותפות.

לכן, פטור הסוג מבקש לאפשר את ההשתתפות בחבירה של בנקים גדולים אך להגביל אותה למקרים בהם השתתפותם של הבנקים הגדולים היא בשיעורים נמוכים במיוחד (20% של כל הבנקים יחד) או כאשר השתתפותם יחד נדרשת על מנת להעניק תנאי אשראי טובים יותר ללקוחות. כללים אלו בתוקף למשך 3 שנים.

עוד בנושא

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? אפשר לתרום לנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרום עכשיו דרך פייפאל.


הירשמו לקבלת עדכונים ומידע לדואר אלקטרוני

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור? (נא לא לשאול שאלות)


קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *