תפריט סגור

בית המשפט קבע: קבוצת יורוקום תפורק מאחר שלא הגיעה להסדר נושים

קבוצת יורוקום מורכבת מחברות אחזקות ומחברות תפעוליות שנקלעו לקשיים. בראש הקבוצה נמצאת חברת יורוקום אחזקות שבעלי השליטה הם שאול אלוביץ' ויוסף אלוביץ'. יורוקום אחזקות מחזיקה ב-99% מחברת יורוקום תקשורת – חברה שיש לה חובות כ-1.3 מיליארד שקל בעיקר לבנקים. בין החברות שנמצאות בקבוצה זו הם: חברת אינטרנט זהב שמחזיקה ב-64.78% מחברת בי קומיוניקיישן והיא מחזיקה 26% מחברת בזק.

חברות יורוקום אחזקות ויורוקום תקשורות מחזיקות במניות חברת "חלל תקשורת" שעוסקת בתחום התקשורת הלוויינית ומחזיקות גם בחברת "סאטקום מערכות" שעוסקת בשידורי תקשורת לווינית. חברה נוספת בקבוצה היא משווקת ויבואנית הסלולר "יורוקום תקשורת סלולרית".

פירוק 3 החברות

לפני כשלושה חודשים הוגש צו כינוס אסיפת נושים לצורך הגעה להסדר נושים ב-3 חברות עיקריות: יורוקום אחזקות, יורוקום תקשורת ויורוקום נדל"ן. ההסדרים התבססו על הצעתו של המשקיע נתי סיידוף שלפיה הוא יזרים הון ליורוקום תקשורת בתמורה להקצאת מניות ואפציות לקבלת מניות שליטה בחברה. בסופו של דבר הוגשו הסדרים לאשר את הסדר הנושים למעט יורוקום נדל"ן ששם לא הושג הרוב הדרוש.

כב' השופט איתן אורנשטיין התייחס להסדר הסדר הנושים ביורוקום נדל"ן כאשר לא הושג שם רוב ואמר בדיון כי בית המשפט לא נוהג לכפות על הסדר נושים בניגוד לרצונם אם לא הושג הרוב הדרוש על פי החוק (50% מהנושים או 75% מערך הנשייה (החוב)).

מעבר לכך, למרות שהצעתו של נתי סיידוף כוללת גם מקרה בו לא יהיה רוב ביורוקום נדל"ן והיא תאושר בידיו ובידי הבנקים. עקב כך, נתי סיידוף ביקש לחלט את המקדמה שהפקיד על סך 50 מיליון שקל בנאמנות, דבר שהבנקים לא הסכימו לכך. הצעות נוספות הוגשו בבית המשפט לרכישת חברת אינטרנט זהב על ידי משקיעים, אך זו לא אושרה על ידי הבנקים.

עקב זאת, השופט לא אישר את הסדר את הסדר הנושים ב-3 החברות הללו.

פירוק יורוקום תקשורת

החברה חייבת לבנקים 961 מיליון שקל: לבנק הפועלים 350 מיליון שקל, לבנק דיסקונט כ-480 מיליון שקל ולבנק הבינלאומי 141 מיליון שקל. בנוסף, על פי הערכות, החברה חייבת עוד כ-200 מיליון שקל לנושים אחרים.

הבנקים ביקשו סעד זמני בסוף שנת 2017 – דבר שאושר על ידי בית המשפט, ומונו לכך משקיפים. בהליך הפירוק התאפשר לקבוצת  יורוקום להגיע להסדר נושים, אך ככתוב לעיל הוא לא צלח. בנוסף, יורוקום תקשורת לא הגישה התנגדות לבקשת הפירוק ולא חלקה על כך שהיא חדלת פרעון.

בהתחשב בכל אלו, בית המשפט לא ראה לנכון להמשיך כך וקיבל החלטה לפרק את החברה. למרות זאת, הבנקים ביקשו להשהות את כניסת הצו במספר ימים ולכן ייכנס לתוקף ב-3.5.18. כונס הנכסים הרשמי בתל אביב יהיה המפרק הזמני עד להכרעה למפרק קבוע.

פירוק יורוקום די.בי.אס

ב-31.1.18 הגישה בזק בקשה למתן צו פריוק לחברת יורוקום די.בי.אס. הבקשה מושתתת על כך שהחברה לא תוכל להשיב את המקדמה שבזק שילמה לה בהתאם להסכם הרכישה של חברת YES והחוב עומד על 110 מיליון שקל. מדובר על תשלום מקדמה של בזק לחברה, התשלום מותנה בביצועי חברת YES, ביצועים אלו לא הושגו.

לכן בזק מבקשת לקבל את המקדמה הזו חזרה בתוספת ריבית. מכיוון שהחברה לא יכולה לשלם את החוב, היא חדלת פרעון. בית המשפט אישר את הבקשה, והחברה תפורק.

אכיפת שעבודים וכינוס נכסים יורוקום נדל"ן

בנק מזרחי סיפק הלוואה לחברת יורוקום נדל"ן בסך 790 מיליון שקל ב-2014, למרות שחלק לא מבוטל מהחוב שולם, עדיין נותר חוב לבנק. לטובת הבטחת החזר ההלוואות, בנק מזרחי טפחות הגיש בקשה לאכיפת שעבודים וכינוס נכסים בחברת שם ותהילה שמחזיקה גם 37.5% בחברת הנדל"ן מידטאון. הבנק גם ביקש לממש את הזכויות בחברת חלל תקשורת.

טענת יורוקום נדל"ן, ששווי החברות מעל החוב לבנק למרות ששווי החברות נפלו, זאת בעקבות קשיים תפעוליים, החברות יצמחו ושווים יהיה מעל השווי הנוכחי. הבנק טען כי הקשיים של היום בחברות לא בטוח שישתפרו, ולכן יכול לקרות מצב שגם תהיה הרעה נוספת בשווי החברות.

השופט אורנשטיין קבע שהבקשה של הבנק תתקבל והקנה לכונס הנכסים את הסמכות לקבל את כל הרכוש המשועבד לשם אכיפתו, שימרתו ומכירתו על פי הצורך. הצו יכנס לתוקף ב-3.5.18.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? אפשר לתרום לנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרום עכשיו דרך פייפאל.


הירשמו לקבלת עדכונים ומידע לדואר אלקטרוני

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור? (נא לא לשאול שאלות)


קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *