תפריט סגור

חוק השקיות – היטל 10 אג' לכל שקית משנת 2017

חוק השקיות - היטל 10 אג' לכל שקית ייכנס לתוקף ב-1.1.2017

חוק השקיות או בשמו הנוסף החוק לצמצום השימוש בשקיות נשיאה חד פעמיות, התשע"ו-2016, ייכנס לתוקף 1.1.2017, ייגבה 10 אג' היטל עבור כל שקית.

להזכירכם: בחודש מרץ 2016 מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק לצמצום השימוש בשקיות נשיאה חד פעמיות, התשע"ו-2016.

הצעת החוק קובעת כי נאסרת חלוקה או מכירת שקיות חד פעמיות שעוביין פחות מ-20 מיקרון בידי בעל בית עסק ולאסור על מכירה או חלוקת שקיות שעוביין עולה על 20 מיקרון אלא בתשלום סכום העולה על שיעור ההיטל שישלמו יצרן ויבואן של שקיות בעד כל שקית. סכום ההיטל יעמוד על 10 אגורות. מוצע לחייב בעל עסק לציין בחשבונית לצרכן את מספר השקיות שמכר ואת מחירן, לקיים רישום מפורט ולהגיש דוח רבעוני ושנתי שמפרטים את מספר השקיות שמכר. אי קיום אחת מהוראות אלה דינו קנס של 29 אלף שקלים חדשים או כפל הקנס על תאגיד או עיצום כספי בסכום של 20 אלף שקלים כפל הקנס על תאגיד. קנס ועיצום כספי, ו-20 אחוזים מסכום ההיטל ששולמו יועברו לקרן לשמירת ניקיון.

שקית חד פעמית לאחר הרכישה הופכת לפסולת לאחר הרכישה

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "בישראל, שקיות נשיאה חד–פעמיות הנמסרות לציבור בעת רכישת מצרכים, חינם ובלא הגבלה, הופכות לפסולת בסמוך לאחר הרכישה, ויוצרות מגוון של בעיות סביבתיות שיפורטו להלן. השימוש העודף בשקיות אלה הפך לחלק בלתי נפרד מהרגלי הקנייה של מוצרי צריכה הן בקרב ציבור הצרכנים והן בקרב הקמעונאים המספקים את השקיות. חלוקת שקיות הנשיאה החד–פעמיות בדרך זו יוצרת כמות גדולה ועודפת של פסולת, שאינה מתפרקת במשך מאות שנים, מזהמת את הסביבה, את השטחים הפתוחים ואת הסביבה הימית העולמית."

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) שהציג את הצעת החוק בשם יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ דודי אמסלם, הסביר כי "השימוש בשקיות חד פעמיות בישראל עומד על 274 שקיות לנפש לשנה, מעל 2 מיליארד שקיות בשנה בסך הכל. למעלה מ-60% מהשימוש בשקיות נעשה ברשתות השיווק ולכן בשלב זה החוק חל עליהם ולא על עוסקים אחרים. אם יהיה צורך בעתיד להרחבה התחולה תהיה אפשרות כזו. החוק ייכנס לתוקף ב-1 בינואר 2017, זאת בכדי לאפשר לכל נוגעים בדבר להיערך. מדובר בהצעה שתשפיע על כל אחד מאתנו ויש לה חשיבות לא רק  לצמצום הפסולת אלא חשיבות חינוכית ממעלה ראשונה".

בניגוד להצעה המקורית בה גובה ההיטל היה 30 אגורות לשקית, הגובה הסופי שנקבע הוא 10 אגורות בלבד

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני) הציגה מספר הסתייגויות לנוסח החוק. לדבריה, "אם היינו מחלקים לציבור טרם כניסת החוק לתוקף סל רב פעמי, הוא לא היה שונא את החוק ולא רואה אותו כנטל או מס נוסף. כמו כן, בניגוד להצעה המקורית בה גובה ההיטל היה 30 אגורות לשקית, הגובה הסופי שנקבע הוא 10 אגורות בלבד, זאת כאשר מחקרים של המשרד להגנת הסביבה הראו שהיטל של פחות מ-60 אגורות לשקית לא יהיה אפקטיבי. רבים אפילו לא מרימים מטבע של10 אגורות ברחוב ולכן כעת נותר לקוות שהיטל זה אכן יגרום לאנשים לעשות את השינוי. בעיה נוספת היא שבחוק לא נקבעים יעדים ברורים להפחתת השימוש בשקיות, לא לפי נפש ולא באופן כללי, אלא רק קביעה כי יעדים כאלה יקבעו בעוד שנתיים".

השר להגנת הסביבה אז, אבי גבאי הגיב לטענה על גובה ההיטל הנמוך- "מצאנו שהדרך הנכונה להשיג את המטרות היא ליצור אינטראקציה בין הקופאי לאדם שמולו והסכום פחות משמעותי. אם נרגיש שיש צורך נעלה את הסכום. כשמתחילים נמוך וזה לא מצליח אפשר לעלות. כמו כן, בניגוד לטענות שעלו, הכסף שיגבה עבור השקיות לא ילך לרשתות השיווק ולא לאוצר המדינה אלא ישמש לקידום המטרות שלשמן אנו פועלים, בין היתר לפעולות חינוך והסברה". ההסתייגויות שהוצגו לא אושרו והחוק עלה להצבעה בנוסח הוועדה.

הצעת החוק אושרה בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 44 בעד ו- 0 נגד.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? אפשר לתרום לנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרום עכשיו דרך פייפאל.


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור? (נא לא לשאול שאלות)קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *