צרכנות

ועדת הרפורמות אישרה את רפורמת היבוא האישי בחוק ההסדרים

ועדת הרפורמות, בראשות ח"כ רחל עזריה, אישרה היום פה אחד, לקריאות שניה ושלישית, את פרק ג' (הסרת חסמים ביבוא אישי) מתוך הצעת חוק התכנית הכלכלית (תיקוני חקיקה ליישום המדיניות הכלכלית לשנת התקציב 2019), התשע"ח-2018. זאת לאחר שהחלה לדון על כך בשבוע שעבר.

על פי הצעת החוק, כל מצרך, המיובא לשימוש אישי או משפחתי ושלצורך התקנתו, הפעלתו או תחזוקתו לא נדרש על פי דין בעל מקצוע – יהיה פטור מחובת עמידה בתקן רשמי. רשימת התקנים הרשמיים שחלים על מצרכים אלה תפורסם ברשומות ובאתר האינטרנט של משרד הכלכלה והתעשייה.

ההסדר המוצע לא יחול על שלוש קבוצות של מוצרים:

  1. מזון כהגדרתו בחוק הגנה על בריאות הציבור (מזון).
  2. רכב מנועי.
  3. מוצר או מכשיר שנועד לשימוש רפואי.

ניתן לפטור גם מוצרים או להחריג מהפטור

כמו כן, הוועדה הוסיפה סעיף לחוק הקובע כי שר הכלכלה והתעשייה, בהסכמת שר האוצר, יוכל להביא לאישור ועדת הכלכלה של הכנסת בקשה להוסיף סוגי מוצרים שעליהם יחול הפטור מעמידה בתקן רשמי, או שיוחרגו מפטור זה. חלק זה של החוק ייכנס לתוקף ב-1 ביולי 2018, אולם ועדת הכלכלה של הכנסת יכולה לאשר לשר הכלכלה והתעשייה דחייה אחת של ארבעה חודשים נוספים. עד למועד כניסתו לתוקף של החוק, אמור שר הכלכלה והתעשייה, לפי סמכויותיו הקיימות, לקבוע צו חדש לעניין ייבוא אישי, שבו יוגדרו הדרישות לגבי ייבוא אישי, לרבות כמויות המוצרים וסוגיהם.

עוד קובעת הצעת החוק הוראות ספציפיות לגבי מוצרי תעבורה (חלפים ואביזרים אחרים לרכב): החל מ-1 ביוני 2018 יתאפשר יבוא לשימוש אישי או משפחתי של עד חמישה מוצרי תעבורה מאותו סוג במשלוח (היום ניתן לייבא בייבוא אישי 4 מוצרי תעבורה מאותו סוג בשנה), אולם, שר התחבורה, בהסכמת שר האוצר ובאישור ועדת הכלכלה של הכנסת, יהיה רשאי לקבוע סוגי מקרים ונסיבות אשר בהתקיימם יראו מוצרי תעבורה המיובאים בכמות הנ"ל כמוצרים אשר אינם מיובאים לשימוש אישי או משפחתי.

הוועדה עסקה רבות בדיוניה בהגעה לאיזון בין הרצון לאפשר את יבוא מוצרי התעבורה בקלות, לבין הרצון לוודא עמידה דרישות תקינה לשם הבטחת בטיחותם של המשתמשים במוצרי התעבורה. הוועדה תיקנה את הצעת החוק וקבעה בחוק הסדר חדש לעניין בדיקות שייערכו לגבי מוצרי תעבורה המיובאים בייבוא אישי, תוך הבחנה בין מוצרים שיש לגביהם תקן רשמי ובין אלה שלאין לגביהם תקן רשמי. הוועדה עמדה על כך שמוצרי תעבורה שיש לגביהם תקינה בינלאומית ושלפי אותה תקינה בינלאומית יש על גביהם סימון המעיד על עמידה בדרישות התקינה – יוכלו להיכנס לארץ ללא בדיקות מכבידות.

הוועדה אישרה פה אחד, כאמור, את כל התיקונים שערכה בהצעת החוק, והיא תובא לקריאות שניה ושלישית במסגרת חוק ההסדרים.

בסיום אמרה יו"ר הוועדה, ח"כ רחל עזריה: "מי שיש לו כסף נוסע לחו"ל, נהנה מזה שאנחנו בעולם גלובלי ומהמחירים הנמוכים, מטייל וחוזר עם צעצועים ובגדים במזוודה. למי שלא יכול להרשות לעצמו לטוס לחו"ל, אנחנו רוצים לאפשר לו לייבא באופן אישי. אנשים קונים באינטרנט כי הם מחפשים משהו בזול ואין להם זמן להגיע לחנויות. בפעם ראשונה אנחנו נגדיר מוצרים שיש להם אישור אוטומטי להיכנס לישראל לשימוש אישי ומשפחתי. המידע יהיה זמין לציבור וכל אחד יוכל לחשב את המחיר הסופי למוצר ואיזה אישור הוא דורש. זו רפורמה שתגביר את התחרות במשק ותוריד את יוקר המחיה לציבור".

"במאמץ משותף הגענו לאיזון הנכון והראוי של הסדרת נושא הייבוא האישי, כדי לאפשר את הוזלת יוקר המחיה מחד, ושמירה על בטיחות הציבור מאידך. בתחבורה קבענו פתרון מקיף ומפורט, שיהיה גם יעיל וללא עלות, ולגבי שאר המוצרים השארנו גמישות לממשלה לעדכן את התקינה הנדרשת בקבוצות מוצרים שבעתיד ייבחנו אם יש או אין צורך בעמידה בתקן רשמי לגביהן".

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות ואנחנו לא עונים כאן.

למידע נוסף ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך או לפנות בטופס בעמוד ייעודי.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close