צרכנות

הסוף לבלעדיות שופרסל בקניונים ובמרכזים מסחריים: תבטל 180 הסדרים ותיקנס ב-8.9 מיליון ₪

הממונה על ההגבלים העסקיים הגיעה להסכמה על צו מוסכם עם הנהלת שופרסל לביטול כל הסדרי הבלעדיות במקרקעין שלהם שופרסל צד. הדבר יקל על כניסת מתחרים בתחום מכירת מוצרי מזון למרכזים מסחריים ולקניונים, לרבות הקלה על מאפיות, מעדניות וחנויות של פירות וירקות.

במסגרת הצו המוסכם, שופרסל התחייבה לטל תוך 6 חודשים כ-180 הסדרי הבלעדיות בנכסי מקרקעין שכורים בהם היא מפעילה את סניפי הרשת שלה וכן להודיע לבעלי נכסים נוספים במקרקעין שבבעלותה, כי היא אינה עומדת על זכותה לבלעדיות בנכסים אלו וכי לא תנקוט הליכים לשם מימוש זכות זו.

שופרסל תוכל להיות צד להסדרי בלעדיות עתידיים ביחס ל-25 סניפים חדשים בלבד ולמשך של 3 שנים לכל היותר. לאחר מכן, החברה לא תוכל להתקשר בהסדרי בלעדיות במקרקעין כלל.

בד בבד, שופרסל תשלם עיצום כספי בסך 8.9 מיליון שקל בגלל הפרת הוראות חוק המזון. לפי בדיקת הרשות להגבלים עסקיים, שופרסל האריכה 18 הסדרי בלעדיות להם הייתה צד בניגוד לחוק המזון, שאוסר על התקשרויות בהסדרי בלעדיות במקרקעין או בהארכת הסדרי בלעדיות קיימים, באזורים בהם יש לקמעונאי נוכחות משמעותית מעל 30% מהחנויות באזור.

הסדרי בלעדיות בהם עוסק הצו הם הסדרי שכירות והסכמים דומים שמונעים מבעליו של קניון או מרכז מסחרי להשכיר חנויות לעסק המתחרה בשוכר. כך מבטיח השוכר את הגבלת התחרות בסביבתו המסחרית באופן שעלול לפגוע בתחרות וגם בצרכנים.

כזכור, לפני שנה (יוני 2017), הממונה על ההגבלים העסקיים הגיע להסכמה על צו מוסכם עם סופר פארם לביטול הסדרי בלעדיות, בדומה להסכם עם שופרסל היום. סופר פארם נדרשה לבטל את כל הסדרי הבלעדיות שלה למעט מספר סניפים חריגים.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות ואנחנו לא עונים כאן.

למידע נוסף ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך או לפנות בטופס בעמוד ייעודי.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close